אין גבולות: ישראל גודוביץ' יעניק פרס אדריכלות באוניברסיטת אריאל

אדריכלות ישראלית היא נושא בוער בעצמותיו של האדריכל ישראל גודוביץ'. כל כך בוער, שלראשונה יש פרס על שמו שהוא יעניק בעצמו באוניברסיטת אריאל, לסטודנטים שיגישו תכניות לבנייה ישראלית אותנטית

מיכל רשף
28/02/2016
מערכת וואלה!

"בחינוך ובתרבות אין גבולות" אומר האדריכל ישראל גודוביץ', שיעניק בתחילת מרץ את פרס "גודוביץ - תולדות האדריכלות בארץ ישראל" באוניברסיטת אריאל. "אני לא מתייחס למיקום הגיאוגרפי של האוניברסיטה" אומר האדריכל שכיהן בעבר כמהנדס העיר תל אביב. "אני בעד חינוך, כי מהחינוך הכל מגיע ולא בצורה של חוק. אני אמנם בעצמי לא איש חינוך אבל מעודד את הדרך".

תל אביב הלבנה, או עיר הבאוהאוס הם תארים שגויים לדברי גודוביץ'. "המבנים האירופאים אינם שייכים לתרבות שלנו ותל אביב ממש לא לבנה. מי שהחליט להעניק את התארים האלה טעה ומטעה וכדאי לתקן את זה יש צורך בחינוך לאדריכלות ישראלית. שלנו. לא חיקוי ולא העתקה".

פרס גודוביץ' יוענק לראשונה על עבודת מחקר סטודנטיאלית בנושא תולדות האדריכלות בארץ ישראל מראשית ההתיישבות באמצע המאה ה-19 ועד ימינו, בתחומי באדריכלות, תכנון עירוני וכפרי, המרחב הציבורי, אישיים וסגנונות נוף. עבודת המחקר שהגיעה למקום הראשון ותוכרז רק במהלך הטקס תזכה את הזוכה במילגה לשנת לימודים שלמה. זאת, נבחרה על ידי ועדת שכללה את פרופ' יהודה דנון נשיא אוני' אריאל, פרופ' סעדיה מנדל, ד"ר יגאל סיתרי, אדריכל איציק אלחדיף ואדריכל ישראל גודוביץ.

"יש חשיבות רבה" מסביר האדריכל ישראל גודוביץ מנחה האירוע, יוזם ומעניק הפרס, "ללמוד להעריך את היצירה המקורית הישראלית, במלאות ח"י (18) שנים ליום שבו הטבעתי את המותג 'העיר ההיסטורית' לתל אביב שבא להחליף את 'עיר ללא הפסקה' ו- 'העיר הלבנה'. אבל האמוק שנילווה לשם יצר קבוצות של אינספור אוהדים ושוטים החורשים את תל אביב בעיניים כלות ומתפעלים מתפארת אדריכלית שאיננה שלנו וכל כולה הוא ייבוא זר ומוזר. על כך התריעו גדולים וטובים ואחד מהם אשר צבי גינצברג המכונה- אחד העם- שאף כינה אותם 'המתייוונים של ימינו'. מורשת הבאוהאוס או הסגנון הבינלאומי ואפילו דגם הכפר הערבי או מגדלי דובאי על שפת הים התיכון, טובים ונאים ככל שיהיו, וודאי שאינם מורשת ארץ ישראל, היהדות, או הציונות. הפרס בא להאיר ולהעיר את התופעה. ההפתעה הגדולה היא הזוכה בפרס הראשון אשר שמו ושם עבודתו המיוחדת מדברים בפני עצמם וייחשפו בטקס עצמו".

עוד בוואלה!

מי שידך בין ירמי לאמדורסקי: כמה אתם מכירים את זמרי ישראל?

בשיתוף FRIENDS

עוד בנושא:

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully