הפרח בגני: בבית לוטוס בקליפורניה תתקשו למצוא קווים ישרים

כשהוא משקיף על קו החוף הפסיפי ומוקף בנופים משגעים, האדריכל ניסה "להתערב" בעיצוב הבית הזה כמה שפחות ולזרום עם הטבע. קשתות עץ אורגניות ומבט פתוח של 360 מעלות - זהו אחד הבתים המיוחדים שתראו

17/12/2018
בית עץ אורגני בקליפורניה. יח"צ,
קשתות עץ "נפתחות" מנקודה מרכזית בחלל הבית ומגדירות את צורתו(צילום: יח"צ)

"בית הלוטוס" שוכן על שפת קניון בלה ג'ולה, בקליפורניה. המבנה הפיסולי הייחודי תוכנן בשנת 1978 על ידי האדריכל המודרני קנדריק באנגס קלוג.

ממוקם בקצה של שביל ללא מוצא, הבית ששטחו הבנוי 315 מ"ר יושב על מגרש של דונם אחד וכולל שלושה חדרי שינה, שניים וחצי חדרי אמבטיה ונופים מרהיבים של קו החוף ושל הקניון. מבנה העץ בוצע מקורות אשוח בעלות צורות וגדלים שונים, אשר הודבקו זו לזו בשיטת למינציה על מנת ליצור את עיצוב הפנים המעוגל ויוצא הדופן. קלוג שהאמין "בטבע כמקור השראה" התרשם מהמיקום הפיזי בו מוקם המבנה בעת העיצוב שלו. "אתה משפר את האתר, לא יוצר אותו", צוטט האדריכל. "ככל שהאתר יותר יוצא דופן, כך אני מניח לו יותר לקבוע את העיצוב".

עוד באותו נושא

שובה לב: פנינה אדריכלית על שפת האוקיינוס

לכתבה המלאה
עיצוב אורגני - עץ בכלל המשטחים, טקסטילים ומבט פתוח אל הטבע שמסביב(צילום: יח"צ)

ואכן נראה כי הטבע הוא זה אחראי על התכנון. עקומות משתנות מגדירות את הצורה של התקרה, זולגות בין האזורים בתוף הבית ומייצרות תחושה של תנועת גלים. חיפויי העץ של כלל המשטחים, מהרצפה ועד התקרה מייצרים הרגשה חמימה עוטפת. הדלת הקדמית הפיסולית נפתחת אל החלל המרכזי המרווח של בית הלוטוס. במטבח תוכננו ארונות עץ טיק מעוקלים וגופי תאורה שקועים בתוך תקרת העץ שמעל משטח השיש.

עוד באותו נושא

מה הסיפור של האחוזה המטורפת בקליפורניה?

לכתבה המלאה
מצידו אחד של הבית מביטים אל השקיעה הפסיפית(צילום: יח"צ)

בבית ישנם ארבעה דקים שמהווים נקודות תצפית על הנוף המרהיב והשקיעות. חלונות זכוכית רבים מייצרים חיבור ישיר בין פנים הבית לבין הטבע שמקיף אותו. ההשתלבות עם הטבע באה לידי ביטוי גם באופן בו המבנה נטמע בתוך צלע ההר עליו הוא יושב. צורתו האורגנית המדמה עלי כותרת של פרח, כפי שנראית ממבט על היא זו שהקנתה לו את שמו שהולך עמו כבר 40 שנה.

גם ארונות המטבח עוצבו בקווים מעוקלים(צילום: יח"צ)
אח בטון עגול בלב הסלון הוא אחת מנקודות הפוקוס המרכזיות בו(צילום: יח"צ)
בלי גבולות - צורה רכה ופסיפס גרפי שמאחד בין כלל המשטחים בחדר הרחצה(צילום: יח"צ)
התרוממות "עלי הכותרת" שמרכיבים את הגג מזכירים אלמנטים מאדריכלות המזרח(צילום: יח"צ)
עם קפל באמצע - דלת בעלת צורה מיוחדת מקבלת את פני הבאים(צילום: יח"צ)
ממבט העל המבנה נראה כמו פרח ענק שנטמע בתוך הנוף הירוק(צילום: יח"צ)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully