גאווה ישראלית: הדירה התל אביבית שמייצגת את המינימליזם הישראלי

הספר The New Minimalist Style, מציג עשרות פרויקטים אדריכליים בינלאומיים. את ישראל מייצגת דירה תל אביבית עם מחיצות זכוכית במקום קירות, דלתות הזזה ופתרונות אחסון חכמים - שהפכו דירה ישנה בסגנון כבד לחלל מינימליסטי מעודכן

03/05/2022

הפרוייקט: דירה מינימליסטית בת"א
שטח: 100 מ"ר
דיירים: זוג + 1
עיצוב פנים: מאיה שינברגר

זוג בשנות ה-30 לחייהם - היא מעצבת גרפית והוא איש הייטק, החליטו לעזוב את מרכז תל אביב עם שתי הכלבות והחתולה לטובת דירה באחת מהשכונות הצפוניות הוותיקות של העיר. הם התחילו את שיפוץ הדירה עם המעצבת מאיה שינברגר כשהאישה הייתה בהריון עם ילדם הראשון - שנולד תוך כדי תהליך העבודה.

הדירה - דירת 4 חדרים בשטח של 100 מ"ר בבניין ישן בשכונות הוותיקות של צפון תל אביב, הייתה מעוצבת בסגנון כבד ומיושן. חלוקת הפנים שלה דרשה התאמה לאורח החיים של המשפחה הצעירה, שביקשה חלל פתוח באווירה קלילה ובמראה מודרני, מאוורר ובהיר.

עוד בוואלה!

הארמון של מלך הבטון הישראלי הגיע עד לניו יורק טיימס

לכתבה המלאה
המינימליזם החדש - פרוייקט דירה תל אביבית של מעצבת הפנים מאיה שינברגר. איתי בנית,
חלל פתוח באווירה קלילה ובמראה מודרני. דירה מינימליסטית בצפון ת"א, עיצוב פנים: מאיה שינברגר(צילום: איתי בנית)
הספסל שמתחת לחלון עשוי לוחות עץ בצביעה מיוחדת המשווה להם מראה דמוי בטון(צילום: איתי בנית)
ספריית מתכת מינימליסטית עם מדפים דקיקים על קיר הסלון(צילום: איתי בנית)

החלל הציבורי של הדירה נחשף מהכניסה שנפתחת מול הסלון, שבקצהו חלון גדול הפונה לנוף אורבני. החלל כולו רוצף בפרקט עץ אלון בדוגמת פישבון, ועל גבי הקיר הארוך שמלווה את הדירה מהכניסה ולאורך הסלון הותקנה ספרייה מינימליסטית מברזל שחור עם מדפים דקיקים, המספקת מקום לטלוויזיה ולתצוגה של ספרים וחפצי נוי. לאורכה הותקן פס צבירה שחור ומולה מוקמה ספה פינתית אפורה. לאורך חלון הסלון הגדול חופה ספסל בנוי קיים בלוחות עץ שנצבעו בצביעה מיוחדת ליצירת גימור דמוי בטון, ומעליו נתלה גוף תאורה אלגנטי מבטון המדגיש את החומריות האורבאנית.

במרכז הסלון שטיח גיאומטרי בגווני אפור ומעליו שני שולחנות של HAY, אחד בגימור אלון טבעי והשני בגימור ברזל מושחר. נגיעות עדינות של צבע שולבו בחלל באמצעות כורסת עור בגוון כתום וכריות נוי בגוונים מעושנים של חום וירוק.

חלון גדול עם נוף אורבני. הסלון(צילום: איתי בנית)
שטיח גאומטרי אפור ומעליו שני שולחנות של המותג הסקנדינבי HAY(צילום: איתי בנית)
גופי תאורה תלויים בצורת קונוס, מעל פינת האוכל(צילום: איתי בנית)

המטבח ממוקם משמאל לכניסה, במקום שבו לפני השיפוץ היתה מרפסת השירות. הוא תוכנן בצורת האות רי"ש עם צלע קצרה של ארונות נמוכים, כיור, מדיח ומקרר יין, וצלע ארוכה שכוללת משטח עבודה נוסף וכיריים. לימינם יחידת ארונות גבוהים עם מקרר, תנור ומיקרוגל, שמעליהם פתח מיזוג אוויר. חזיתות המטבח לבנות ומינימליסטיות ומשטח העבודה בגוון אפור ובטקסטורת טרצו משמש גם לחיפוי הקיר.

בפינת החלל מוקמו שני מדפים לבנים ומעודנים לתצוגה ולאחסון נגיש. פסי צבירה מושחרים מלווים את המטבח לכל אורכו, ומול הארונות הגבוהים מוקמו גופי תאורה צמודי תקרה בצורת צילינדר.
במקום אי מרכזי הוחלט להציב את פינת האוכל במרכז המטבח באופן שמנצל בצורה מיטבית את החלל. לפינה נבחר שולחן אוכל עדין ודק מעץ אלון עם משטח עליון אפור, סביבו הוצבו כיסאות שחורים ומעליו גופי תאורה תלויים בצורת קונוס, גם הם בצבע שחור.

חזיתות לבנות ומינימליסטיות ומשטח עבודה בגוון טראצו אפור(צילום: איתי בנית)
ולחן אוכל עדין ודק מעץ אלון עם משטח עליון אפור וכיסאות שחורים(צילום: איתי בנית)
במקום אי מרכזי - פינת האוכל הוצבה באמצע המטבח(צילום: איתי בנית)

חדר השינה הזוגי הוגדל על חשבון חדר הרחצה הצמוד ובין החללים תוכננה מחיצת זכוכית עם דלת הזזה ומסגרת ברזל מושחרת. במרכז החדר מיטת עץ בצבע שחור, לצידה שני שולחנות צד שונים זה מזה בגוון פיסטוק, המשמשים כתחליף לשידות סטנדרטיות, ומנורות קיר שחורות. מול המיטה תוכנן ארון קיר רחב עם חזיתות לבנות וידיות שחורות. גם כאן שולב פס צבירה שחור במקביל לארון, ועל הקיר הניצב נתלו שני מדפים לבנים מינימליסטיים לדקורציה.

מחצת זכוכית עם דלת הזזה מפרידה בין חדר הרחצה וחדר השינה של ההורים(צילום: איתי בנית)
חדר הרחצה של ההורים(צילום: איתי בנית)
שולחנות צד שונים בצורתם אז זהים בגוון הפיסטוק שלהם, משמשים כשידות לילה חלופיות(צילום: איתי בנית)

חדר רחצה נוסף תוכנן במקום שירותי האורחים שהיו קיימים לפני השיפוץ, ודרכו נכנסים עתה לחדר השירות. שני החדרים עוצבו באותו אופן: הרצפה חופתה באריחים אפורים, את הקירות מחפים בריקים לבנים מלבניים שהונחו לרוחב, והם יוצרים גריד נקי ואלגנטי המקנה לחללים תחושה של גובה. נבחרו ברזים שחורים ומסגרות הזכוכית של המקלחונים נצבעו גם הן בשחור. ארונות הכיור חופו בפורניר אלון ומעליהם משטחים וכיורים מונחים בלבן. מראות עגולות עם מסגרות שחורות נתלו מעל הכיורים ומעליהן גופי תאורה מאורכים בשחור.

גריד אריחים נקי ואלגנטי נותן תחושה של גובה. חדר רחצה מרכזי המוביל לחדר שירות(צילום: איתי בנית)

חדר השינה הנוסף, שממוקם בקרבת החלל הציבורי, משמש כחדר עבודה לשני בני הזוג. תוכנן בו שולחן עבודה זוגי שחור ולצידו שני כיסאות מאותה סדרה בגימורים שונים - אחד עם רגלי ברזל שחורות והשני עם רגלי עץ. שטיח עגול בדוגמה גיאומטרית מוסיף צבע ועניין לחדר.

חדר הילדים ממוקם מול חדר ההורים ועבורו נבחרו רהיטים בגוונים ניטרליים של אפור ועץ, ובמרכזו הונח שטיח המשלב גווני אפור וצהוב. תהליך שיפוץ הדירה, שדרש מבני הזוג השקעה של מחשבה, תכנון, זמן ומשאבים, התמשך עם ההיריון, ובסופו - לידה מרגשת של ילד ושל בית - שתי התחלות חדשות ומשמעותיות שמשנות את החיים.

כיסאות דומים אך שונים. חדר העבודה(צילום: איתי בנית)
לידה מרגשת - של ילד ושל בית. חדר הילדים(צילום: איתי בנית)

נקודת המבט המקומית

הספר- The New Minimalist Style של הוצאת הספרים הבינלאומית Booq Publishing שמושק בישראל מציג קולאז' בינלאומי של אחד הסגנונות הבולטים בשנים האחרונות - המינימליזם. כאשר העולם סביבנו מרגיש עמוס במיוחד הפנייה לניטרליות ואיפוק מהווה פתרון מרגיע אשר מקבלת בספר גם נקודת מבט ישראלית.

הסגנון המינימליסטי המוגדר על ידי קווים נקיים, פלטת צבעים ניטרלית או מונוכרומטית וחללים פתוחים הוא אחד מסגנונות עיצוב הפנים הפופולריים ביותר שחוזר דווקא כעת. יש הטוענים שדווקא הרצון להתרענן מהמקסימליזם ששלט בשנים האחרונות ולחזור לאיפוק וניטרליות הוא אחד מהגורמים המובילים את המגמה.

העיצוב המינימליסטי מהווה מפלט מרגיע מעולם שהפך עמוס ביותר. מתוך הספר The New Minimalist Style(צילום: חו"ל)

כמו ה"שמלה השחורה הקטנה" המינימליזם הוא על-טרנד, שנדמה כי תמיד היה כאן. הסגנון שהופיע לראשונה כתנועה אדריכלית בשנות השלושים של המאה ה-20, השפיע על פרויקטים רבים של עיצוב פנים מאז. כעת, כאשר העולם בחוץ נעשה מורכב, מבקשים יותר ויותר מעצבים להביא אסתטיקה שלווה ושקטה יותר לבית.

הוצאת Booq, הספרדית המתמחה בספרי אדריכלות ועיצוב בחרה להפנות זרקור לסגנון, ולרכז קולאז' עדכני של הפנים העכשוויות של מינימליזם ברחבי העולם. את הספר החדש ערכה העיתונאית והעורכת דניאלה סנטוס קוורטינו (Daniela Santos Quartino). בין הפרויקטים הבינלאומיים השונים נבחר פרויקט ישראלי של מעצבת הפנים מאיה שינברגר. הפרויקט אשר מציג עיצוב פנים של דירה תל אביבית, זכה בפרסים בינלאומיים שונים בחודשים האחרונים, ומציג את הגישה הישראלית לעיצוב מינימליסטי. זאת, מצטיינת בעיצוב דירות על פני בתים פרטיים, בה המטבח הוא מרכז הבית והחשיבה הפרקטית היא מעל הכל.

"שמחה לייצג את הקול הישראלי שמציג מינימליזם צנוע, ששם בראש ובראשונה את צרכי היום-יום של הדרים בו". מאיה שינברגר(צילום: איתי בנית)

"הפופולאריות הגוברת של מינימליזם בארכיטקטורה ובעיצוב פנים הובילה לפרויקט אשר איגד חללים בין לאומיים בולטים. אני שמחה לייצג את הקול הישראלי שמציג מינימליזם צנוע, ששם בראש ובראשונה את צרכי היום-יום של הדרים בו", אמרה שינברגר, שמתמחה בעיצוב מינימליסטי המתרגם את צרכי המשפחה הישראלית למבנה פונקציונאלי, עדכני ומעוצב.

מעבר לשילובו בספר The New Minimalist Style זכה הפרויקט בחודש האחרון בפרס Best Project 2021 של אתר העיצוב הבינלאומי Archilovers.

The New Minimalist Style, מחיר: 198 ₪. להשיג ברשת TOLLMAN's Dot

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully