וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מנעול ייחודי לממ"ד המגן מפני חדירת מחבלים פותח בבצלאל

מנגנון נעילה ייחודי לדלתות ממ"ד, המגן מפני חדירת מחבלים פותח בבצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב ירושלים על ידי יזמים יחד עם מעצבים מהאקדמיה; סבב ההתקנה הראשון של כ- 3,500 יחידות מסתיים בימים אלה ביישובי קו העימות בדרום, בגליל ובגולן

מנעול ממ"ד ביישובי קו העוטף. יחצ,
מנעול ממ"ד ביישובי קו העוטף/יחצ

אירועי השבעה באוקטובר חשפו את סיפוריהם המצמררים של תושבי העוטף שנאלצו לאחוז במשך שעות ארוכות את ידית הדלת של הממ"ד הביתי, בניסיון למנוע את כניסת המחבלים מבחוץ, במקרים רבים ללא הצלחה. דלתות הממ"ד נטולות מנגנוני נעילה על פי תקן, היות ותוכננו במקור לאפשר כניסה ויציאה מהירים של דיירי הבית ולא לעמידות מפני חדירת גורמים עוינים מבחוץ.

נוכח הצורך החדש שנוצר, אנשים מהיישוב החלו להציע פתרונות מאולתרים מסוגים שונים. מיזם זה אשר פותח בסדנאות של בצלאל, מספק מנגנון אבטחה חזק, אמין, קומפקטי וזול, שישמש פתרון יעיל המקנה תחושת ביטחון. הפרויקט קודם מתוך תקווה שיצרני הממ"דים ביחד עם מכון התקנים הישראלי ישלימו את הפער שהתגלה ביכולת ההגנה של הממ"ד התקני מפני חדירת מחבלים, ויטמיעו בממ"ד העתידי מנגנוני נעילה אינטגרליים.

תהליך הפיתוח כלל סקירה של עשרות דלתות ממ"ד ביישובי קו העימות וברחבי הארץ, בחינה מדוקדקת של מנעד הגיאומטריות המצויות במרחבים המוגנים הקיימים ופיענוח מבנה אוניברסלי שניתן להתאימו לכל דלת ממ"ד הקיימת בשטח. לצורך כך, עשו המפתחים שימוש בדגמים דיגיטאליים רבים, אותם בחנו בעזרת דגמים פיזיים שנחתכו בעזרת לייזר ואמצעים מתקדמים אחרים בסדנאות המתכת והייצור הדיגיטלי בקמפוס בצלאל ע"ש ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל.

לאחר פיילוט מוצלח המונה כמה מאות מנגנונים שהותקנו בממ"דים במספר יישובים ברמת הגולן, בגליל ובדרום, מיוצרים בימים אלה כשלושת אלפים מנגנונים נוספים מדור 02 של אב הטיפוס. כמו כן, בימים אלה מושלם תכנונו של אבטיפוס 03 שהוא קל יותר, זול יותר לייצור, ומעוצב כך שהרכבתו על ידית הממ"ד בשעת חירום תהיה מהירה ואינטואיטיבית.

"פשוט וזול לייצור"

"אין לנו את היכולת לשלוט בתמונת הלחימה בחזית, אך אנו מחויבים לעשות את המרב על מנת לספק לעורף, לאזרחי ישראל, תחושת ביטחון וחוסן פיזי ונפשי משמעותית". מסביר יאיר אברמסון, אחד מיזמי הפרויקט. "היה ברור לנו כי יצירת מנגנון אוניברסלי ואמין לנעילת הממ"ד, הוא רכיב עיקרי ביצירת מרחב ביתי המוגן מאיום חיצוני. לאחר אירועי השבת השחורה, סיפורי המלחמות על ידיות הממ"ד הפכו לאחד מסמלי אותו יום ארור, אנו כאן כדי לעשות הכול כדי שסיפורים כאלו לא יחזרו על עצמם".

"מדובר במנגנון העשוי מחומר פשוט וזול מאוד לייצור", מסביר פרופ' עידו ברונו, מרצה במחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל, המלווה את המיזם. למנגנון מבנה גאומטרי פשוט ומתוחכם המאפשר התאמה מהירה וקלה לכלל סוגי דלתות הממ"ד. היה חשוב לנו מאוד ליצור דגם שמספק פתרון רחב ופשוט לתפעול והתקנה ככל שניתן, תוך מתן דגש על היבטים של בטיחות, שימוש תקין ונוח, ומבנה חכם. מאפיינים אלה יבטיחו את האפשרות לספקו לכל בית שחש צורך בהגנה משלימה. הפיילוט גרף עד כה תגובות טובות והמוצר מתפקד באופן בטוח ויעיל. בכוונתנו להמשיך ולפתח מוצרים נוספים שמטרתם לתת פתרונות מצילי חיים במקרים בהם ישנו חסר במוצר מגן.

בדיקות התפקוד של המנגנון נערכו בשטח תוך דגימה של מגוון רב של דלתות ממ"ד כפי שהן מתפקדות בפועל בבתים בקו העימות. פיתוח המנגנון מלווה על ידי מהנדסי מכונות מוסמכים וביצוע בחינות עמידות מחמירות בעזרת סימולציה הנדסית ממוחשבת.

סבב ההתקנה הראשון של כ- 3,500 יחידות מסתיים בימים אלה ביישובי קו העימות בדרום, בגליל ובגולן. התאמת המנגנון לדלת הממ"ד הספציפית תתבצע על-ידי מתנדבים שהוסמכו לכך ובפיקוח של רכזי הביטחון היישוביים. המתנדבים ידאגו להתאמה מיטבית של המנגנונים לדלתות הממ"דים הספציפיות, יעבירו הדרכות בטיחות, ויוודאו שימוש נכון".

פרופ' ספי חפץ, ראש המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל: "בימים אלה מתבצע גיוס כספים נרחב, להרחבת הפרויקט ולאפשר הפצה נרחבת של המנגנון אשר יותקן בהתנדבות מלאה. בכוונתנו להגיע להתקנה בכל בית בו ישנו צורך באפשרות לנעול את הממ"ד, תוך תיעדוף בתים על קו העימות, ואזרחים החשים חוסר ביטחון לנוכח אירועי השעה".

  • עוד באותו נושא:
  • ממ"ד

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully