אז מה עובר להם בראש?

המדור שלנו עמוס בפרויקטים נוצצים ומרהיבים, רבות דובר על מה חווים הלקוחות, אבל מה עובר בראשם של האדריכלים והמעצבים בתהליך העבודה?

בשיתוף arcdb
13/09/2020

האם שמעתם על הזוג שקנה מגרש בנה בית וגר בו מאושר עד קץ הימים?

בית עם מפל מפכפך הזורם לתוך נחל החודר לפנים הבית, מזרקה של קופידון, שביל טבול ירק המוביל לבית מהמם, חלום.

אבל מה עבר בשביל, או יותר נכון בראש, של האדריכלים במהלך יצירת הפאר הזאת? הפעם אנחנו "מנפצים את הבועה" וחושפים הצצה לתהליך שלרוב הוא מתיש, רווי ויכוחים, חריגות תקציביות ואי הבנות, מספרים מה באמת קורה מאחורי הקלעים וכיצד זה הולך יד ביד עם התדמית הנוצצת, ההדמיות והסיורים המאלפים בחנויות הספקים.

אדריכל שרון סידל, שותף במשרד "אבן ראשה אדריכלות" מספר: "מנעד הידע שמצופה מאדריכל הוא דמיוני, החל מהיכרות עם חוק התכנון והבנייה, המשך בתקנות, דרישות הרשויות השונות, פסקי דין, טרנדים משתנים ללא הרף בענף הכוללים חומרי בנייה, שיטות בנייה, חומרי גמר וספקים שונים שמנסים להציג את הדבר הבא, עלויות תכנון, עלויות ביצוע, לוחות זמנים של פרויקט ויכולת הכוונת הלקוח, וכמובן שעל כל סעיף מהנ"ל יש עשרות דעות שונות ואנשים שחוו לטובה או לרעה".

מרינה סידל, שותפה ומנהלת הסטודיו ב"אבן ראשה אדריכלות" מוסיפה: "כל שנאמר כרגע מתייחס עוד טרם הפגישה הראשונה עם הלקוח, עכשיו אנחנו נכנסים לעולם תוכן פסיכולוגי שלם שללא שליטה בו ככל הנראה נהיה אדריכלים מאד מלומדים אולם בלי לקוחות.. לקוחות מגיעים לעיתים עם תובנות שגויות, דברים שמתאימים לתכנית טלוויזיה ולא תמיד מתאימים לבית שלהם, הדרך המפותלת שבסופה התכנון יתאים לצרכים ולתקציב יכולה להיות רצופת אגו וויכוחים אלא אם כן האדריכל מוביל את הלקוח במסלול של לימוד והבנה, ולא הכפפה לדעתו וטעמו האישי".

אז איך בכל זאת עובד התהליך? איך עובד המנגנון שמוביל את החלל הזה:

משרדים לפני עבודה - אבן ראשה(צילום: באדיבות אבן ראשה אדריכלים)

לזה:

משרדי סופרב - מתמחים בתיירות נכנסת ובמתן שירותי תיירות יוקרה(צילום: עוזי פורת)
משרדי סופרב - מתמחים בתיירות נכנסת ובמתן שירותי תיירות יוקרה(צילום: עוזי פורת)
משרדי סופרב - מתמחים בתיירות נכנסת ובמתן שירותי תיירות יוקרה(צילום: עוזי פורת)

שרון: "פגישת ההיכרות חשובה במיוחד. לי אישית לקח זמן להבין את הקו העדין שבין מתן הביטחון שאנחנו האדריכלים הנכונים לבין "לשפוך" אינפורמציה מפחידה, מספרים גבוהים (גם אם ריאליים), סיפורי אימה על קבלנים ו/או רשויות שמחליפות הנחיות על בסיס חודשי.

השאלה איך מרוויחים לקוח, מנטרלים את האגו ותחושת 'אני האדריכל שיודע הכל' בלי להסליק את החלקים הפחות סימפטיים בתהליך היא שאלה שהעסיקה ומעסיקה אותי זמן רב".

מרינה: "זו אמנות עדינה, צריך להקשיב ללקוח מכל הלב, לנתק את ההיגיון הקר ולהבין מה הוא באמת אומר מאחורי המילים, לאחר מכן זה מסלול עדין ומלא לימודים משני הצדדים עד שמגיעים לתוצאה שמרוצים ממנה, מניסיון תוצאה שמרוצים ממנה לפעמים לא מצטלמת הכי טוב בטלוויזיה, לא תמיד חלל בגובה שמונה מטר בכניסה שנותן תחושת וואו ביום המסירה, מתאים ללקוח שלא מעוניין להתעסק בתחזוקה מורכבת, וזו המטרה האמיתית של האדריכל - למצוא את האיזון בין העולמות ולא רק 'להגשים חלומות' שחלקם לא ריאליים".

לדוגמא, מציגה מרינה לקוחות שהגיעו עם תמונות למבנה תלת קומתי בסגנון אקלקטי מודרני ולאחר הפשטה של האלמנטים שמצאו חן בעיניהם התברר שהם מתחברים בעיקר לקו הטוסקני ובדרך גם ירדו קומה:

הדמיית בית בסגנון טוסקני(צילום: יח"צ)
הדמיה בית בסגנון טוסקני - אבן ראשה. יח"צ,
הדמיית בית בסגנון טוסקני(צילום: יח"צ)

שרון מספר בחצי חיוך שאפילו עיצוב המשרד שלהם התחיל בכיוון אחד ותוך כדי תהליך התכנון וסיורים בשוק הפשפשים הכיוון השתנה והסתיים כך:

משרדי אבן ראשה אדריכלים(צילום: Jenny Levit)
משרדי אבן ראשה אדריכלים(צילום: Jenny Levit)

"מערכת היחסים בין אדריכל ללקוח היא אישית ואני אוהבים להקביל אותה למערכת עם רופא המשפחה, תפקידנו לדעת הכל, את הנעים ואת הפחות נעים ואסור לנו להשלות את הלקוחות. אנחנו כזוג שעובד ביחד גילינו שההצלחה היא כשהלקוח הופך לצלע שלישית במערכת".

לעמוד של אבן ראשה אדריכלות

  • אדריכלות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully