הכי טובה ומשובחה: מסע בין גלידריות מעוצבות בישראל

ביקור בגלידריה הפך לחוויה לכל המשפחה והן מהוות כר פורה לעיצוב ססגוני שדוחק את גבולות הדמיון והיצירתיות. מת"א, דרך ראשל"צ ועד לרוואבי ברשות הפלסטינית - יצאנו לטיול בין גלידריות מעוצבות

מערכת וואלה! בית ועיצוב
חוויה והנאה דרך עיצוב שידבר לכל גיל. גלידריית לה גופרה בבת ים (צילום: יח"צ)

למרות הקונוטציות הראשוניות שעולות לראש, גלידה היא כבר מזמן לא נחלתם של ילדים בלבד, ואולי בעצם מעולם לא היתה. ביקור בגלידריה הוא בילוי לכל המשפחה, ולפעמים גם רק למבוגרים. הבנה זו הובילה רשתות גלידה רבות להשקיע בעיצוב החלל באופן המותאם גם לנוער ולמבוגרים, לייצר חוויה והנאה דרך עיצוב שידבר לכל גיל.

לדברי רונן לנדס אחד השותפים במשרד BLE המתמחה בעיצוב חללים מסחריים ואחראי על עיצוב כמה גלידריות ברחבי הארץ בתקופה האחרונה, "לכל הגלידריות שאנחנו ניגשים לתכנן ולעצב יש כמה קו מנחה משותף וכמה קווים מנחים נפרדים. העיצוב נולד מהרצונות והחלומות של הלקוח ואותם אנחנו מתרגמים לעיצוב הסופי כאשר אנחנו כמובן מכניסים את הדמיון ואת היצירתיות שלנו. אנחנו מושפעים מהמיקום ומקהל היעד וביחד מנסים לחבר את העיצוב לסביבה כולה".

עוד בוואלה! NEWS

שלא יימס לכם: צבעי הגלידה נכנסים לתוך הבית

לכתבה המלאה

"כשאנחנו מתכננים סניף של גלידריה לרשת כלשהי אנחנו מיישרים קו עם המסר השיווקי של הרשת, וגם בונים את המסר העיצובי בהתאם", מסביר לנדס. "לדוגמה, בסניפים של רשת גולדה שעיצבנו בעבר בכל מקום תמיד ניתן לראות שכולם מאוד משויכים למותג. לעומת זאת, ברשת לה גופרה התבקשנו שלא לעצב באופן אחיד בגלל חופש בחירה של הזכיינים ואז, התייחסנו כל סניף וסניף באופן שונה בהתאם למיקום הגיאוגרפי, כאשר הלוגו של הרשת, ביחד עם גרפיטי או גרפיקה הם החוט המקשר. בגלידריות אחרות שעיצבנו בכל מיני מקומות בארץ והן לא שייכות לרשתות, העיצוב נולד מהחלום של הלקוח בשילוב הדמיון והראיה המקצועית שלנו".

גלידריית ג'לידו - רמת החייל, תל אביב:

מעוצבת בקו גראנג'י תעשייתי. גלידריית ג'לידו בת"א (צילום: שי אפשטיין, יח"צ)

גלידרייה בשטח של כ-70 מ"ר הכוללת מחסן, מטבח הכנות גלידה, שירותים, אזור מכירה ואזורי ישיבה - חוץ ופנים.

" לא עוד גלידרייה בעיצוב ילדות פסטלית". מספר מעצב הפנים יובל בראשי ממשרד BLE, "הגלידרייה מעוצבת בקו גראנג', תעשייתי. שימוש בחומרים טבעיים כמו עץ אלון טבעי, שיש ירוק חי, ברזל טבעי חלוד, רצפת בטון וקירות מחופים, לבנים מפירוק משמשים כתפאורה למקום חם וטבעי הן באווירה והן בצבעוניות. בנוסף, השתמשנו בגופי תאורה מעוצבים שמספקים תאורה צהובה חמה ומפנקת. מנגד: תצוגת הגלידה הצבעונית והמרהיבה מאחורי מקררי הזכוכית לתצוגה".

ארטוס - גלידרייה ויוגורט: ראוובי, הרשות הפלסטינית:

עוצבה בסגנון בראסרי. גלידריית ארטוס ברוואבי (צילום: יח"צ)

במסגרת אחד הפרויקטים המרתקים ביותר שנרקם מתחת לרדאר כאן במזרח התיכון (הקמת עיר חדשה - ראוובי, בשטח A של הרשות הפלסטינית) יצרנו פינת חמד שהיא גלידרייה בשטח של כ-50 מ"ר הממוקמת במרכז המסחרי הפתוח שמהווה חלק חשוב במרקם המתהווה של העיר החדשה. הגלידרייה תוכננה ועוצבה בקו "עשיר" ובסגנון בראסרי צרפתי.

העיצוב יוצר אווירה חמה ונעימה, בניגוד לקרירות של הגלידה. גלידריית ארטוס ברוואבי (צילום: יח"צ)

בעיצוב נעשה שימוש בחומרים עשירים כאבן טבעית, עץ מלא וחם, מראות ברונזה, גופי תאורה מפליז המספקים תאורה חמה וזכוכיות עתיקות משרים אווירה חמה ונעימה בניגוד לגלידה הצבעונית והקרירה.

הגלידריה כוללת כמובן מטבח הכנות, בר הגשה עשיר של גלידה ויוגורט, שירותים ללקוחות, אזור ישיבה גבוה מצומצם הפונה לרחבה החיצונית ול "מדרחוב" המהווה חלק מהמרכז המסחרי. בנוסף, הותקנו גם חלונות גדולים מפרופיל פלדה שחור עם פינות ישיבה, שיוצרים קשר בין החוץ לפנים.

גלידריית לה גופרה, תל אביב:

נישת תצוגה צבועה באדום בוהק יוצרת חלל יוקרתי עם קריצה לכל המתוק שהוא מכיל. גלידריית לה גופרה ת"א (צילום: יח"צ)

"למרות שהסניף בת"א הוא חלק מרשת ארצית, מיקומו במתחם המגורים של השוק הסיטונאי והקניון החדש (fashion tlv) הביא אותנו לעיצוב קו עשיר ושונה לעומת סניפים מרוחקים מהעיר הגדולה". מסביר האדריכל ומעצב הפנים רונן לנדס. "שימוש באבן טבעית שחורה בשילוב פסי פליז על הקירות הגבוהים, רצפת בטון מוחלק בשילוב קירות צד עם ציורי גרפיטי אורבניים בשחור לבן בגובה 6 מטרים ושילובם עם קיר כוח אחורי שבמרכזה נישת תצוגה צבועה באדום בוהק - יצר חלל יוקרתי עם קריצה לכל המתוק שהוא מכיל".

גלידריית גולדה, טיילת ראשון לציון:

מטבח פתוח שחושף את תהליך הכנת הגלידה לקהל. גלידריית גולדה בטיילת ראשל"צ (צילום: שי אפשטיין, יח"צ)

אחד הסניפים הראשונים של הרשת שנולדה מבית אניטה הוותיקה. הגלידרייה ששטחה כ 70 מ"ר, תוכננה ועוצבה כך שתכיל מגוון גדול של גלידות ויוגורט וכן חלל ישיבה פנימי, מרפסת ומטבח פתוח שחושף את תהליך הכנת גלידה בפני הקהל, בהפרדה של מחיצת זכוכית.

פינות הישיבה הוצבו בחזית המערבית הצופה לים גלידריית גולדה בטיילת ראשל"צ (צילום: שי אפשטיין, יח"צ)

"בחלל הקטן והגבוה שילבנו ריצוף אריחי בטון מצויירים, קירות מחופים טיח מינרלי טבעי בחלק העליון וחיפויי קירות עד גובה 120 ס"מ מלוחות MDF צבועים בשחור עם פס דקור להפרדה. הציוד בחזית קיבל חיפוי דמוי תריסים, ומדפי התצוגה נצבעו בשחור. כל זאת, כדי להעניק ניגודיות ושכבתיות לחלל. בנוסף, בחרנו תקרה מעוטרת בקרניז למראה קלאסי אך נקי. פינות הישיבה הוצבו בחזית המערבית הצופה לים, לחיזוק החוויה בין הגלידרייה לחוץ ולים.

גלידריית גולדה, פתח תקווה:

אריחי בטון מצויירים וחיפוי בדוגמת פישבון מעניקים עושר צורני. גלידריית גולדה בפתח תקווה (צילום: שי אפשטיין, יח"צ)

הגלידרייה ששטחה כ 120 מ"ר תוכננה ועוצבה כדי להכיל מגוון גדול של גלידות ויוגורט וכן חלל ישיבה גדול ומטבח הכנת גלידה פתוח.

גם כאן, כמו בסניף בראשל"צ מופיעים אריחי בטון מצוירים וקירות מחופים טיח מינרלי טבעי בחלקו העליון, אבל עבור החלק התחתון נבחרו חיפויי אריחי Subway בדוגמת פישבון, שמעניקים עושר צורני. קירות נוספים נצבעו בשחור, כמו כל חיפויי הציוד ומדפי התצוגה וזאת כדי להעניק ניגודיות ושכבתיות לחלל. יחד עם תקרות בטון חשוף, מערכות מיזוג ותשתיות חשופות בתעלות פח שחורות התחושה המתקבלת היא של מפעל גלידה מסוגנן.

תחושה של מפעל גלידה מסוגנן. גלידריית גולדה בפתח תקווה (צילום: שי אפשטיין, יח"צ)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully