המוזיאון שמעלה על נס רהיטי פלסטיק

מהכיסא הנמכר ביותר בעולם של פיליפ סטארק ועד תולעת הקיר של רון ארד. מוזיאון Kartell המחודש מציין 15 שנים להקמתו ובעיקר חולק כבוד למורשת העיצוב של המותג האיטלקי הנחשק בעולם

המוזיאון שעבר לאחרונה רמונט כללי עבר לתצוגה בלוק דרמטי (צילומים: יח"צ, באדיבות הביטאט)

היא נחשבת לחברה שהצליחה לגרום להמונים להעריץ רהיטים מפלסטיק, להתמכר לחומר הפשוט הזה ואפילו לשלם עליו הון. "קרטל" (Kartell), אחד המותגים המובילים בעולם העיצוב ועדיין, ללא שימוש בחומרים מתוחכמים, יוקרתיים או מעובדים. מדובר בפוליקרבונט, חומר פלסטיקי שמעובד בטכנולוגיה מתקדמת ובזכותו החברה האיטלקית הזו מגלגלת מיליוני אירו בשנה. הפלסטיק, על פי Kartell מקבל מראה קליל, צעיר ומרענן, אך בזכות העיצוב והצורה שהוא לובש, הצליח לכבוש את זירת הרהיטים. בנוסף, החברה עובדת בשיתוף עם מיטב המעצבים בעולם ביניהם, פיירו ליסוני, פטרישיה אורקיולה ופיליפ סטארק הצרפתי שנחשב למעצב הפעיל ביותר בחברה, והם שהופכים את הפלסטיק לחגיגה צבעונית שלמה תחת המטריה הנחשקת של עיצוב משובח.

עוד באותו נושא

כך נראה ביתן Kartell בשבוע העיצוב במילאנו 2015

לכתבה המלאה
כרזת פרסום לכלי בית משנת 1967

kartell, הנה חברת עיצוב משפחתית (איטלקית) אשר נוסדה ב-49' והפכה לשם דבר לא מעט בזכות החתן של בת הבעלים, קלאודי לוטי שקיבל לידיו ב-88' את תפקיד מנכ"ל החברה. לוטי שכיהן כעשור בתור מנכ"ל בית האופנה האיטלקי "ורסאצ'ה" ניכנס בפול פאוור לנעליי הפלסטיק ונתן לחברה זריקת מרץ שהקפיצה את Kartell לחוד החנית של מותגי הרהיטים, ברחבי העולם ובאירופה בפרט.

בימים אלו, Kartell חוגגת 15 שנים להקמתו של מוזיאון החברה. הזדמנות נפלאה לערוך במבנה רמונט כללי ולעדכן לא רק את מראה התצוגה, אלא גם את החוויה הטכנולוגית בו שמצליחה להנגיש את היסטוריית החברה גם בקרב הקהל הצעיר. זה נעשה בזכות עיצוב פנים מרענן וכמו גם בסיור מודרך שניתן דרך אפליקציה ייחודית, אותה ניתן להוריד כבר בצעד הראשון בין כותלי המוזיאון.

המוזיאון שוכן בסמוך למילאנו. המבנה הייחודי איננו גונב את תשומת הלב ממנה שיש בתוכו

מיותר לציין כי הקמת מוזיאון שמספר את סיפור חברת העיצוב נחשבת לאמירה. בקרב האיטלקים אמירה הזו די סטנדרטית במחוזות מותגים גדולים (ראו דוגמת מוזיאון פרארי במודנה), אך בעולם היא נתפסת כחוזק. המוזיאון מספר את ההיסטוריה של Kartell (מיום הקמתה ועד היום), יש בו חשיפה של אבולוציית הרהיטים ואף תצוגה של קטעי ארכיון (בכרזות ובווידאו) של קמפיינים מסחריים משנות ה-60 העליזות. בדרך זו, הרהיטים לא נשארים בגדר של רהיטים בלבד, אלא עולים לדרגת אמנות כמעט. כמו כן, הרגש עם המותג הופך מבוסס יותר בקרב המבקרים. אם תרצו, אפשר לכנות זאת מיתוג מהסוג הנעלה.

"אני מאמין שחיוני לשמר ולקדם את ההיסטוריה של החברה שלנו" ציין קלאודיו לוטי מנכ"ל Kartell בהודעה שניתנה לעיתונות במסגרת שבוע העיצוב במילאנו בחודש אפריל האחרון. "ל-Kartell יש מורשת שלא תסולא בפז. מעבר לחפצים ששחקו תפקיד מהותי בהיסטוריה שלנו, המוזיאון מציג גם מהפכה ביחסים שבין הפונקציה והאסתטיקה. במהלך השנים אספנו אייקונים ואבי טיפוס כמו גם עבודות גרפיקה שהפכו לדיאלוג בין החברה והקהל".

קולבים עומדים של Kartell משנות ה-60

המוזיאון המחודש שוכן בסמוך למילאנו ושימש בעבר כמרכז החברה. הוא נמצא במבנה יוצא דופן שתוכנן על ידי Anna Castelli Ferrieri ו- Ignazio Gardella בשנת '68. בניגוד להרבה מוזיאונים אחרים ברחבי העולם, הוא איננו מושך את תשומת הלב על חשבון המוצג בו ועדיין, מצליח להעביר חוויה אסתטית. עיצוב הפנים המחודש הפך מלוק כללי בהיר וניטרלי לחללים כהים המדברים בשפה דרמטית.

התצוגה במוזיאון נחלקת לשניים. תערוכת קבע שמתחילה ממתלה סקי שעוצב בתחילת שנות החמישים על ידי קרלו ברסי ורוברטו מנגי, הנחשב למוצר הראשון שנעשה על ידי Kartell וממשיך דרך חדר שלם שהוקדש למוצרים שונים לעיצוב הבית ביניהם, כף אשפה, מסחטת לימון, קולב בגדים, גופי תאורה ועוד. אלו נעשו בטכנולוגיית הזרקה של פוליקרבונט. המסלול ממשיך דרך תצוגת פריטים שהפכו אייקונים וסמלים מסחריים כמו לדוגמה כיסא "לה מארי" שעוצב על ידי פיליפ סטארק, ונחשב לכיסא הראשון בעולם שנעשה מפוליקרבונט שקוף וספריית הקיר במראה של תולעת שתיכנן רון ארד. גם את כיסא "לואי גוסט" בעיצוב סטארק אפשר לראות כאן. הכיסא שהוכרז ככיסא הנמכר ביותר בעולם הצליח לגרוף אחריו עדת מעריצים והגיע לשיא מכירות של כל הזמנים העומד על למעלה מ-1.5 מיליון.

עוד באותו נושא

הכיסא הנמכר ביותר בעולם בחגיגות העשור

לכתבה המלאה
הכיסא הננמכר ביותר בעולם בעיצוב פיליפ סטארק מקבל פה מקום של כבוד - "לואי גוסט"

מרכיב חשוב ובולט בחברה הוא כאמור שיתוף פעולה פורה שיש ל-Kartell עם מעצבים. לפיכך, ישנה התייחסות בתצוגה גם לאלו שיצרו מוצרים עבור החברה לאורך השנים. הרשימה כוללת 89 שמות של הגדולים בתחום, למעט המעצבים שאחראים על מהדורות מוגבלות. לכל מעצב הסגנון האישי שלו שבא לידי ביטוי בתצוגה לרבות ביוגרפיה מרתקת. מן הראוי לציין כי בהיבט הזה, החברה שמה דגש ומעניקה למעצבים כבוד של אמנים. הגישה כלפי היוצר לא נופלת מההתייחסות למוצר הסופי שמגיע למדף.

ואם כבר הזכרנו מדף, המוצרים לבית Kartell שאפשר למצוא על המדפים בחנויות המותג אינם מיועדים לכל כיס. על אף שחומר הגלם הוא פלסטיק (פוליקרבונט) המחירים מכוונים לכיסם של העשירון והאלפיון העליון ומכאן, הדרך לשוק החיקויים וההעתקים קצרה היא. זוהי בדיוק הנקודה שבה המוזיאון תופס מקום מהותי. "המוזיאון מהווה הנשמה של החברה, ניסיונה ועושרה" כלשונו של המנכ"ל קלאודיו לוטי. "אנשים יכולים להעתיק את המראה של הרהיטים אבל לא את ההיסטוריה שלהם".

את רהיטי Kartell בישראל ניתן להשיג בחנות הדגל בתל אביב, קרליבך 43 וברשת חנויות הביטאט.

בקרו אותנו באינסטגרם

Instagram
תיאור ההיסטוריה של החברה מיום הקמתה גם באמצעות כרזות הפרסום האותנטיות
מסחטת מיץ משנת 1957
עיצוב הפנים של המוזיאון אחרי זריקות בוטוקס מחמיאות
כפות אשפה צבעוניים משנות ה-60
קערות הגשה משנת 1976
תצוגה של אייקונים לצד פריטים שהפכו לחלוצי החברה
מתוך פרסומת למותג האיטלקי מהימים שבהם הצבע עדיין לא הגיע למסך
גופי תאורה בעיצוב פיליפ סטארק משנת 2004
משפחת רהיטים ארגוניים לשימושים משרדיים וביתיים
הרהיטים מקבלים מעמד של יצירות אמנות
הפלסטיק השקוף הופך לחותמת של איכות עם השנים
יותר מ-1.5 מיליון מכירות של הכיסא הזה
את הדגמים אפשר להעתיק אבל לא את ההיסטוריה שלהם כלשונו של מנכ"ל קרטל
עוד כרזת פרסום שמככבת במוזיאון

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully