הכיסא הנמכר ביותר בעולם: "לואי גוסט" של פיליפ סטארק חוגג עשור

למרות שמדובר לכאורה בכיסא פשוט מפלסטיק שקוף, הוא הצליח לגרוף אחריו עדת מעריצים, להגיע לשיא מכירות של כל הזמנים העומד על 1.5 מיליון ולציין עשור בחגיגות מסביב לעולם

חדוה קלינהנדלר
אנטיתזה לכיסא הבארוק הפומפוזי - לואי גוסט (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

לואי ה-15 היה מתהפך בארונו אילו היה יודע שהרהיטים הפומפוזים, מעוטרים ומפוארים שזכו לכינויו, היוו השראה לכיסא המינימליסטי של פיליפ סטארק שהפך בין היתר לכיסא הנמכר של כל הזמנים. סטארק עיצב את הכיסא לפני עשור בדיוק עבור חברת הרהיטים "קרטל". הוא נעשה מפוליקרבונט שקוף ומסתבר שהציב לא מעט אתגרים בדרך לייצורו ביניהם, חיתוך המשענת ומסעדי הידיים לפי קווים מעוגלים, המושפעים מסגנון העיצוב הבארוקי שרווח בצרפת בתקופת לואי ה-15. הכיסא שקיבל את השם (שמשמעותו ברורה) "לואי גוסט" זוכה בימים אלו לתשומת לב מיוחדת ברחבי העולם. הוא חוגג יומולדת 10 מכירותיו מוצלחות ולאחר 1.5 מיליון מכירות ברחבי העולם, הוא מוכתר כיום ככיסא המעצבים הנמכר ביותר בעולם בגרסתו המקורית. הצלחתו אף הביאה את סטארק לעצב גרסה מוקטנת עבור ילדים שנקראת "לו לו גוסט".

טוב לדעת (מקודם)

התקף לב: איך מונעים ומה עושים במקרה והוא מופיע

לכתבה המלאה
פוליקרבונט שהציב אתגרים בחיתוך המשענת והמסעדים לפי קווים מעוגלים (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

צפו בסרטון היום הולדת שנעשה לכבוד הכיסא

לרגל חגיגות העשור, יקושטו חנויות רשת "קרטל" ברחבי העולם בהשראת תמונות שצילם מגזין Casa da Abitare של הכיסא ברחבי העולם כולל צילומים וחותמות דרכון. בנוסף במסגרת פרויקט הצילומים של המגזין האיטלקי, הזמינה "קרטל" את לקוחותיה להעלות תמונות של כיסאות "לואי גוסט" אשר ברשותם ולהשתתף בתחרות שתזכה את בעלי התמונות היפות ביותר בכיסא ממהדורה מוגבלת, חתום בגדול לרוחב המשענת בחתימתו האישית של פיליפ סטארק.

צפו ב"לואי גוסט" מסביב לעולם בפרויקט הצילומים של מגזין Casa da Abitare

הכיסא על המסלול בחגיגות חנות הדגל של קרטל (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
הצל שלו - פיליפ סטארק עם היצירה המוצלחת (צילום: GettyImages, Handout)

"הייחודיות של הלואי גוסט היא ביכולת ההעלמות שלו; הייחודיות הזו נובעת מהעובדה שאתה יכול להתבונן בו והוא יפה ומרשים, אולם באותה מידה אתה יכול להתעלם ממנו לחלוטין והוא כביכול אינו קיים," ציין סטארק בסרטון שהופק לרגל החגיגות. "המתבונן לא בטוח מה הוא רואה לפניו, ובכל זאת כולם מזהים אותו כצורה מוכרת. אפשר לראות אותו כשרוצים, וכשזה פחות נוח – הוא נעלם בנוף. הכיסא נעלם, נבלע בסביבה. מבחינה זו הוא תוצר של הציביליזציה שלו." עוד ממשיך המעצב ומתפייט "כיסא הלואי גוסט עיצב את עצמו. הוא מהווה המשכיות של כיסא הלואי, מעין רוח רפאים, בבואה, צל של כיסא בסגנון שלו קראתי לואי גוסט."

צפו: פיליפ סטארק מתפייט על הכיסא

מתוחכם, פשוט, מעוצב או מיותר - על זה אפשר להיתווכח ולדון. כך או אחרת, הכיסא הוכיח את עצמו כפופולארי של כל הזמנים, שאף הופיע בסדרות וסרטים רבים ביניהם, בטי המכוערת ובוסטון ליגל. חגיגות העשור של כיסא "לואי גוסט" צפויות להמשך לאורך השנה ברחבי העולם.

מחיר: 895 שקלים לרגל חגיגות העשור (במקום 1,390 שקלים), Kartell, קרליבך 43, תל אביב.

לואי ה-15 היה מתהפך בארונו למראה הכיסא המחודש שלו (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
הזמנות להשקת החגיגה הראשונה במילאנו (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
מתכונן לנסיעה מסביב לעולם במסגרת פרויקט המגזין (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)
הזוכים בתחרות בפייסבוק יזכו בכיסא חתום במהדורה מוגבלת (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
מככב בבית האופרה (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
ככה הוא נראה בגרסה הכהה שלו ובגרסה הקטנה לילדים - לו לו גוסט (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully