איך הופכים את התורים בישראל לנסבלים?

זה לא חדש שלישראלים קשה לעמוד בתור. גם כשיש שלושה אנשים שהגיעו קודם - המצוקה גואה ומחשבות כיצד לקצר הליכים צפות באוויר. מבט חטוף על תורים וחדרי המתנה ברחבי העולם מוכיחות שעיצוב נכון ונעים עשוי להפוך את החוויה לנסבלת

אור רוזנשטיין
18/08/2017
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
חללים חמימים ואינטימיים: מרפאה קרדיולוגית בציריך בעיצוב Dost Architects(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

בעולם העיצוב, מעטות ההזדמנויות בהן מעצבים נדרשים להתמודד באומץ עם נושא העמידה בתורים. אכן, כיום קיימות חלופות רבות המייתרות את עצם העמידה בתור - החל מעבודה אינטנסיבית מאחורי הקלעים על מנת לספק שירות טוב, יעיל ומהיר יותר, למשל באמצעות אפליקציות זימון התורים הצצות בשנים האחרונות בכל פינה, וכלה ביצירת "אזורי המתנה" הנתפשים כידידותיים יותר למשתמש - פעולות מבורכות ללא ספק. למרות כל זאת, לעתים קרובות עדיין מדובר בחוויה קשה ומתסכלת שחוזרת על עצמה שוב ושוב במהלך חיינו - מחקרים מראים כי האדם הממוצע יבלה כחמש שנים מחייו בהמתנה בתורים (מתוכם, אגב, חצי שנה מתבזבזת רק על עמידה בפקקים וברמזורים), והנתון הזה אפילו לא כולל בתוכו את ההמתנה הגדולה בתור של משרד הפנים בישראל 2017.

למרות כל הכוונות הטובות והשיפורים, מסוגים רבים של תורים עדיין לא ניתן לחמוק לגמרי, גם בעידן זימון התורים - למשל בבנק או בקופת החולים - אבל בהחלט ניתן למקסם את החוויה כך שתכלול בתוכה ערכים נוספים מלבד ההמתנה בלבד. המפתח לחוויה טובה בתור (מלבד מזגן מתפקד או חימום בימי החורף) הוא יצירת רגש חיובי אצל העומדים בתור. כאשר אדם שרוי במצב רוח טוב, הוא יחווה תסכולים ובעיות בשירות כתופעות מינוריות יותר ביחס לחוויית השירות הכללית.

עוד בוואלה!

מבחן טיורינג: סיפורו הטרגי של אבי מדעי המחשב

בשיתוף "הטכנולוגית", חטיבת הטכנולוגיה של בנק הפועלים
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
חללים חמימים ואינטימיים: מרפאה קרדיולוגית בציריך בעיצוב Dost Architects(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

כאשר עצם ההימצאות בתור מעורר רגשות שליליים או פחד אצל המשתמש, נפתח פתח למעצב לסייע להקל על החוויה באמצעות תכנון נכון של הסביבה. כך, למשל, מרפאות רבות שמות דגש מיוחד על הרגעת המטופל עוד בטרם נכנס אל הרופא. בעת עיצוב מרפאה הקרדיולוגית של חברת Herzpraxis Zurich-Höngg בציריך חקרו האדריכלים ממשרד Dost והבינו שחללים קטנים ומופרדים נותנים למטופל תחושה נעימה וגורמים לתור להיראות קצר יותר. על כן, הוחלט שהישיבה בתור תהיה בתוך חללים מופרדים העשויים שעם טבעי, בניגוד לגישת בית החולים הקרירה והמנוכרת יותר לתחושתם של חולים רבים. תאי השעם, המספקים גם בידוד קול, נותנים תחושת פרטיות מנחמת באמצעות צבעים חמים וחומר רך יחסית.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
רעיונות של רוגע והחלמה עמדו לנגד עיניהם: בית מרקחת בעיצוב Hiroyuki Ogawa Architects(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

בבית המרקחת והמרפאה פוג'י ביפן, מטופלים בעיקר קשישים ומכורים לסמים. האדריכלים ממשרד Hiroyuki Ogawa Architects החליטו לעצב חלל המתנה שנוטל השראה מהבית היפני המסורתי על מנת ליצור תחושה חמימה, מוכרת ולהרגיע את המטופלים. מוטות העץ המוארים נותנים תחושת החלמה, והקירות צבועים בגוון קרם נעים.

אבל לא רק פחד מהווה נושא משמעותי בהתמודדות עם תופעת התורים: מעצבי התורים הראשונים במעלה נמצאים, שלא במפתיע, דווקא במתחמי השעשועים הגדולים, ובראשם: דיסני ויוניברסל. הסיבה ברורה - מדובר בתורים עמוסים וארוכים במיוחד שלא ניתנים לקיצור בשל אורך החוויה, בהם עומדות (על פי רוב בחום המהביל) משפחות שלמות עם ילדים ופעוטות שזמן ההמתנה הארוך והפרס שבסופו לא תמיד מעניין. תוסיפו לזה את העובדה שההורים שילמו הון תועפות על התענוג, והם עוד באירוע המוגדר כחופשה (ומאוד חשוב לא לסבול בחופשה), וקיבלתם צורך מהותי בבידור איכותי לכל המשפחה. "אם מקצרים את ההמתנה או אפילו רק את תחושת ההמתנה, השינוי קריטי," ציין ג'ים מקפי, סגן נשיא רשת הפארקים של דיסניוורלד בראיון שנערך עמו ב-2013 ב-LA Times. התורים האינטראקטיביים החדישים בפארקים, המשלבים טכנולוגיות מתקדמות עם משחקים ותפאורה, נודעו למרחקים, במידה כזו שיש מבקרים שבאים רק לתור ומדלגים על האטרקציה לגמרי.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
המבקרים מובלים כאן תחת מפל זורם, כאשר בין הגלים והסלעים מופיע סרטן כחול ידידותי עם כל מיני חפצים מהאוסף של בת הים הקטנה, אריאל. כאשר הקהל מצביע על החפצים, הסרטן ממיין אותם. בהמשך התור מגיעים גם לטירה של הנסיך אריק! תור אינטראקטיבי באטרקציית Under the Sea בדיסניוורלד, פלורידה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

כך למשל, אחת האטרקציות המפחידות יותר בדיסני וורלד, הלא היא האחוזה הרדופה - The Haunted Mansion - מעוצבת כולה כחוויה אינטראקטיבית שמטרתה להחדיר פחד בלבבות המבקרים הצעירים עוד בטרם כניסתם אל החוויה שלשמה נתכנסו. הרי אין דבר מבאס יותר מלחכות שעות בתור למשהו מפחיד שיקרה, ועצם חוויית התור עלולה הייתה להרוס את ההתרגשות. ובכן, כאן נמצאים אלמנטים רבים שמטרתם למנוע כל דקת שיעמום - החל מכלים מוסיקליים רדופים שמנגנים למגע המבקר, ועד לספרים שמסרבים להישאר על המדף, פאזלים וחידות היגיון ברמות שונות, וכמובן מצבות ופסלים לזכר דמויות שפגשו את מר גורלן בטירה (כולל תיאור מדויק של הדרך בה זה התרחש). כמו בחדר בריחה, מטרת הרמזים והחידות כאן היא פתרון תעלומת רצח.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
המון מחוות לסרטי סטאר וורס שהמעריצים יאהבו: חוויית טרום טיסה בחללית באטרקציית Star Tours בדיסני וורלד. התור גורם למבקרים להרגיש שהם באמת נמצאים בטרמינל של החללית, כולל בדיקת מהירות והקרנת סטטוס המטען(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

גם ביוניברסל לא נשארו חייבים, עם תורים אינטראקטיביים רבים ובהם גולת הכותרת המתבקשת - התור של אטרקציית הארי פוטר והמסע האסור. כבר בתחילת התור יוגשם חלומם של רבים מהמבקרים: סיור בתוך טירת הוגוורטס על כל פרטיה ודקדוקיה. בדרך, יפגשו המבקרים פרטים רבים, שממש כמו בספרי הסדרה, לא את כולם יקלטו כבר בביקור הראשון. התור, שעושה שימוש בטכנולוגיית הולוגרמה תלת-מימדית בשם Musion, נמתח הרחק אל תוך הטירה המכושפת, ובה לא רק תפאורה מושקעת אלא גם הולוגרמות של דמבלדור, הארי, רון והרמיוני וכן, פורטרטים שמדברים זה עם זה אודות המבקרים - וכל אלה עוד לפני שבכלל התחילה האטרקציה עצמה.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
האחוזה הרדופה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

כנראה ייקח עוד זמן רב עד שנוכל לפגוש את מצנפת המיון בעת ההמתנה לדואר או ללכת לרופא שיניים ולקבל את המקבילה העיצובית לחיבוק רך ומנחם, אבל לפחות ישנם בעולם כמה תורים שללא ספק שווה לעמוד, לשבת ואפילו לשחק בהם.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
בכיתת הלימוד של שיעור התגוננות מפני כוחות האופל, יוכלו המבקרים לפגוש הולוגרמות תלת-מימדיות של הארי פוטר, רון וויזלי והרמיוני גריינג?ר(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
תור משחקים אינטרקטיבי בדיסנילנד(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
ור לדואר במשרד הדואר הראשי של פראג: אותו דבר כמו אצלנו עם מספרים וחיווי אוטומטי, אבל בסטייל אירופאי ללא תחרות(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
הדמויות בפורטרטים מדברות אחת עם השנייה מעל ראשי המבקרים: הארי פוטר והמסע האסור ביוניברסל, פלורידה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully