וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

זוכה ראשון בפריס ריבקינד-בן צור של בצלאל

בצלאל הכריזה על היווסדו של הפרס לבוגר.ת התכנית לתואר השני באמנויות בבצלאל בשיתוף עם מוזיאון תל אביב לאמנות. האמן יאן בולטוב, הוא הזוכה הראשון. עבודת הגמר של בולטוב תוצג במוזיאון תל אביב לאמנות; ציון לשבח הוענק לאמנים אורן מאסטרו סגל ועידן ססטיארי לביא

אמן: יאן בולטוב. דור קדמי,
אמן: יאן בולטוב/דור קדמי

"פרס ריבקינד-בן צור" יוענק מדי שנה לבוגר.ת התכנית לתואר השני באמנויות בבצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים בשיתוף עם מוזיאון תל אביב לאמנות. הפרס כולל מענק כספי מטעם איריס ריבקינד וערן בן צור בסך 40,000 שקל וכן בחירת עבודת אמנות של בוגר.ת התכנית עבור אוסף האמנות הקבוע של מוזיאון תל אביב לאמנות. כמו כן, העבודה הנבחרת תוצג במוזיאון תל אביב לאמנות במסגרת תערוכה קבוצתית או בתצוגת הקבע של האמנות הישראלית או בתערוכת יחיד - בתוך שלוש שנים ממועד מתן הפרס לזוכה.

הפרס מוענק למטרת הפיתוח האישי, האמנותי והמקצועי של בוגרי.ות המחזור הטרי של תכנית התואר השני באמנויות בבצלאל. הפרס נועד לטפח את יצירתם.ן בנקודת זמן ייחודית, בעת יציאה לדרך עצמאית כאמנים.יות פעילים.ות בשדה האמנות, ולעודד מצוינות בתחום האמנות העכשווית, בדגש על יצירה מקורית וחדשנית.

יאן בולטוב, זוכה "פרס ריבקינד-בן צור" לשנת 2024, בין היתר עבור עבודתו 'משלוח מס' 273196121229', המוצגת בימים אלה בתערוכת בוגרי.ות התכנית. בולטוב יצר באמצעות תאורה מלאכותית, סאונד ואלמנטים אדריכליים שונים מיצב המדמה חדר המתנה ובו ספסל יחיד וטריפטיך חלונות חלביים, דרכם ניתן לחזות במהלך מחזורי של שקיעה וזריחה. בעשור האחרון עבודותיו של בולטוב עוסקות בתחומי הוידאו ארט, ווידאו קליפ, סרטים קצרים וצילום דוקו.

אמן: יאן בולטוב. דור קדמי,
אמן: יאן בולטוב/דור קדמי

מנימוקי השופטות: "יצירתו של בולטוב עושה שימוש ייחודי באור וקול כחומר פיסולי, ומותחת קו בין ציורי שדות הצבע הרוטטים של מארק רותקו לבין מיצבי האור הפנטסטיים של ג'יימס טורל. בולטוב מייצר מפגש רגיש וחכם בין הטכנולוגי לרוחני, דרך עולמות המועדונים והתרבות הפופולרית ומהדהד את המתח השורה בין המטאפיזי לממשי. באופן חתרני, בולוטוב בוחר לרגעים לנפץ את האשליה של הדימוי וחושף את אחורי הקלעים של היצירה, כאשר הוא הופך את רגע ההתגלות לרגע של גילוי חומרי, בו נחשף "חדר המכונות" של הדימוי, המתפרש כרגע של התפכחות והתעוררות."

חברות הועדה לשנת 2024: מירה לפידות, אוצרת ראשית; דלית מתתיהו, אוצרת בכירה לאמנות ישראלית; ענת דנון סיון, אוצרת ומנהלת המחלקה לרישום והדפס. משקיפים: איריס ריבקינד בן צור, פרופ' דור גז.

במסגרת הליך בחירת העבודה הזוכה לשנת 2024 חברי ועדת השיפוט סיירו בתערוכת הבוגרים.ות של התכנית ועברו על כלל תיקי העבודות של בוגרי.ות המחזור. זאת במטרה להעמיק את השיח המקצועי בין צוות אוצרות המוזיאון לבין בוגרי.ות התכנית ולחשוף את דור האמנים.ות העכשווי ופועלו לזירת האמנות המקומית והבינלאומית. חברי ועדת השיפוט העניקו גם ציון לשבח לבוגרים.ות עידן ססטיארי לביא ואורן מאסטרו סגל.

החזון של מייסדי הפרס, איריס ריבקינד וערן בן צור, מתמקד בשיתוף הפעולה הייחודי שנרקם בין שני מוסדות אמנות ותיקים ומרכזיים בישראל, שזכו למעמד של יוקרה ולהכרה בין-לאומית רחבה: התכנית לתואר שני באמנויות בבצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים ומוזיאון תל אביב לאמנות. עבור התורמים הפרס הוא גם הזדמנות לחזק, לקדם ולעודד את הזיקה שבין העולם האקדמי לבין הזירה המוזיאלית בישראל.

פרופ' דור גז, ראש התכנית לתואר שני באמנויות בבצלאל: "פרס ריבקינד בן-צור ממסד את הקשר רב השנים בין התכנית לתואר שני באמנויות בבצלאל לבין מוזיאון תל אביב לאמנות. במסגרת הליך בחירת הזוכה צוות האוצרות של המוזיאון ערך איתנו דיון עומק בכלל עבודותיהן.ם של הסטודנטיות והסטודנטים המציגות.ים בתערוכת הבוגרים.ות המוצגת בימים אלה בהרצל 119, תל אביב. בנוסף למענק הכספי הנדיב, הפרס מאפשר לבוגר.ת התכנית להציג את העבודה הזוכה באחד המוזיאונים המובילים בעולם בתחום האמנות ולהיכנס לאוסף האמנות העכשווית של המוזיאון. אני מברך את יאן על הזכייה המשמעותית ומודה מקרב לב על תרומתם המשמעותית של איריס ריבקינד וערן בן צור ומאחל בהצלחה לבוגרות.ים שלנו".

  • עוד באותו נושא:
  • עיצוב

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully