דברים טובים באים בזוגות: אדריכלים שמשתפים פעולה בחיים הפרטיים והמקצועיים

הם מתחילים ומסיימים את היום יחד, את העבודה הם לוקחים איתם הביתה וממשיכים במשימתם גם הרבה אחרי שהילדים הלכו לישון ומעידים שבתחום מרגש כמו אדריכלות ועיצוב שיתוף פעולה מקצועי עם השותף לחיים עושה רק טוב. תכירו כמה זוגות מובילים שבחרו לשלב בין האישי למקצועי

20/11/2018
זוגות אדריכלים שהם שותפים בעבודה ובחיים האישיים. עודד סמדר,
מלון פבליקה בהרצליה. תאורה של קמחי תאורה(צילום: עודד סמדר)

מרבית סיפורי ההצלחה הגדולים בהיסטוריה של האדריכלות והעיצוב מורכבים מסוליסטים שבחרו לתת אינטרפרטציה פרטית ובראו מונומנטים שהפכו לנכסי צאן ברזל. גם בקרב זוגות שעובדים יחד ישנן דוגמאות. אחת מהן למשל הוא צמד המעצבים האייקוני ריי וצ'ארלס איימס שהוכיחו שטובים השניים מן האחד והם לגמרי לא לבד; גם בזירת העיצוב המקומית שלנו יש זוגות שבחרו בדרך מקצועית משותפת שמוכיחה עצמה כאפקטיבית במיוחד ומולידה לא פעם תוצרים שזוכים אף להכרה בינלאומית.

עוד בוואלה!

סובלים מכולסטרול גבוה? כך תוכלו לדעת איזה טיפול יעזור לכם

מוגש כשירות לציבור בחסות נוברטיס

השניים שמסקרנים את ביונסה - דן והילה ישראלביץ / ישראלביץ אדריכלים

האדריכלים דן והילה ישראלביץ(צילום: תומר שלום_סטודיו תומס)
ישראלביץ אדריכלים(צילום: עודד סמדר)

את הילה פגש דן ישראלביץ - שחזר מסקוטלנד עת סיים שם את לימודי האדריכלות - בבר תל אביבי בזמן שהיתה בחופשת סמסטר מהפקולטה, כן כן.. לאדריכלות. מהר מאוד הבינו השניים שהעיסוק והאהבה המשותפת לארכיטקטורה גם תורמת ומחזקת את הקשר ההולך ונבנה והחליטו עם סיום לימודיה של הילה לחבור יחד למשרד משותף.

כמעט 20 שנה אחרי נחשב משרדם לסיפור הצלחה בקנה מידה בינלאומי. הם ידועים ביכולתם לנתח לעומק כל נדבך בפרויקט ולתת דגש לפרטים, גדולים כקטנים. לצד בתי יוקרה פרטיים מונומנטליים שמוזכרים ככאלה המשפיעים על תפיסת מרחבי המגורים בסביבתם, הם נמצאים בשלבים מתקדמים של פרויקט שאפתני בשכונת יוקרה בלוס אנג'לס שמצליח למשוך את תשומת ליבה של לא אחרת מכוכבת הפופ ביונסה.

ישראלביץ אדריכלים(צילום: עודד סמדר)

"כל פרויקט מתחיל מחזון משותף של שנינו ומדיאלוג שבנוי על בחינה מדוקדקת של צרכי הלקוחות, תוואי השטח, בחינה של הסביבה ומציאת פתרונות יצירתיים לשלב בין חללי החוץ והפנים", אומרת הילה. "באופן טבעי בתהליכי העבודה על כל פרויקט אנחנו מתפצלים וכל אחד אמון ואחראי על נדבכים שונים בפרויקט אבל לאורך כל התהליך אנחנו מתכנסים לחוות דעה ולשמור על תכנון רציף וקוהרנטי. באופן טבעי העבודה ממשיכה גם הרבה אחרי שאנחנו מגיעים הביתה. אחרי שהילדים נרדמים הלפטופים נפתחים וזהו זמן מצוין מבחינתנו להמשיך במשימה. אנחנו כ"כ מכירים אחד את השני ומתורגלים כך שאנחנו גם יודעים מתי "להפריד כוחות" ולתת לפרטנר להתעמק בתכנים שבאחריותו הבלעדית".

שופכים אור על זוגיות טובה - אוה ויעקב קמחי

אוה ויעקב קמחי(צילום: אביב חופי)

אוה ויעקב קמחי הם מהזוגות הבולטים בתחום ענף התאורה בישראל. על רקע חגיגות 80 שנה לחברה, השניים חוגגים 40 שנות נישואין שבמהלכן הפגינו שותפות מלאה לדרך שמוכיחה את עצמה כהצלחה גדולה. "מאז ומעולם התחברתי לעולם העיצוב", מעידה על עצמה אוה. "הייתה לי חנות פרחים וחנות למתנות ופרטי נוי לבית, תחום העיצוב תמיד היה חלק בלתי נפרד ממני. לפני 40 שנה כשנישאתי לבעלי, השתלבתי בעסק, התחלתי להכיר מעצבים, יוצרים ואדריכלים ולהתאהב עוד יותר בעולם העיצוב והשאר היסטוריה".

מתחם ראשונים עזריאלי. תאורה - קמחי תאורה(צילום: עוזי פורת)

לאחרונה היו מעורבים השניים בפרויקטים מובילים בהם מלונות סטאי ביפו ובטבריה, מלון אוריינט בירושלים ומלון פאבליקה בהרצליה. על השאלה מה הם מעדיפים, פרויקטים פרטיים או מסחריים עונה אוה כי "אנחנו רואים כל פרויקט כאתגר מסקרן, בין אם מדובר בפרויקט של אלפי מ"ר או דירה. אנחנו משלבים כוחות יחד עם הצוות המקצועי של החברה ועושים הכל על מנת לספק את התוצרים האיכותיים ביותר שיתאימו לצרכי הפרויקט. העובדה שכיום טובי המעצבים בעולם עוסקים גם בעיצוב גופי תאורה רק הופכת את התחום למרתק יותר ויותר ולא פחות חשוב, אנחנו מקבלים המון השראה גם מלקוחות פרטיים שמגיעים לאולם התצוגה וכמובן כמובן מהאדריכלים והמעצבים".

איש הפרטים ואשפית הקומפוזיציה - דורית סלע וניצן הורוביץ

דורית סלע וניצן הורוביץ(צילום: יהודית הופמן)
דורית סלע וניצן הורוביץ(צילום: DNarc)

הקשר של דורית סלע וניצן הורוביץ החל דרך פרויקט. אחרי למעלה מ-15 שנה, בהן כל אחד בנה לעצמו קריירה מפוארת, שנים בהם הסתובבו באותם חוגים מקצועיים אך לא ממש הכירו, חברו לפרויקט משותף והשאר היסטוריה. הם עובדים ביחד ובנפרד - היא בעלת משרד המתמחה במתן שירותי אדריכלות ועיצוב פנים לדירות ובתים פרטיים הוא מעצב פנים של דירות, בתים ומגוון פרויקטים מסחריים ואולמות תצוגה של חברות מהמובילות במשק. הם חולקים חלל רחב ידיים משותף כשבין שניהם מפריד קיר ועובדי שני המשרדים חולקים חלל משותף.

"אנחנו מביאים לפרויקטים המשותפים יתרונות מאוד ברורים ולכל אחד מאתנו נישה מאוד ברורה", אומר הורוביץ. "אני איש של פרטים ודורית היא אשפית הקומפוזיציה והפרופורציה. יש לה בעיני יכולת עילאית לבחון מסות, לחשב, לתכנן ולהעמיד את האלמנטים בצורה המיטבית ומעבר לזה, היא רעיונאית גדולה. אני מתמחה יותר בפרטים, בפיתוח חדשנות ובטכנולוגיה, לכן החלוקה בפרויקטים המשותפים היא מאוד ברורה. שנינו מעורבים בכל התהליכים אבל יודעים לפנות מקום ומכירים בחוזקות האחד של השני".

דורית סלע וניצן הורוביץ(צילום: DNarc)

השניים מעידים שהם ניזונים ממקורות השראה רבים: "אחד הבולטים שבהם הוא אופנה אבל מעבר לכך אנחנו מושפעים מפרויקטים בעולם, מטיולים בחו"ל, מאוכל.. כמעט מהכל. החוויות והמראות נצרבים בראש וצצים בזמן ובמקום הנכון", אומר הורוביץ. "שיתוף הפעולה שלנו מבוסס על תכנון, אמנות, עיצוב וחומרים. אנחנו מסיימים את מרבית הימים על המרפסת, עם כוס וויסקי ביד ומדברים על האתגרים, ההצלחות והשאיפות.

טוסקנה פינת השרון - שירלי וגבי דן מביאים את העיצוב הצרפתי והאיטלקי לישראל

שירלי וגבי דן(צילום: גלעד רדט)
שירלי וגבי דן(צילום: גלעד רדט)

עוד זוג שעובד צמוד כבר קרוב ל-20 שנה הם שירלי וגבי דן, שאחראיים על מאות וילות יוקרה שנדמה שנלקחו הישר ממחוזות טוסקנה ופרובנס הקסומים. הקשר בין השניים החל כששירלי היתה בעיצומם של לימודי הנדסאי אדריכלות וגבי עבד בחברת הנדל"ן המשפחתית. גם במקרה שלהם, תחומי העניין המשיקים דרבנו אותם להתקדם ולרקום יחד תכניות משותפות. הם התחילו בקטן מתוך המרתף בביתם הפרטי שתכננו עבור עצמם בקדימה אך כיום, שנים אחרי משרדם כולל עשרות מתכננים.

שירלי וגבי דן(צילום: גלעד רדט)

"בדיעבד אני יכולה לומר ש-20 שנה של עבודה משותפת מאומצת רק היטיבה עם הקשר שלנו", מספרת דן. "תחומי העיסוק שלנו בכל פרויקט וחלוקת התפקידים היא מאוד ברורה ומאפשרת לנו הפרדה ורוב היום כל אחד בענייניו הוא: אני אמונה על תכנון המעטפת, פיתוח השטח, עיצוב הפנים והלבשת הבית וגבי על פיקוח עליון באתרי הבניה הרבים. עם זאת ועל אף שרוב הזמן הוא בשטח ממשקי העבודה ביננו הם רבים; בזמן שאנחנו במשרד שוקדים על תכנון הפרויקט, גבי, כאיש ביצוע שחיי ונושם את השטח חווה דעתו ויש לו את הכלים להעריך האם התכנונים המורכבים הם ברי ביצוע, אילו קשיים ובלתמ"ים עשויים להופיע בשטח וכמה כל זה יעלה ללקוח. אחרי כ"כ הרבה שנות ניסיון בנינו מערך של נהלי עבודה ועם גבי מזרז אותנו מהשטח אנחנו מקבלים את זה בהבנה ומספקים לצוות באתר מענה ופתרון מיידי. שנינו מבינים שהאינטרס הוא משותף ואין לנו זמן למשחקי כוחות ואגו".

  • אדריכלים
  • זוגות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully