פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   שדות, סודות של קירות צבועים

   לחדר הילדים, הסלון או הממ"ד - באיזה צבע מרגיע כדאי לכם לצבוע את הקירות

   אם תדמיינו לעצמכם שמיים כחולים, בהירים וצלולים, פכפוך עדין של מים בנחל ושדות ירוקים, תוכלו לשים לב פתאום שהמולת היומיום מסביב נעצרה ושאתם מרגישים שקל יותר לנשום. זוהי ההשפעה המבורכת של גווני הצבע, שיוצרים אצל מרבית בני האדם תחושות רוגע ושלווה. הגוונים האחראים לתחושות הללו הם בעיקר אלו של השדות, הנחל והשמים – ירוקים, כחולים וסגולים. בעולם הצבע מכונים הצבעים הללו "גוונים קרים", כי לעיתים תחושת הרוגע מלווה אפילו בתחושה פיסית של צינה.

   מבחינה מדעית נמצא כי לגוונים הללו יש השפעתם על תהליכים ביו-פיזיקליים, ביוכימיים ופסיכולוגיים, המתרחשים בגוף האדם באופן הגורם לשינויים בלחץ הדם, מצבי ערנות או דכדוך, מתח או רגיעה, הקשרים אסוציאטיביים ורגשות. כל גוון מפעיל אצלנו כפתור אחר, שמשפיע על כל ההוויה שלנו: הנפשית, הרוחנית וכמובן הפיסית.

   גוונים חמים, למשל, כמו אדום, כתום, צהוב וחום מעוררים את לחץ הדם בגוף וכתוצאה מכך אנחנו מרגישים תחושה ממשית של חום, שמעורר וממריץ אותנו לפעילות. לעומת זאת, הגוונים הקרים כמו ירוק, כחול וסגול מרגיעים ויוצרים תחושת צינה, וכתוצאה מכך מביאים אותנו לתחושת פאסיביות.

   במקביל לעובדות המדעיות, קיים המישור הסמלי, המופשט: הצבעוניות, מהיותה אלמנט מופשט, משמשת אמצעי מיידי להעברת מסר – נסו לדמיין לוגו או אייקון כזה או אחר בלי צבע...

   לפי תורת הצבעים, מכיוון שהצבע הירוק הוא הדומיננטי בטבע, הוא נחשב בעל השפעה חיובית של צמיחה ואיזון, התחדשות, פריחה, חשיבה חיובית ואיזון נפשי. הכחול – צבע המים והשמים, יוצר תחושת ריחוף אוורירית, הרמוניה ושלוות נפש. יש האומרים שהוא מסייע במיוחד לבעיות של נדודי שינה. גם הסגול נחשב לצבע מאזן, המעניק שלווה ומרגיע פחד.


   ניבה יחיאב היא מעצבת הבית של טמבור

   חדרי ילדים בצבעי טמבור (יח"צ)
   חדרים בירוק, סגול וכחול. שלווה, רוגע וביטחון (צילומים: טמבור)
   חדרים של טמבור (יח"צ)
   חדרים של טמבור (יח"צ)
   חדר ילדים בצבעי טמבור (יח"צ)
   חדר ירוק בצבעי טמבור (יח"צ)
   חדרי ילדים בצבעי טמבור (יח"צ)
   חדר בצבעי טמבור (יח"צ)
   חדר בצבעי טמבור (יח"צ)