אשת הברזל: יעל דמסקי-רוקח יוצרת פריטים ייחודיים לבית על ידי חיתוך מתכות בלייזר

"מהחומר הקר והמנוכר שהוא מתכת, אני מנסה לעשות משהו אחר לגמרי. יצירה. אמנות שמתכתבת עם תורת הפנג שוואי". האורחים בליל הסדר יעופו על היצירות המרהיבות של יעל דמסקי-רוקח

בשיתוף מגזין עיצוב
17/03/2021
יעל רוקח. Dream Metal Design,
יעל רוקח(צילום: Dream Metal Design)

ברזל כידוע, הוא חומר קשה, חזק ויציב. אמנות כידוע, היא חומר מסוג אחר לגמרי: פרגמטי, חופשי ונטול גבולות. השילוב בין השניים, כפי שמעידה כל עבודת פיסול שעושה זאת באופן מוצלח, מייצר אמנות חזקה, כזו השואבת את כוחה מסינטוז בין קטבים מנוגדים לכאורה - רכות לצד נוקשות, דיוק לצד אבסטרקטיות, רוחניות לצד גשמיות, פנטסטיות לצד ארציות, יצירתיות לצד פרקטיות.

לאתר מגזין לתכנון ועיצוב

יעל דמסקי-רוקח(צילום: Dream Metal Design)

קצת לפני שהחל משבר הקורונה, הקסם שבאמנות ממתכת גרם למעצבת הפנים יעל דמסקי-רוקח לעזוב הכל ולהגשים חלום - עיצוב פריטים דקורטיביים ממתכת לבית. המקור לחלום הזה היה, במידה רבה, היותה נצר למשפחת תעשיינים ויצרני מתכת מובילים. העובדה שהיא אישה ממש לא הפריעה לה להיכנס בגאון לעסקי המתכת - אחד הענפים הגבריים ביותר במשק.

יעל רוקח(צילום: Dream Metal Design)

"גדלתי על זה", היא אומרת. "המפעל שלנו מוביל את תעשיית ייצור המתכת בישראל כבר יותר מ-80 שנה ואני, מתוך החלום שלי, בחרתי לעשות מעין אבולוציה של המוצר הזה: מהחומר הקר והמנוכר שהוא מתכת אני מנסה לעשות משהו אחר לגמרי. יצירה. אמנות שמתכתבת עם תורת הפנג שוואי ועם עולמות העיצוב. זה בער בי הרבה שנים ומאז ומתמיד המוטו של בחיים היה לא רק לחלום אלא גם להגשים".

יעל רוקח(צילום: Dream Metal Design)

דמסקי-רוקח, היום נשואה פלוס שתיים, הבינה את זה הרבה לפני הקורונה, כשנכחה בפיגוע המחריד בדולפינריום בשנת 2001. "זה נתן לי פרופורציות בחיים ולקחתי את זה למקום של יצירה ואמנות", היא אומרת. "החלטתי לשים את זה בצד וללכת למקומות טובים. להגשים את החלום".

יעל רוקח(צילום: Dream Metal Design)

החלום של דמסקי-רוקח התגשם בצורה של סטודיו ואתר מכירות אונליין, בשם Dream Metal Design, שם היא יוצרת ומוכרת סדרה של פריטי מתכת מרהיבים לעיצוב הבית והמשרד, כולם פרי כישרונה הנדיר, חלקם בהזמנה אישית - מאקססוריז קטנים ועד לתמונות ענק - במחירים שווים לכל כיס. בין הלקוחות שלה נמצאים גם מעצבים ואדריכלים מהשורה הראשונה בארץ.

"אני אוהבת לראות דברים ולהכיר אותם לעומק ואני שואבת השראה מכל העולם", היא אומרת. "אמנות הייתה בנשמתי מאז ומתמיד ועכשיו, אני מוציאה אותה לפועל בעזרת חיתוכי לייזר ממתכת - הדרך שבה אני יוצרת את הפריטים. אני מוציאה מהמתכת את הנשמה שבה. אני יוצרת ממנה משהו שהוא מעבר למה שהיא. זה כמו ב'הקוסם מארץ עוץ' - גם לאיש הפח יש לב ענק".

יעל רוקח(צילום: Dream Metal Design)

בפנג שוואי, מתכת מסמלת את אחד מחמשת היסודות. "יש לה משמעות מאוד גדולה", אומרת דמסקי-רוקח, "היא מבטאת כוח והצלחה פיננסית, והיא מגבירה את האמביציה ואת הנחישות. מבחינתי, שילוב בין ברזל לאמנות זו סינרגיה שיוצרת שלמות ומהמקום הזה בדיוק אני יוצרת. המטרה שלי היא שאנשים יתחברו לאמנות שלי, ימצאו בה את עצמם וישלבו אותה בעיצוב הבית שלהם. אני בהחלט חושבת שזו אמנות שהיא מאוד שימושית, אבל יש גם בה המון רגש - ואני תמיד שמחה לגלות שאנשים מתחברים אליה".

יעל רוקח(צילום: Dream Metal Design)
  • ברזל
  • עיצוב פנים
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully