שתי דירות ליד הים בת"א שיודעות להתחבר ולהפרד

זה נשמע כמו התחלה של קלישאה נדל"נית: צרפתים שקונים שתי דירות באותו בניין, על חוף הים של תל אביב, והופכים אותן לדירת נופש ענקית. קלישאה או לא, התוצאה מהממת ומסקרנת

15/05/2022

הפרויקט: 2 דירות מחוברות בתל אביב
שטח: דירה 1 - 90 מ"ר + 30 מ"ר מרפסת. דירה 2 - 60 מ"ר + 5 מ"ר מרפסת
אדריכלות ועיצוב פנים: אריאלה עזריה ברקוביץ'

לפני כמה שנים, כשמחירי הדיור בישראל עוד היו יחסית בתחילת הזינוק המטאורי שלהם (שנמשך עד היום ועדיין לא נעצר), היו מי שנהגו לומר שזה "בגלל הצרפתים שקונים פה את כל הדירות" ודוחפים את המחירים מעלה. לא בטוח בכלל שזה נכון, אבל במקרה של הפרוייקט הזה, הקלישאה מתאימה כמו כפפה ליד. מדובר לא בדירה אחת, אלא בשתי דירות סמוכות באותו בניין, שנרכשו על ידי קונה מצרפת.

עוד בוואלה!

הם קנו "דירה עם פוטנציאל", הבעיה היתה לממש אותו

לכתבה המלאה
שתי דירות מחוברות ליד הים בת"א של רוכשים צרפתים עיצוב אריאלה עזריה ברקוביץ. אלעד גונן,
שתי דירות ליד הים. עיצוב פנים: אריאלה עזריה ברקוביץ'(צילום: אלעד גונן)
שתי הדירות עוצבו במסלול "דירה בהפתעה" שבו המעצבת מקבלת את כל ההחלטות לבד עבור הדיירים(צילום: אלעד גונן)
"היה לי ברור שאתייחס בעיצוב לנוף המדהים של הים". הנוף מהמרפסת(צילום: אלעד גונן)

"קיבלתי טלפון מלקוח צרפתי שראה את העבודות שלי והתרשם", מסבירה מעצבת הפנים אריאלה עזריה ברקוביץ' את הסיור בדירה שלפנינו, או שיותר נכון להגיד - בשתי הדירות שלפנינו. "הוא קנה שתי דירות סמוכות, ברחוב שקט בסמוך לחוף הים בתל אביב והתלבט האם לשמור את שתי הדירות כדירות נפרדות או להפוך אותן לדירה אחת, עם חלוקה לשני אגפים. כשדיברנו בפעם הראשונה בחנתי את הצרכים של המשפחה שעמדה מולי, שאלתי אותם המון שאלות על אופי הביקורים שלהם בישראל, מי מגיע בכל פעם ועוד, והבנתי שהפתרון הטוב ביותר הוא לתכנן ולעצב שתי דירות שביניהן תהיה דלת מקשרת כמו בבית מלון. כך, אם רק ההורים או אחד הילדים עם אישתו וילדיהם מגיעים, הם יכולים להשתמש בחלק אחד של הדירה ואת החלק השני להשכיר לתקופה קצרה. אלו שתי דירות נפרדות לגמרי, לכל אחת מהן יש כניסה נפרדת, מטבח משלה, סלון, חדרי שינה, חדרי רחצה, מרפסת וכו'".

גוונים של טורקיז בשטיח ובספות מהדהדים את הים מבחוץ פנימה. סלון הדירה הגדולה(צילום: אלעד גונן)
הן דירות נפרדות, אבל החיבור ביניהן ברור. הסלון של הדירה הקטנה(צילום: אלעד גונן)

שיטת העבודה של עזריה ברקוביץ' היא ייחודית ומתאימה ללקוחות שמעדיפים לא לקחת חלק בתהליך הארוך והמתיש של העיצוב והתכנון, אלא סומכים על מעצבת הפנים שלהם שאחרי שהבינה את המטרות, הרצונות וההעדפות שלהם - תעצב עבורם את בית חלומותיהם. "אני מגדירה את שיטת העבודה שלי כ"דירה בהפתעה". אני רגילה לקחת את המושכות לידיים וזה בדיוק מה שעשיתי בפרויקט הזה", היא מסבירה. "בתחילת התהליך דיברתי עם הלקוחות, שאלתי אותם המון שאלות כדי להבין את הצרכים ואת ההעדפות שלהם. כששאלתי אותם איזה צבעים הם אוהבים, הם לא ידעו לענות ולא ידעו איזה שילובים יעבדו יותר ומה יראה הכי טוב, אז אני לקחתי את הפיקוד. אני ניהלתי את כל תהליך התכנון והעיצוב והלקוחות לא ידעו מה הם מקבלים עד שסיימתי".

שני המטבחים עוצבו בגווני שחור-אפור. מטבח הדירה הגדולה, שבה יש גם פינת אוכל(צילום: אלעד גונן)

"הדירה הראשונה היא גדולה יותר, בשטח של 90 מ"ר ועם מרפסת רחבה המשקיפה אל עבר הים", מתארת עזריה ברקוביץ' את הדירות. "היה לי ברור שאתייחס בעיצוב לנוף המדהים של הים שנשקף ממרפסת הדירה. כשעבדתי על אחד הפרויקטים האחרים שלי, ראיתי שטיח בוהק בגוונים של טורקיז, שחור ואפור וידעתי שהוא יתאים בדיוק לדירה הזאת. משם הכל התחיל. הטורקיז מתכתב בצורה מושלמת עם הים שנשקף מבעד לפתחים בחלל המרכזי של הדירה הגדולה ורציתי להכניס אותו פנימה. עשיתי את זה הן באמצעות השימוש בטורקיז במספר אלמנטים בחלל כמו השטיח, הספה או אקססוריז שונים, וגם באמצעות פתיחת מפתחים רחבים המכניסים את הנוף והים אל פנים הבית".

"בשתי הדירות השתמשנו בחומרים מאוד איכותיים. שני המטבחים בגווני שחור ואפרפר, עשויים משלייף לק אפוקסי, משולב עם שיש שחור שמקפיץ את המטבח. אותם הקווים ואותם הצבעים ממשיכים גם לחדרים הפנימיים, שם נעשה שימוש בגוון ונגה כהה מאוד".

מטבח הדירה הקטנה יותר: אין פינת אוכל, כי על חשבונה נוצר חדר שינה נוסף(צילום: אלעד גונן)

במטבח הציבה המעצבת שתי מראות גדולות, במטרה להעניק עומק לחלל. "כשיש לנו חללים קטנים יותר, אני אוהבת את המשחקים של המראות. בסלון של הדירה הגדולה יצרנו גם פריט נגרות מרשים ומעוצב עם תאורה פנימית", היא מספרת.

"היה לי חשוב לייצר הרמוניה בין שתי הדירות", ממשיכה המעצבת, " אבל לא רציתי שהן תהיינה זהות. אני אף פעם לא מעצבת שתי דירות באופן זהה. יצרתי בידול בין הדירות, אבל החיבור ביניהן ברור מאוד".

בכל החללים נעשה שימוש בחומרים דומים, באיכות גבוהה. חדר שינה(צילום: אלעד גונן)
את השוני בין הדירות אפשר למצוא בעיקר בניואנסים של פלטת הצבעים(צילום: אלעד גונן)

ואמנם את השוני בין הדירות אפשר למצוא בעיקר בניואנסים של פלטת הצבעים בה השתמשה עזריה ברקוביץ'. "בדירה הקטנה יותר המשכתי את הקו והסגנון העיצובי, אבל עם מניפת צבעים שונה מעט, עם גוון אפרפר בהיר שמחליף את הטורקיז, למשל בספה. גם יתר החללים דומים, ובכולם עשינו שימוש בחומרים דומים באיכות גבוהה".

ההבדל בין הדירות בא לידי ביטוי גם במהלך עבודות התכנון. הדירה הקטנה יותר כללה חדר שינה אחד עם סלון, פינת אוכל ומטבח. אך עזריה ברקוביץ' הבינה שלמשפחה יהיה צורך בעוד חדר שינה, ולכן סידרה מחדש את חלוקת החללים בדירה. "את המטבח מיקמתי היכן שהייתה פינת האוכל ובמקומו יצרתי מקום לחדר שינה נוסף. יש בדירה פתרונות לארוחות כמו האי, הסלון או המרפסת, והצורך הגדול יותר היה בחדר שינה נוסף", היא מסבירה.

חדר שינה בדירה הגדולה יותר(צילום: אלעד גונן)
הדירות מאפשרות אירוח בכל הרכב(צילום: אלעד גונן)
תנאים של מלון 10 כוכבים(צילום: אלעד גונן)

"בסופו של דבר הם סמכו עליי במאה אחוז וקיבלו שתי דירות שמרגישות כמו חדרים במלון 10 כוכבים. דאגתי שלכל דירה ולכל משפחה שתבוא יהיה מענה לכל הצרכים, עד רמת הקיסמים במטבח, המטאטא או המצעים, כשגם כאן - לכל דירה יש את הפריטים והציוד שלה ואין שום דבר משותף. ככה הם יכולים להמשיך להשתמש בדירה אחת כשהם מגיעים לישראל ולהשכיר את השנייה - גם ליהנות וגם להרוויח כסף בו זמנית".

כשאחת הדירות לא בשימוש, ניתן להשכיר אותה לתקופות קצרות(צילום: אלעד גונן)
לא היה להם מושג איך יראו הדירות, אבל הם אהבו את התוצאה הסופית(צילום: אלעד גונן)

"כמי שנולדה בפריז ועלתה לישראל לפני 25 שנים", היא אומרת לנו לפני סיום הביקור, "היה לי קל יותר להבין את הצרכים של בני המשפחה, יהודים מצרפת שאוהבים את ישראל ואוהבים לבקר בה. החיבור עם הלקוחות הצרפתים הוא מיידי ומקל עליהם כי אני יודעת לעשות את ההתאמות לישראל. הם לא ידעו כלום ולא היה להם מושג כיצד יראו הדירות אחרי העבודה שלי, אבל לשמחתי התגובות שלהם היו מעולות והם כבר לא יכולים לחכות לביקור הבא שלהם בישראל".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully