ההודי הראשון שזוכה בפרס הנובל של האדריכלות

לפני שלושים שנה, תכנן האדריכל בלקרישנה דושי פרויקט ענק של דיור בר השגה. על אף שלא דיבר מילה בצרפתית עבד במשרדו של חלוץ האדריכלות המודרנית - לה קורבוזייה ובימים אלה הוא זוכה בפרס פריצקר היוקרתי הנחשב לנובל של עולם האדריכלות

09/03/2018
האדריכל ההודי בלקרישנה דושי. photo courtesy of VSF courtesy of the Pritzker Architecture Prize, אתר רשמי
האדריכל בלקרישנה דושי, הביא את אירופה להודו(צילום: אתר רשמי, photo courtesy of VSF courtesy of the Pritzker Architecture Prize)

האדריכל ההודי בלקרישנה דושי הוא הזוכה בפרס פריצקר לאדריכלות לשנת 2018, הנחשב לפרס החשוב והמוערך ביותר בעולם האדריכלות, אם תרצו אפילו הנובל של עולם האדריכלות. בלקרישנה בן ה-90 ידוע בעבודתו החלוצית בתחום הדיור בר ההשגה, והוא ההודי הראשון שמוענק לו אי פעם הפרס היוקרתי. פרס פריצקר נוסד בשנת 1979, והוא הוענק בעבר לאדריכלים כמו אוסקר נימאייר, פרנק גרי וזאהה חדיד. נציגות ישראלית עדיין אין ברשימה המפוארת הזאת, אבל יש עוד למה לצפות מאחר והפרס ניתן בכל שנה לאדריכל משפיע.

הקריירה של דושי, הפועל תחת השם B. V. Doshi, משתרעת על פני יותר משישה עשורים, כשהוא חתום על יותר ממאה פרויקטים ברחבי העולם. כך, הפך דושי לאחד האדריכלים המשפיעים ביותר בהודו לאחר שהוענקה לה עצמאותה, ועבודתו מאופיינת בשילוב עקרונות מודרניסטיים בינלאומיים לצד השפעה עמוקה של מסורת אדריכלית מקומית. "בלקרישנה דושי תמיד יצר אדריכלות רצינית, אף פעם לא נוצצת וראוותנית או כזו הנגררת אחר מגמות", כתבו חברי ועדת פריצקר בנימוקי הפרס, ושיבחו את עבודתו כאדריכל המגלם "תחושה עמוקה של אחריות ורצון לתרום לארצו ואנשיה, זאת באמצעות אדריכלות אותנטית באיכות גבוהה".

לקריאה נוספת:
תגידו מזל טוב: האדריכל משה ספדיה זוכה באות של כבוד
צמד האדריכלים היפנים קזויו סג'ימה וריו נישיזאווה הם הזוכים בפרס פריצקר לשנת 2010
האישה הראשונה שזכתה בפרס פריצקר לאדריכלות

עוד באותו נושא

פיצח את נוסחת הפאבלות: האדריכל אלחנדרו ארוונה זוכה פרס פריצקר לאדריכלות

לכתבה המלאה

סרטון הזכייה של דושי בפרס פריצקר לאדריכלות:

בלקרישנה דושי נולד בעיר פונה במדינת מהרשטרה שבמערב הודו, בשנת 1927 למשפחה שעסקה במשך שני דורות בתעשיית הרהיטים. הוא השלים לימודי אדריכלות במומבאי לפני שהעתיק את מגוריו לפריז בשנת 1951, זאת על מנת לעבוד עבור ולצד האדריכל השוויצרי הנודע לה קורבוזייה - למרות שלא דיבר מילה בצרפתית. הוא חזר להודו בשנת 1954 על מנת לפקח על הפרויקטים של לה קורבוזייה בצ'אנדיגאר ובאחמדאבאד, בהן "וילה שודאן" המפורסמת, ובהמשך אף היה ממייסדי בית הספר לאדריכלות באוניברסיטת אחמדאבאד. דושי ידוע גם בשיתוף הפעולה שלו עם לואיס קאהן, איתו עבד על המכון ההודי לניהול באחמדאבאד בשנות ה-60.

לדושי השפעה על עקרונות המודרניזם. הוא הפך אותם לתואמים את האקלים ההודי המקומי. הוא השקיע מאמצים רבים בתכנון דיור בר השגה, זאת מתוך פילוסופיה כי מגורים נאותים מגיעים גם למי שחי בעוני. בשנת 1989 נחנך בעיר אינדור פרויקט ענק של יותר מ-6,500 בתים שהעניק מגורים ליותר מ-80 אלף איש מהמעדות הנמוכים בהודו, והוא נחשב עד היום לאחד ממתחמי המגורים ברי ההשגה הידועים ביותר בהודו כולה. לצד מתחמי מגורים הוא עיצב גם בתים פרטיים, מוסדות אקדמאים, חללים ציבוריים, גלריות אמנות ובניינים רב-תכליתיים.

עוד באותו נושא

הבהלה לבטון: 50 שנים למותו של לה קורבוזייה - האדריכל החשוב בהיסטוריה

לכתבה המלאה
דיור בר השגה שתכנן דושי בעיר אינדור שבהודו(צילום: רויטרס)

בדברי התודה שלו לחברי ועדת הפרס אמר דושי כי עבודותיו "הן הרחבה של חיי, הפילוסופיה והחלומות המנסים לאצור את הרוח האדריכלית. כל חפץ סביבנו, והטבע עצמו - אורות, שמים, מים וסערה - הכל הינו חלק מסימפוניה". את הפרס הוא הקדיש, כמובן, ללה קורבוזייה, אותו כינה "הגורו שלי".

גלריה לאמנות באחמדאבאד, הודו(צילום: GettyImages)
גלריה לאמנות באחמדאבאד, הודו(צילום: GettyImages)
הכניסה לסטודיו של דושי באחמדאבאד(צילום: GettyImages)
הסטודיו של דושי באחמדאבאד(צילום: GettyImages)
מרכז לאמנויות הבמה באחמדאבאד, הודו(צילום: GettyImages)
מרכז לאמנויות הבמה באחמדאבאד, הודו(צילום: GettyImages)
ביתו הפרטי של דושי ואישתו קלמה שעל שמה נקרא הבית באחמדאבאד, בהודו(צילום: אתר רשמי, photo courtesy of VSF courtesy of the Pritzker Architecture Prize)
מרכז לתכנון סביבתי וטכנולוגיה(צילום: אתר רשמי, photo courtesy of VSF courtesy of the Pritzker Architecture Prize)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully