וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לגור על הים זה כיף, אבל איך עושים את זה נכון?

בפני היזמים והמתכננים של הפרויקטים למגורים הנבנים על קו החוף או בסמוך לו, ניצבים לא מעט אתגרים המצריכים חשיבה יצירתית ומאתגרת. אדריכלי חמישה פרויקטים מספרים על הקשיים והפתרונות

מטיילים בפסח בחוף בית ינאי. שלומי גבאי
לרדת לחוף מהבית - נשמע כמו רעיון לא רע/שלומי גבאי

לגור על הים או בקרבתו, היא משאת נפשם של רבים, אך בשל המיעוט בקרקעות זמינות בקרבת קו החוף של ישראל על 196 הקילומטרים שלו (כ-50 ק"מ סגורים בפני הציבור לצורכי נמלים, תחנות כוח, תשתיות וביטחון) מתרחק החלום יותר ויותר מהישג ידם של הישראלים, ההיצע מוגבל ומחירי הנכסים מאמירים באזורים המבוקשים כל כך, הולכים ומאמירים.

בפני היזמים והמתכננים של הפרויקטים למגורים הנבנים על קו החוף או בסמוך לו, ניצבים לא מעט אתגרים המצריכים חשיבה יצירתית ומאתגרת: כיצד מחברים את הפרויקט למיקומו? איך מתמודדים עם הטופוגרפיה ועם תנאי הסביבה והאקלים על קו החוף? ועל כל הפרמטרים האחרים המשפיעים על תכנון הפרויקט - סביבה ושטחים פתוחים, נוף, אורבניות, חזותיות ועוד.

מספר אדריכלים שתכננו פרויקטים כאלה הנבנים כיום על קו החוף בחרו לשתף על תהליך התכנון והעיצוב של פרויקטים חדשים שנבנים כיום לאורך קו החוף ... להלן כמה דוגמאות מעניינות.
ראשון לציון

ראשון לציון: פרוטיאה בים של חברת שפונדר

פרויקט דיור מוגן של קבוצת שפונדר - פרוטיאה בים מבט חוץ - תכנון אדריכלי כנען שנהב. מעין גולן,
פרויקט דיור מוגן של קבוצת שפונדר - פרוטיאה בים מבט חוץ - תכנון אדריכלי כנען שנהב/מעין גולן

פרויקט הדיור המוגן "פרוטיאה בים" של חברת שפונדר, מוקם בימים אלו על קו החוף של ראשון לציון. על התכנון האדריכלי אחראי משרד האדריכלים כנען שנהב בהובלת האדריכלית דנית שנהב, המומחית בתכנון כפרי גמלאים ובתי דיור מוגן לגיל השלישי. הפרויקט נמצא 120 מטר מהים, לצד הטיילת החדשה של ראשון לציון המציעה מגוון של מקומות בילוי, קניות ומסחר. הדירות מתוכננות כדירות רחבות ידיים, עם התאמה לגיל השלישי, המאפשרות אירוח של המשפחה וחיים ברווחה. המתחם כולל כ-300 יח"ד, בדירות מרווחות ונוחות בגדלים שונים, החל מ-50-120 מ"ר הכוללות 2-3 חדרים ופנטהאוזים.

את ההשראה לתכנון והעיצוב קיבלה שנהב מהים הסמוך. הפרויקט מדמה שתי ספינות שהגיעו לעגון בים, בכל בניין ניתן להבחין בקורות עגולות, רכות ולבנות המזכירות את הגלים ואת קצף הים. הדירות מרווחות, בכל דירה ישנה מרפסת פרטית הצופה אל הים. במרכז הפרויקט מרפסת גג מגוננת לרווחת הדיירים, בה ניתן לערוך אירועים ומפגשים לכל דיירי הבית. הפרויקט מכיל שטחים ציבוריים רבים לרווחת הדיירים כמו לובי, חדרי חוגים, שירותי מרפאה, מסעדה, בריכה מקורה ומחוממת, חדר כושר, חדר התעמלות עם חלונות גדולים המכניסים תאורה טבעית ומבטים מרהיבים לכיוון הים.

פרוטיאה בים" ממוקם על הטיילת המתחדשת של ראשון לציון. לאורך הטיילת תוכננו חנויות בתי קפה ומסעדות שיהוו מוקד משיכה ומפגש עם צעירים ומשפחות המגיעות ליהנות ממוקדי התרחשות והבילוי של הטיילת.

האדריכלית דנית שנהב, מומחית לתכנון לגיל השלישי, כנען-שנהב אדריכלים מציינת: "תכנון הפרויקט נעשה בעזרת יועץ קורוזיה על מנת לבחור את החומרים המתאימים שיוכלו לגלות עמידות לקרבה לים לאורך שנים ארוכות וגם נושא הרוח קיבל התייחסות, בבחירה של חלונות אלומיניום איכותיים. הצללות וצמחיה עמידה ליד לים. הפרויקט יעניק למתגוררים בו איכות חיים, שקט, ביטחון וחיי קהילה, ספורט, תרבות ופנאי ענפים, לצד הפעילות השוקקת ואזורי הבילוי שבטיילת, בסמיכות לחוף הים".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

פריצות הדרך, הטיפולים ומה צופן העתיד? כל מה שצריך לדעת על סוכרת

בשיתוף סאנופי

אשדוד: פרויקט מגדלי הדקל של קבוצת נחמיאס

פרויקט מגדלי הדקל - קבוצת נחמיאס. יחצ,
פרויקט מגדלי הדקל - קבוצת נחמיאס/יחצ

5 מגדלים בני 29 קומות, הנמצאים בקו ראשון לחוף הים של אשדוד . 5 המגדלים כוללים 846 יחידות דיור. בכל בניין לובי מפואר, חדר כושר, מועדון דיירים, 4 מעליות, חניה תת קרקעית ועוד.

אדריכל הפרויקט וולטר שיינקמן: "כדי לנצל את תוואי השטח ולייצר תחושה של מרחב, יש מרווח של 29 מטר בין הבניינים וההעמדה שלהם מדורגת. הבניין הראשון נמצא 18 מטר מעל פני הים, והבאים אחריו בקפיצות של 3 מטר כדי שהדיירים יהנו מנוף 360 מעלות. מדובר בהעמדה שמאפשרת את זרימת האוויר. הטיילת הצמודה יורדת עד הים והיא פתוחה לציבור אך גם יצרנו הפרדת מפלסים בין המגדלים לטיילת כדי שתהיה פרטיות. הגישה לים מכל בניין היא פשוטה, כך שהים לא רק משתקף מהחלון- אלא גם הופך לחלק בלתי נפרד מחיי היום-יום של הדיירים. משום שהמגדלים נמצאים על הים השתמשנו בחומרים עמידים שתואמים את הסביבה הימית, לרבות חיפוי, צבע וחומרים שלא יקבלו קורוזיה כתוצאה מלחות והמליחות. בכל פרט בבניה והתכנון התייחסנו לנושא כדי שהנראות של המגדלים תישמר לאורך השנים. כמו כן, האלמנט החזק והנוכח ביותר הוא הים הטבעי, שמספק לדיירים תחושה של מגורים בטבע. כדי לשמור על תחושה זו, הקפדנו על חומרי גמר טבעיים ויוקרתיים, ההולמים את הסביבה ואת קהל היעד שלנו, וישמרו על איכות המבנה לאורך זמן."

אשקלון: מגדל בריזה של חברת אפגד

קרדיט-n-trace -חברת  אפגד - פרויקט בריזה - אשקלון. יחצ,
קרדיט-n-trace -חברת אפגד - פרויקט בריזה - אשקלון/יחצ

מדובר במגדל מגורים יוקרתי הנבנה בימים אלו על קו החוף של אשקלון ונמצא בשלבי בניה מתקדמים. המגדל מתנשא לגובה 24 קומות עם 93 דירות (4 בכל קומה), בנות 3-5 חדרים וכן דירות פנטהאוז, מחציתן פונות לים עם מרפסות גדולות של 15-41 מ"ר. הדיירים בפרויקט ייהנו מלובי כפול בכניסה לבניין, בגובה של שתי קומות, מועדון דיירים מעוצב וחדר כושר.מגדל בריזה ממוקם בשכונת אפרידר הגובלת ממערבה בחוף הים ונחשבת כאטרקטיבית במיוחד.

אדריכל גיורא שפיר, ממשרד 'גיורא שפיר אדריכלים', על פרויקט 'בריזה' של חברת 'אפגד' באשקלון: "לרוב במגדלים הקרובים לים, מבקשים היזמים שחדרי המגורים יפנו כמה שיותר לכיוון הים, ופעמים רבות מבליטים את הדירות בחלק האחורי כך שגם הן תזכנה לפיסת מבט לים. הדבר הזה מותיר את החזית האחורית (המזרחית), עם חזיתות רחבות כלפי העיר ממזרח שנותרת לעיתים עם מראה די משמים.

אחת ההחלטות הכי חשובות שקיבלנו בתכנון של מגדל בריזה בסיוע בדיקה מקדימה שנעשתה עם רחפן היתה להעמיד את הבניין דווקא בכיוון צפון-דרום בחדרי המגורים, וכך בעצם כל ארבעת הדירות בקומה, פונות אל הים, כל אחת בזווית ייחודית ומעניינת. כך לגבי הדירות הפונות לכיוון צפון וכך גם לאלה שפונות לכיוון דרום. מבחינת האפקט העירוני קיבלנו מבנה תמיר, אסטטי, עם פרופיל לא רחב מדי ושהוא מעניין בכל הכוונים לרבות בכיוון העיר.

עיצוב המבנה: בחרנו לעצב את המגדל עם קירות בהירים ומסגרות בטון משמעותיות סביב חדרי המגורים הפונים לים. המסגרות מקנות למגדל פלסטיות מחד וערך מוסף לדירות עם מרפסות גדולות ולא סטנדרטיות. בנוסף, זה יוצר מראה המשדר כי יש כאן נוף יקר ערך שאנו מבליטים ומדגישים אותו במסגרת כמו שעושים לציור יקר ערך. בתהליך העבודה אותו הובילה האדריכלית אורלי זגורי-ביטון חפשנו ביטויים ייחודיים בעיצוב המבנה. והתוצאה: יצירת פלסטיות למבנה תמיר עם קבוצות רנדומליות של מרפסות גדולות במיוחד, הבולטות ממשור הבניין עם במסגרות - דבר היוצר חזית מסקרנת ומעניינת.

נתניה: חופים WEST של חברת אזורים

פרויקט חופים WEST של חברת אזורים. 3DIVISION,
פרויקט חופים WEST של חברת אזורים/3DIVISION

פרויקט חופים WEST של חברת אזורים, הוא מגדל מגורים יוקרתי, הממוקם בקו המערבי והקרוב ביותר לים מבין המגדלים בשכונת פארק הים בנתניה. מדובר על מגדל מגורים בן 30 קומות עם 115 יחידות דיור, בנות 4-6 חדרים מרווחות עם מרפסות גדולות. בקומות העליונות של המגדל משולב מערך של דירות גג מדורגות. הפרויקט מתגאה במפרט מושקע ויוקרתי הכולל בין היתר לובי גבוה, מפואר ומרשים, חדר כושר מצויד ומועדון דיירים.

משרד האדריכלים קיקה ברא"ז מסביר: "בתכנון הפרויקט הושם דגש רב בהעמדת המבנה. המגדל, בעל תכנית T הממקסם את המבט אל הים, הקו האדריכלי בפרויקט הוא מקורי, עדכני ואלגנטי. כתוצאה מתכנון מקורי וייחודי, כל הדירות בפרויקט פונות אל הים, כדי לאפשר לדיירים למקסם את חוויית המגורים מול הנוף הפתוח. המבנה מאופיין במראה נקי המשלב אלמנטים אופקיים ואנכיים, המחופה באבן ואלומיניום שהשילוב ביניהם מדגיש את האלמנטים הייחודיים."

תל אביב: פרויקט מארק שאגאל של חברת גיא ודורון לוי

פרויקט מארק שאגאל חברת גיא ודורון לוי בתל אביב. הדמיה סטודיו 84,
פרויקט מארק שאגאל חברת גיא ודורון לוי בתל אביב/הדמיה סטודיו 84

הפרויקט מוקם בשכונת נופי ים, בתכנון משרד האדריכלים גלאור פיישבין. קומפלקס המגורים כולל 25 דירות יוקרה, בבניין בן 5 קומות המחולק לשני אגפים, בעלי לובואים נפרדים ומעוצבים וחצר פנימית גדולה עם מרחב שקט וירוק, צל ופינות ישיבה במרחק 5 דקות מהטיילת של תל אביב. הפרויקט ממוקם במרחק של כ400 מטר הליכה מחוף הים, נמל תל אביב ופארק הירקון. בפרויקט דירות 4 ו-5 חדרים, דירות פנטהאוזים המתפרסות על פני קומה שלמה אשר משקיפות לחופי הים של תל אביב.

אדריכלי הפרויקט משרד גל -אור פישביין בראש צוות האדריכלים, ארז זילברברג אלינור שפיגל אביבי וירדן גולני מסרו: "בתכנון פרויקט מארק שגאל, יצרנו מיקרוקוסמוס עירוני המשלב את כל היתרונות של החיים בצפון תל אביב. הארכיטקטורה משקפת את הדואליות של המיקום - עיצוב מודרני ואלגנטי עם חללים ציבוריים בדירה לכיוון מערב ופתחים גדולים, המתכתב עם הקרבה לים ולטבע. לובי הבניין, מעוצב כחלל פנימי המייצר כניסה אינטימית ושקטה המעניקה חוויית מגורים יוקרתית ונוחות מקסימלית. המיקום האסטרטגי, במרחק הליכה מהחוף ומעורקי תחבורה מרכזיים, מאפשר לדיירים ליהנות מכל מה שהעיר מציעה, תוך שמירה על פרטיות ושלווה בביתם."

  • עוד באותו נושא:
  • בית

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully