פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   גילינו למה ישמש המבנה המסקרן שצץ בלב טוקיו

   בשקט בשקט, במשך שלוש שנים, נבנה לו מוזיאון ייחודי ברובע שינג'וקו בטוקיו. בעד החלונות אפשר לראות עבודות עצומות המאופיינות באלפי נקודות השייכות ליאיוי קוסמה. עכשיו כבר אפשר להגיד: הכירו את המוזיאון החדש שנבנה עבור האמנית המפורסמת בעולם

   גילינו למה ישמש המבנה המסקרן שצץ בלב טוקיו

   (בווידאו: יאיוי קוסמה מספרת על עבודתה במסגרת תערוכה במוזיאון הטייט ב-2012)

   בתחילה לא היה ידוע לשם מה הוקם המבנה הלבן המסקרן הזה שברובע שינג'וקו המרכזי בטוקיו, ששמו נקשר בשמה של האמנית היפנית יאיוי קוסמה. "האם מדובר בסטודיו או מוזיאון", תהה בלוג יפני אחד, שכותבו ראה את עבודותיה של קוסמה דרך החלונות, "או שמא זהו ביתה החדש של האמנית" זאת הייתה שאלה מעניינת, שכן, האמנית בת ה-88, מלכת הנקודות (polka-dots) הבלתי מעורערת, מאושפזת מרצון במוסד פסיכיאטרי כבר משנת 1977.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   השמועות הפכו למציאות. בקרוב הפתיחה של המוזיאון החדש בטוקיו (צילום מסך)

   השנה אז הייתה 2014, והתהיות הלכו כמו שבאו, בעוד הרובע מתרגל בשלווה יפנית אופיינית לבניין בעל חלונות הזכוכית הגדולים שעיצב האדריכל קומה סקיי (Kume Sekkei). במהלך שלוש השנים שחלפו מאז, הבניין עמד ללא שימוש ואילו קוסמה, סגרה שלושה עשורים מוצלחים של מגורים במוסד הפסיכיאטרי, כשכשרונה האדיר מתפוצץ ברחבי העולם. ציוריה עמוסי הפרטים והפולקה דוטס ו"חדרי האינסוף" בעיצובה שבו את דמיונם של מבקרים במוזיאונים ונעשו כה פופולריים עד שתורים השתרכו אליהם במורד הרחוב והמוזיאונים נאלצו לתזמן את הביקורים בהם. כפועל יוצא מכך, מחירי הכרטיסים לצפייה בעבודות של קוסמה מאמירים לכ-34 דולר לכרטיס בודד.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   החדרים המנוקדים הפכו מוקד עליה לרגל בתערוכות של קוסמה (צילום: AP)

   השבוע, מאשש בלוג העיצוב היפני Spoon & Tamago את חשדות השכנים: אכן, בשקט בשקט, עובדת קוסמה על הפרויקט השאפתני ביותר שלה עד כה - מוזיאון חדש המוקדש כולו לעבודתה ומתפרש על פני חמש קומות. בקומת הכניסה תמוקם חנות המתנות, בקומות 2-3 יוצגו עבודותיה של האמנית, בקומה הרביעית יוצגו המיצבים המדהימים של קוסמה - חדרי אינסוף עמוסי פרטים שמזמינים את המבקר ללכת לאיבוד בהם וזכו, בצדק, להיות בין יצירות האמנות המצולמות ביותר באינסטגרם - ואילו בקומה החמישית, ימוקם חדר קריאה אודות האמנית ועבודותיה, ולצידו מרחב פתוח. המוזיאון יציג שתי תערוכות מתחלפות מדי שנה.

   יאיוי קוסמה האמנית היפנית הגדולה בעולם (GettyImages)
   נקודות אובססיביות על על דבר אפשרי (צילום: יחצ)

   "יצירה היא פעילות יחידנית, האהבה מקרבת אותנו לאמנות," יהיה שמה של התערוכה הראשונה שתוצג במוזיאון, נכתב באתר הלבן והריק של המוזיאון החדש, שמראהו לא מסגיר במאום את תוכן המוסד אותו הוא מפרסם. התערוכה תיסגר ב-25 בפברואר, 2018, וניתן יהיה לרכוש עבורה כרטיסים באתר כבר בסוף חודש אוגוסט. נציגיה של האמנית המסקרנת בעולם אומרים כי קוסמה שמרה על מעטה סודיות מפני ש"רצתה להפתיע את המעריצים שלה". מודים שאכן, הופתענו מאוד, וכרגיל עם יאיוי קוסמה - מדובר בהפתעה מרגשת ביותר.

   יאיוי קוסמה האמנית היפנית הגדולה בעולם (GettyImages)
   קוסמה בפעולה (צילום: AP)
   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   מבקרים בתערוכה שנערכה לכבוד קוסמה בלונדון (צילום: יחצ)
   מתוך תערוכה של יאוי קוסמה בגרמניה (GettyImages)
   אחת הצורות הפופולאריות בעבודות של קוסמה - מתוך תערוכה בגרמניה ב-2016 (צילום: GettyImages)
   תערוכה של האמנית היפנית יאיוי קוסמה (GettyImages)
   בטוקיו נערכים לקראת התערוכה הראשונה במוזיאון (צילום: GettyImages)