"הסיירת הבירוקרטית" שמצילה את אנשי הנדל"ן בישראל

ההתמודדות של היזם, הקבלן והאדריכל מול הרשויות ושלל גורמים נוספים לגבי הוצאת היתרי בנייה, טופס 4 ותעודות גמר היא קשה ומתסכלת. כאן בדיוק נכנסת לתמונה ש.ז.ר ניהול והנדסה בע"מ, שמתמחה בטיפול בירוקרטי מקצועי בכל הקשור לפרויקט נדל"ן

  • נדל"ן
  • ביורוקרטיה
בשיתוף ARCDB, בשיתוף ARCDB
בענף הנדל"ן האמרה "זמן שווה כסף" באה לידי ביטוי באופן המוחשי ביותר (צילום: ShutterStock)

"קבלן מהדרום בנה פרויקט בשכונת נווה זמר ברעננה וסבל מפיגור בזמנים ובעיות רבות. היעדר היכרות עם הדרישות של הרשות המקומית גרמה לעיכובים. כאן אנו נכנסנו לתמונה והסברנו לו איך צריך להתנהל: הגדרנו סדר עדיפויות, מיקדנו את הפעולות שלו והתחלנו לטפל בניירת. זה שינה את התמונה". חברת ש.ז.ר ניהול והנדסה בע"מ שבראשה עומד מהנדס הבניין זאב ריווקין, מנכ"ל החברה, הם החוליה החסרה כל כך בממשק שבין יזמים, קבלנים ואדריכלים לבין הרשויות השונות. אם תרצו, "סיירת הבירוקרטיה" שיכולה לעשות את ההבדל הגדול שבין פרויקט שמתקתק ועומד בלוחות הזמנים והעלויות לבין פרויקט שנקלע לקשיים ומבצעיו סופגים הפסדים.

ש.ז.ר ניהול והנדסה בע"מ התחילה את צעדיה הראשונים בשנת 1999. תחילה, החברה עסקה בעיקר במתן שירות ללקוחות פרטיים, החל תכנון אדריכלי וקונסטרוקציה לבתים פרטיים ועד מתן הליך רישוי ופיקוח מלא על העבודה הנעשית. כיום, החברה מנהלת פרויקטים באופן מלא עם דגש על הטיפול הבירוקרטי בכל הנוגע לנדל"ן - טופס 4, תעודות גמר, הליכי רישוי ובנוסף ניהול, תכנון וביצוע של פרויקטים יוקרתיים.

עולם הנדל"ן הוא עולם מורכב, דינמי ועתיר מנהלות. כל צעד צריך להיות מלווה באישורים רבים, תכנונים מפורטים ומימון תקציבי. זהו ענף שבו האמרה "זמן שווה כסף" באה לידי ביטוי באופן המוחשי ביותר. כמות הבירוקרטיה העצומה שעמה מתמודדים יזמים, קבלנים ואדריכלים, יחד עם ההיכרות המוגבלת שלהם לגבי הדרישות וההגבלות של הרשויות השונות, יוצרים צורך דחוף בחברה שתהיה הגורם המקשר המקצועי אשר מצד אחד מטפל בכל הניירת הדרושה ומצד שני דוחף קדימה את ביצוע הפרויקט על כל רבדיו. חברת ש.ז.ר ניהול והנדסה היא בדיוק הגורם שיעזור ויטפל בזה.

עוד באותו נושא

הטכנולוגיה המדהימה שמאפשרת לשוטט בבית עוד לפני שנבנה

לכתבה המלאה
"ההיכרות העמוקה שלנו עם הרשויות המקומיות והידיעה לגבי הדרישות השונות של כל מחלקה ומחלקה בערים ומועצות הופכת את העבודה שלנו להרבה יותר מהירה, יעילה ומקצועית" (צילום: ShutterStock)

הדרך המקצועית והיעילה להוציא היתרי בנייה, טופס 4 ותעודות גמר

"במשרד שלנו צוות עובדים המורכב ממהנדסי בניין והנדסאים מקצועיים בתחומם ובעלי ניסיון בעשרות פרויקטים שונים. העובדים מעניקים שירות מקיף לאנשי נדל"ן ומסייעים להם להוציא היתרי בנייה, טופס 4 ותעודות גמר", מספר ריווקין, "תהליך הוצאה של היתר בנייה הוא מאוד מסורבל, יזמים וקבלנים רבים נתקלים בקשיים ומתקשים לקדם אותו. קשה מאוד להתמודד מול הרשויות ואנחנו נותנים סוג של פתרון מקצועי. אנחנו נכנסים לעובי הקורה של הפרויקט וההתמודדות מול כל מיני גורמים בעירייה, כיבוי אש ותאגיד המים".

"כשמדובר בטופס 4 אנחנו פוגשים את הקבלנים בשלב שלקראת סוף בניית השלד. אנחנו ממליצים להם להתחיל את הטיפול בטופס 4 כחצי שנה לפני האכלוס", מוסיף ריווקין, "לרוב במסגרת ההתקשרות בין היזמים לקבלני הבנייה, האחריות להוצאות טופס 4 מוטלת על הקבלן. שלבי סיום הבנייה לא פשוטים עבור הקבלן אשר כפוף ללוחות זמנים של הפרויקט ובנוסף לכך צריך לטפל גם בנושא של הוצאות טופס 4. אנחנו נכנסים לתמונה כ- 6-8 חודשים לפני האכלוס ומורידים מהקבלן לחץ, מורידים ממנהל הפרויקט משימות מיוחדות שכאלה ומטפלים בנושא ובפועל מלווים את הקבלן יד ביד עד לקבלת טופס 4, כי לנו יש את הידע המקצועי והניסיון הרב בתחום"

מעבר לטפסים והאישורים הרבים, ישנן שתי בעיות נוספות מולן עומדים אנשי הנדל"ן: הזמן וחוסר האחידות. כדי לקבל, לדוגמה, היתר בנייה בישראל ממתין היזם כשנתיים-שלוש, לעומת כחודש-חודשיים במדינות מתקדמות במערב. משך זמן זה עלול לגרום לבעיות בלוח הזמנים מול הדיירים ובשילוב עם בירוקרטיה שלא מטופלת היטב, כל אלה יכולים לגרום להפסדים כספיים.

בנוסף, כל עירייה או רשות מקומית שונה מרעותה בדרישות, בהגבלות ובהיתרים שהיא מעניקה. "ההיכרות העמוקה שלנו עם הרשויות המקומיות והידיעה לגבי הדרישות השונות של כל מחלקה ומחלקה בערים ומועצות הופכת את העבודה שלנו להרבה יותר מהירה, יעילה ומקצועית מזו שכל אדריכל, קבלן או יזם ינסו לבצע", אומר ריווקין, "כשאנחנו 'תוקפים' טופס 4 אנחנו יודעים לעשות סדר - מה לתקוף ראשון ומה שני, כמה זמן זה לוקח כל שלב, מה נדרש מבחינת ניירת ואיזה דגשים יהיו לביקורת בשטח. אנחנו נמצאים בקשר מתמיד עם מנהל הפרויקט ומורידים ממנו המון לחץ".

תחום שבו השירות של ש.ז.ר ניהול והנדסה בא לידי ביטוי באופן משמעותי מאוד הוא תחום ההתחדשות העירונית. בתחום זה עיריות משנות לעתים תכניות, ראש עיר חדש מבטל את תכניותיו והוראותיו של קודמו ויש לא מעט דינמיות בירוקרטית בתחום. "אנחנו עובדים עם עשרות יזמים ומסייעים להם לצלוח את חוסר הסדר והאחידות שיש ברשויות המקומיות", מספר ריווקין, "ישנם אדריכלים שמתחייבים לפרויקטים רבים ואינם עומדים בעומס וכאן אנחנו נכנסים לתמונה ודוחפים את הפרויקט קדימה מבחינה מנהלתית - עוקבים אחרי האישורים, בודקים שהאדריכל מזין היטב ובזמן את ההיתר בעירייה ומוודאים שהתכניות שהגיש היזם מקודמות בעירייה ועל ידי האדריכל".

ש.ז.ר ניהול והנדסה חוסכת ליזמים, הקבלנים והאדריכלים המון זמן, מאמץ וכסף על ידי הטיפול המקצועי בבירוקרטיה המתלווה לפרויקט נדל"ן. כך אנשי הנדל"ן אינם צריכים לשלם פיצויים על פיגור בלוח הזמנים ומתפנים לפרויקט הבא שלהם בדיוק בזמן. בעולם הנדל"ן המורכב, "סיירת בירוקרטית" שכזו היא הדרך הבטוחה לביצוע משימת הבנייה על הצד הטוב ויעיל ביותר.

לפרויקטים נוספים של ש.ז.ר ניהול והנדסה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully