וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עיצוב לרפואה: תהליכים בעיצוב מכשור רפואי

תערוכת "עיצוב לרפואה", מציגה את הקשר בין עיצוב ומכשור רפואי. התערוכה, שנוצרה על ידי צוות מרצים מהמחלקה לעיצוב תעשייתי ב-HIT מכון טכנולוגי חולון, מבקשת להדהד את מידת ההשפעה של המקצוע על פיתוח המוצר והצלחתו, דרך 8 תהליכי פיתוח של מערכות רפואיות עכשוויות

משאף קנאביס מדיד. עיצוב - SYQE AIR. יחצ,
משאף קנאביס מדיד. עיצוב - SYQE AIR/יחצ

התערוכה "עיצוב לרפואה", שתציג בגלריה ויטרינה, ב-HIT מכון טכנולוגי חולון החל מה-2 ביוני, ראשונה מסוגה בארץ, מציגה את הקשר הישיר והבלתי אמצעי בין עיצוב ואחד מתחומי פיתוח מוצרים המתקדמים ביותר בנמצא - מכשור רפואי. בישראל פועלות כ- 1,200 חברות בתעשיית מדעי החיים והפארמה, מכשור, מחשוב ומערכות השירות הרפואי, ובכך הפכה בשנים האחרונות למעצמת מכשור רפואי וניצבת במקום הראשון בעולם במספר הפטנטים לנפש בתחום זה. תעשיית המכשור הרפואי בישראל הייתה מהראשונות ששילבה עיצוב תעשייתי בתהליכי הפיתוח של מוצריה וגם כיום היא "אבן שואבת" לפעילות עיצובית מעצם היותה.

שילוב בין מדעי החיים לטכנולוגיות עילית, לצד מנעד הצרכים והאפשרויות המתפרשים החל מהצלת חיים, דרך ריפוי ועד שיקום - היא מהווה תשתית לפעילות עיצוב נרחבת. התערוכה מציגה את חשיבותו של תחום העיצוב התעשייתי בתהליכי פיתוח של מכשור רפואי דרך הצצה אל "מאחורי הקלעים" של תהליכי העיצוב וחשיפת השפעתם על המוצר הסופי ותהליך קבלת ההחלטות של שותפי ומובילי הפיתוח. בניגוד לתערוכות מקובלות בתחום העיצוב, המציגות את קצה תהליך הפיתוח דרך עיצוב שלם ומוגמר, התערוכה "עיצוב לרפואה" תתמקד בהצגת תהליך העיצוב כחלק אינטגרלי ומהותי מתוך הפיתוח הכולל של המוצר.

פרוטזה בקוד פתוח. עיצוב- TOM Tikun Olam Makers. פביאן קולדורף,
פרוטזה בקוד פתוח. עיצוב- TOM Tikun Olam Makers/פביאן קולדורף

"תערוכת 'עיצוב לרפואה' מנסה לשבור את הסדר של הצגת מוצרים מוגמרים, בקצה הדרך, ולתת את הבמה לתהליך פיתוחם הארוך והמשמעותי. היא מתמקדת בשאלות היסוד של עיצוב - למה ואיך, ומציגה את מה שבדרך כלל נעלם מהעין ומעניקה משמעות מרכזית לתהליך הפיתוח העיצובי", אומר פרופ' דוד ראב"ד, דקן הפקולטה לעיצוב ב-HIT מכון טכנולוגי חולון ואחד מאוצרי התערוכה.

שילוב העיצוב בפיתוח מכשור רפואי מייצג בבהירות אחד ממאפייני העיצוב המרכזיים - היותו המתווך האולטימטיבי בין טכנולוגיה ומשתמש. בסופו של יום כל מערכת רפואית, חייבת להיות מותאמת לסביבת הקיום שלה, לאופן ההפעלה שלה, ולא פחות מכך לצרכי רגולציה ותחזוקה. המעצב הוא בונה הגשרים הטובים ביותר בין גופי הפיתוח. התערוכה מבקשת להדגיש כיצד בתהליך פיתוח של מכשור רפואי באים לידי ביטוי מאפייני העיצוב המרכזיים, כיצד עיצוב המוצר הוא המתווך האולטימטיבי ואת שלל אתגרים העומדים בפני המוצר הסופי, תוך התבוננות אמפתית על חווית המשתמש.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

הטיפול שמאריך את חייהם של חולי סרטן ריאה

בשיתוף העמותה הישראלית לסרטן ריאה
Flight Medical. עיצוב- ראבד עיצובים. אהרון זמלמן,
Flight Medical. עיצוב- ראבד עיצובים/אהרון זמלמן

בתערוכה יוצגו 8 מערכות רפואיות המייצגות את רוחב ספקטרום תחומי העיסוק בעיצוב לרפואה. המציגים בתערוכה הם מרצים פעילים ובוגרי המחלקה לעיצוב תעשייתי בפקולטה לעיצוב HIT, המובילים היום את מרכזי הפיתוח המרכזיים העוסקים במכשור רפואי. המערכות הרפואיות יוצגו החל באיפיון, גיבוש הקונספט וכמובן המוצר הסופי.

בין המערכות שיציגו בתערוכה: מערכת אמבולטורית אישית להפגת כאב בעזרת קנאביס ללא השפעה פסיכו-אקטיבית בעיצוב של Syqe Medical. צוות העיצוב של החברה, המורכב מבוגרי HIT, ליווה את תהליך הפיתוח עוד מראשיתו, ומכאן הייתה לו השפעה ניכרת על איפיון המוצר והפתרונות שהביאו ליכולותיו הייחודיות והחדשניות. לראשונה, למשתמש מתאפשרת יכולת אמפירית לדייק את רמות המינון של החומר הפעיל באופן שתואם את סבילותו. המכשיר לומד את המשתמש ומשפר את ביצועיו.

מערכת נוספת שתוצג בתערוכה, "פרוטזה בקוד פתוח" בעיצוב של TOM (Tikun Olam Makers) פרויקט פרוטזה אישית שנולדה כפיתרון לצורך אישי שאופיין על ידי משתמש בודד והתפתחה להיות בסיס ושיטה להתאמה אישית עבור מגוון רחב של משתמשים וצרכים, תוך הקפדה על ייצור זמין ונגיש בהדפסות תלת- ממד. הפרוטזה מורכבת מ"גרב" המולבשת על הגדם, ותוסף הפעלה שתוכנן בשיתוף המשתמש (בתמונה: פרוטזה מותאמת פריטה על גיטרה).

Picodya Technologies, עיצוב תגה. יחצ,
Picodya Technologies, עיצוב תגה/יחצ

ראבד עיצובים עיצבו מערכת הנשמה רב זירתית. המערכת פותחה כמענה להתרחבות האפשרויות לסביבות הטיפול הרפואי. בשנים האחרונות חלה התפתחות בטיפול ואשפוז ביתי ונולד הצורך בעיצוב מערכת הנשמה שהייתה בלעדית למרכזי חירום רפואיים, כמערכת וורסיטילית המותאמת למגוון מטפלים ובמגוון זירות טיפול.

"מזה כשלוש שנים, צוות מרצים מהמחלקה לעיצוב תעשייתי בHIT פועל לאצירת תערוכה ייחודית זו. יצאנו לדרך מתוך שליחות מקצועית ואישית להדהד את מידת ההשפעה הקרדינלית של המקצוע על תהליך פיתוח המוצר והצלחתו הקלינית והמסחרית. שכן, בעוד תחום עיצוב זה מהווה נתח משמעותי מהפעילותם של גופי עיצוב בישראל - מתקיים פרדוקס, אותו נבקש לנפץ בתערוכה זו: מחד גיסא,

למעצבים ומעצבות השפעה ישירה וקריטית על המפעילים, המטופלים והצלחת ההליך הרפואי. מאידך גיסא, תודעת הציבור לגבי חלקם של מעצבות ומעצבים בה, נותר נמוך", אומר דוד ראב"ד, דקן הפקולטה לעיצוב ב-HIT מכון טכנולוגי חולון ואחד מאוצרי התערוכה.

"עיצוב לרפואה", 2 ביוני - 4 ביולי, 2024, גלריה ויטרינה, HIT מכון טכנולוגי חולון, הפקולטה לעיצוב, בנין 6, הופיין 63, חולון. שעות פתיחה: א' - ה': 10:00 - 17:00. הכניסה חופשית.

צוות אוצרות ועיצוב התערוכה

  • פרופ' דוד ראב"ד - דקן הפקולטה לעיצוב, HIT ומעצב פעיל.
  • אילונה לב - חברת סגל המחלקה לעיצוב תעשייתי, HIT ומעצבת פעילה.
  • עדי כתרי - חבר סגל המחלקה לעיצוב תעשייתי, HIT ומעצב פעיל.
  • רונה זינגר - מרצה במחלקה לעיצוב תעשייתי, HIT ואוצרת במוזיאון לעיצוב חולון.
  • עוד באותו נושא:
  • עיצוב

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully