אדריכל הארמונות עושה זאת שוב בישראל

את כל אהבתו של הדיר לארץ מולדתו הוא הנציח בבית שבנה למשפחתו באזור הוד השרון. האדריכל עודד חלף שבונה בעיקר ארמונות מערב לים שילב בבית הייחודי הזה ריצוף של אמנים תורכים, קיר אבני כורכר עם צמחים מטפסים, תקרות מקומרות וגופי תאורה תלויים

אתר בניין ודיור
17/12/2017
בית פרטי באזור הוד השרון. אדריכל - עודד חלף. איתי סיקולסקי, בנין ודיור
ספות בצבע ירוק בלב הסלון מהוות מוטיב מפתיע בבית האבן הזה(צילום: בנין ודיור, איתי סיקולסקי)

אהבת המולדת של עופר היוותה מקור השראה ליצירה אדריכלית הבולטת בנוף האדריכלות המקומי. צורת המבנה, על קימוריו, פתחיו, החומרים ואלמנטים אדריכליים נוספים, מזכירה מסורת בנייה תורכית שהייתה נפוצה כאן במשך מאות שנות השלטון העות'מני, עד שנת 1917. מראה הבית שנראה כאילו צמח מתוך האדמה, כיחידות נפרדות שחוברו ביניהן לפני מאות שנים, מתגלה מיד עם היפתח שער הברזל המוביל לרחבת הכניסה לבית. עץ חרוב עתיק מקדים לברך את הבאים.

שלוש מדרגות נמוכות מובילות למבואה החיצונית של הבית הממוקמת בין שתי בריכות רדודות שעל פי מסורות קדומות שימשו לרחיצת רגלי הנודדים. ריצופה המדהים של המבואה שבוצע על ידי צוות אומנים תורכים, חוצה את דלת העץ הגבוהה ונכנס יחד עם הבאים פנימה.

נכנסים, מימין ומשמאל מתגלים שני מסדרונות המסתיימים בחלונות שקופים, אור היום שחודר פנימה בקו אלכסוני ומאיר את הריצוף, דלתות חדרי השינה והתקרות המקומרות. מימין לכניסה, המסדרון שמוביל לאגף ההורים. משמאל, אגף הילדים. בשולי הריצוף, במסדרונות שעוצבו כרחובות מקוריים בעיר תורכית עתיקה, תעלות מים זעירות לניקוז מי שטיפת הרצפה. המעבר לאזור החברתי של הבית תחום בשני קירות זכוכית מקבילים, ביניהם, ברוח הבנייה דאז, משתרעת חצר פנימית עתיקה.

לקריאה נוספת:
השוכרת שהפכה דירה מוזנחת בחיפה לארמון
המעצבות שיעצבו לכם מחיצות זזות וחדרים מפתיעים
מי ראשון בשירותים? שבעה שותפים בדירה אחת

עוד באותו נושא

הסוויטה המטורפת שתסרבו לצאת ממנה אחרי לילה אחד

לכתבה המלאה
מבט מהסלון אל המטבח(צילום: בנין ודיור, איתי סיקולסקי)

עם הכניסה לחצר הפנימית הנמצאת במרכז רוחבו של הבית, מתגלה קיר בנוי אבני כורכר שפורקו ממבנים שונים בארץ. הקיר שעליו משורגים צמחים מטפסים נראה כשארית חירבה עתיקה. האותנטיות של הקיר מעוררת תמיהה ושאלה, האם באמת נבנה הבית על חורבות מבנה שהיה? התשובה שלילית. הבית מיסודו תוכנן ונבנה אבן על אבן על ידי האדריכל שהוקסם מאישיותו של עופר. האדריכל שאימץ אל קרבו את אהבתו של עופר לנופי הארץ ולמהותם, תכנן את הבית כקומה אחת פרושה לרוחבו של המגרש. כל הבית, בכל כיווניו, למרות הקירות העבים, פתוח אל הנוף. כשנמצאים בבית שתוכנן כיחידה אחת מלכתחילה, מתעורר הרושם שעם השנים צורפו למבנה הראשוני יחידות על פי צורך. בכל אחד מאזורי הבית שכולם מחוברים ביניהם, יש תחושת אוטונומיה.

ביחידת ההורים הממוקמת, כאמור, בקצה המסדרון הימני, חצר פנימית נוספת. חדר השינה נראה כפורץ לעבר החצר האחורית מתוך מבנה הבית הרוחבי. חדרי הילדים הנמצאים במסדרון ממול, מופרדים ביניהם ומהחזית האחורית של הבית, ונראים כשתי יחידות עצמאיות שהודבקו אל הבית.

חוצים את החצר הפנימית ונכנסים אל האזור החברתי המודגש על ידי התקרה העשויה קורות ארוכות מעץ דאגלס מסיבי, להבדיל מיתר הבית, מהמסדרונות ומחדרי השינה שבהם כל התקרות מקומרות. החלל הגדול מחולק למטבח הבנוי בצורת האות ח' ובגבו קיר ארונות המחופים בשכבת פליז המתחבר בגווניו החמים לגון הטורקיז העתיק של המטבח.

קמין אבן בסלון(צילום: בנין ודיור, איתי סיקולסקי)

לפינת האוכל בחר עופר בשולחן אבירים ארוך, שבשלב מאוחר יותר הותאמו לו, על ידי רעייתו ובסיועו של חלף, הכיסאות והספסל. בהמשך עוצב הסלון. את הקו המוביל לעיצוב הסלון התווה עופר. קמין שנבנה במקום על ידי אומן ערבי מקומי ועליו פזורים אוספיו של עופר שאותם ליקט בארץ ובמקומות שונים בעולם. את גופי התאורה התלויים בסלון ומעל המטבח, אסף במשך שנים ארוכות במטרה ברורה שיום אחד הוא יוכל לקבוע אותם בבית אשר אותו ייחל לעצמו ולמשפחתו.

עופר הספיק לגור בביתו חודשים ספורים לפני שמחלת הסרטן הכריעה אותו. את השלבים האחרונים של עיצוב הבית הוא הפקיד בידיו של האדריכל שעשה זאת יחד עם רעייתו. עופר, זכרונו לברכה, בתמיכתו המלאה של האדריכל שהפך לחבר מבין, אוהב, מוקיר ומעריך, הנציח את אהבתו לאדם ולארצו בבית שנשאר כולו הוא, על אף היעדרו הכואב.

לפורטל העיצוב מבית מגזין בניין ודיור
עטוף בהינומה: עיצוב גיאומטרי לבית בסינגפור
קיר אפור והמון אור: עיצוב אמנותי לבית משפחתי

רוצים להציץ לעוד בתים ודירות ברחבי הארץ? כנסו לכאן

מספר של גופי תאורה תלויים מעל המטבח(צילום: בנין ודיור, איתי סיקולסקי)
במרכז החדר הענק ניצב המטבח(צילום: בנין ודיור, איתי סיקולסקי)
מטבח בצורת האות ח' בגוון טורקיז(צילום: בנין ודיור, איתי סיקולסקי)
כניסה אל המטבח שתופס מקום משמעותי בבית(צילום: בנין ודיור, איתי סיקולסקי)
לאורך המסדרון קיר זכוכית המאוורר את מבנה האבן(צילום: בנין ודיור, איתי סיקולסקי)
מסדרון ארוך המוביל את העין פנימה(צילום: בנין ודיור, איתי סיקולסקי)
מוטיבים עתיקים מעץ פזורים ברחבי הבית(צילום: בנין ודיור, איתי סיקולסקי)
שילוב של דלתות עץ התורמות לתחושה חמימה בבית(צילום: בנין ודיור, איתי סיקולסקי)
מבט מהמסדרון אל הפטיו(צילום: בנין ודיור, איתי סיקולסקי)
אל המסדרון הארוך נכנסות קרני שמש חיוניות(צילום: בנין ודיור, איתי סיקולסקי)
אתנחתא באמצע הבית באמצעות הפטיו(צילום: בנין ודיור, איתי סיקולסקי)
שילוב של אבן וזכוכית עם אריחים אמנותיים(צילום: בנין ודיור, איתי סיקולסקי)
התחשבות בקרני השמש ש"נופלות" על המבנה(צילום: בנין ודיור, איתי סיקולסקי)
יציאה לפטיו בדלתות זכוכית(צילום: בנין ודיור, איתי סיקולסקי)
הכניסה לבית - מציגה מפלס אחד בלבד(צילום: בנין ודיור, איתי סיקולסקי)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully