אזור הדמדומים בבניינים משותפים

בבנייני מגורים שאינם מתוחזקים על ידי חברת ניהול קיים ועד בית - נציג מטעם הדיירים שמטפל בתחזוק השוטף. הוא שאחראי על הניקיון והסדר בבניין, אך מה קורה כשזה לא ממלא את תפקידו כראוי?

גם צביעת המדרגות נכללת בדמי ועד הבית החודשיים (צילום: ShutterStuck)

"ועד הבית הוא 130 שקלים שכוללים את כל הדברים הרגילים, אתם יודעים..." משחזר עמרי את מילותיו של מתווך הדירה התל אביבית ששכר לאחרונה עם חברתו. "אלא שהדברים הרגילים שעליהם דיבר התבררו לנו רק בהמשך כהפתעה של ממש – שטיפת מדרגות, חשמל, גינון וגולת הכותרת – אוכל לחתולים. תמוה, מכעיס, אבל המטרה טובה אז ויתרנו והחלטנו לשלם בלי לעשות יותר מדי בלגן". תשלום ועד הבית בבתים משותפים שאינם מתוחזקים על ידי חברות ניהול נתפס במקרים מסוימים כאזור הדמדומים בבניין, השטח האפור אם תרצו. במקרים רבים את תפקיד ועד הבית נושא הדייר הוותיק ביותר בבניין, שהדירה שבה הוא מתגורר נמצאת בבעלותו והוא מכיר את המבנה מהיום שבנו אותו. כך לפחות הוא טוען.

על פי רוב, אין על העניין פיקוח וכדי להשכין שלום בית - רוב הדיירים משלמים את התשלום החודשי, גם אם המחיר איננו מוצדק. "אצלנו בבניין משלמים על דברים שכבר לא מתפקדים", מספרת ענת מרמת גן. "האינטרקום לא עובד, המנורה שתלויה בשביל שמוביל לפחי האשפה לא עובדת כך שאי-אפשר להשליך את האשפה בשעות החשכה, אבל המחיר לא ירד. ממשיכים לשלם כרגיל ואבוי לדייר שיתנגד. ועד הבית הוא איש מבוגר, שמתלהם מהר ואף אחד לא רוצה לשמוע את הצעקות שלו".

עוד בוואלה! NEWS

מהייטק ועד למשרדי ממשלה: התואר שיפתח לכם דלת לעולם מרתק ומרגש

בשיתוף המכללה האקדמית כנרת
לכתבה המלאה
ויש גם כאלה שמשתמשים בכספי הוועד לטובת אוכל לחתולים (צילום: ShutterStuck)

אז נכון שוועד הבית שלכם כבר שנים ארוכות מכהן בתפקידו, אבל כדאי שתדעו שהוא אמור להיבחר אחת לשנה על ידי דיירי הבית המשותף באסיפה כללית. במקרים שאף אחד לא יוזם את החלפתו, הוא כמובן יוכל להמשיך ולנהל לכם את הבניין באופן אוטומטי שנה אחר שנה. כך או אחרת, כל החלטה הקשורה בתפקודו ותחזוקו של הבניין לא אמורה להיעשות על ידי ועד הבית בלבד, היא חייבת לקבל את אישורם של שאר הדיירים. כך למשל, אם יש עניין לשנות עיצובית את המבנה, להוסיף מתקן לאופניים או להוסיף אינטרקום, הדיירים או בעלי הדירות האחרות צריכים להיות מיודעים ולהסכים כדי שהדבר יצא לפועל.

"בבניין שבו שכרתי דירה ברמת גן לפני שנה, נתבקשתי לשלם על עבודת הגינון בבניין שכמובן גבה תשלום מים גבוה בשל השקייה מרובה", מספר ארז. "אלא שלא הייתה שום גינה. עפר ואפר שוועד הבית התעקשה להשקות בצינור ולבזבז כמויות גדולות של מים. סרבתי בתוקף לשלם על זה, ואז הכניסו את בעל הבית לתמונה שהזכיר לי שתשלום ועד הבית הוא בבחינת חובה שכן כתוב בחוזה. לצערי, בחוזה לא היה פירוט על מה בדיוק משלמים".

(צילום: ShutterStuck)

מי קובע כמה ועל מה? דמי הוועד אמורים להיקבע באסיפת הדיירים, בהתאם להוצאות הנדרשות בבניין. לפעמים, תעריף ועד הבית יקר יותר בבניינים ישנים מאחר שמדובר בתחזוק שמצריך תיקונים חוזרים ונשנים, כמו למשל מערכת ביוב ישנה, צנרת ותיקוני גג. על פי סעיף 58 לחוק המקרקעין, דיירים שגרים בדירות הגדולות בבניין אמורים לשלם יותר מאלו המתגוררים בשטח מצומצם לעומתם. אך לצערנו מה שנמצא על הכתב לא תמיד מתממש רוב במציאות. כל הדיירים עשויים לשלם את אותו הסכום, זאת הודות למפלט שכתוב בסעיף האמור.

"התגוררתי שבע שנים בדירה בצפון תל אביב. ועד הבית הייתה ניצולת שואה. היא טיפחה את הצמחים והגינה שקידמה את הבניין והפכה את החצר האחורית לשטחה הפרטי. אף אחד לא הורשה להשתמש בחצר הזאת - למרות שהיה זה שטח הבניין המשותף", כך לדברי יעל. "על פניו, לא הייתה לי בעיה עם זה. אך הבעיה נוצרה בשעה שהבנתי שתחזוק החצר נעשה מכספי הוועד".

הנודניק של הבניין בביקור החודשי (צילום: ShutterStuck)

חשוב להבהיר שוב ושוב, כי דמי הוועד מיועדים לתחזוקו השוטף של הבניין בלבד. ניקיון המדרגות, החלפת נורות בחדרי המדרגות, תחזוק הגינה, צנרת המים והביוב, ריצוף, זיפות וסיוד. תחזוק נאות, מסודר ונקי של המבנה אף יעלה את ערך הדירות בבניין ולכן, ראוי להקפיד על הנושא. אך בצד זה, כל פעילות כספית שאינה מיועדת לצרכי הבניין המשותף אלא לצרכיו האישיים של ועד הבית, נחשבת בגדר עבירה על החוק. בכלל זה, גם תחזוק והשקיית הגינה האישית של נציג הוועד, חיבור חשמל על חשבון המבנה המשותף. למקרה שהדיירים מעוניינים להיות עם היד על הדופק הם רשאים לבקש ולראות את ניהול ספר הכנסות והוצאות של הבניין כל חצי שנה. בנוסף, יכולים לוודא שכספי דמי הוועד אמורים להיות מופקדים בחשבון בנק על שם נציגות הבית המשותף.

כידוע, נציגות ועד הבית הוא תפקיד התנדבותי. במקרים בודדים הוועד מקבל שכר עבור עבודתו או פטור מתשלומי ועד הבית ובתנאי, שהדבר הוסכם על כלל הדיירים. בבניין משותף שבו שוכרי הדירות מתחלפים והדברים נסגרים מאחורי גבם אפשר להעלות את הנושא באסיפת הדיירים הבאה - עד אז יש לשלם כרגיל ולא לעורר מהומות. במקרים בהם הוועד מנצל את מעמדו ומשתמש במשאבים המשותפים לצרכיו האישיים כמו אלה שהוזכרו מעלה, אפשר ורצוי לתבוע אותו בתביעה כספית ולהגיש אותה למפקחת על רישום המקרקעין.

ועד הבית משקה את הגינה האישית שלו? הוא עובר על החוק (צילום: ShutterStuck)

"חייבת לציין שאמנם אני מתמרמרת בכל חודש במעמד תשלום עבור ועד הבית שסכומו 120 שקלים מאחר שהדברים לא מנוהלים כמו שצריך, אבל לא הייתי מתחלפת עם ועד הבניין", מודה יעל. "זה תפקיד קשה לפעמים. יש להתמודד על דיירים שמתלוננים, או כאלה שלא משלמים בזמן, לקבוע עם אנשי מקצוע וכולי זה כאב ראש אחד גדול שעדיף אולי לשלם יותר ולחסוך את ההתעסקות הזאת". כמו יעל, הרבה דיירים מודים שעדיף לשלם עוד כמה עשרות שקלים ובלבד שמישהו אחר יעשה את העבודה השחורה. זאת גם הסיבה שכשוועד הבית מעגל פינות וחוסך מכיסו את התשלום החודשי על פי רוב - כולם שותקים.

(צילום: ארז מיכאלי)

"אצלנו בבניין לא משלמים שקל לוועד הבית", מספר דניאל מרמת גן. "זאת גם הסיבה שחדר המדרגות נראה כמו פח אשפה. אני אמנם חוסך בסביבות ה-1,500 שקלים בשנה אבל מזהיר את האורחים שצפויים להגיע אליי שהבניין נראה כמו אתר מוזנח של הומלסים". גם רונית ומתן שמתגוררים באותה העיר מספרים כי הבניין איננו מתוחזק על ידי ועד בית. "אנחנו משלמים 50 שקלים בשנה על החשמל וכל אחד דואג - או שלא, לנקות את הקומה שלו".

הגדרת תפקידו של ועד הבית, התשלום וכל הכרוך בו אמנם מעוגנים בחוק המקרקעין, אבל בדומה לפרוטקשן בהרבה מהמקרים ניאלץ לסתום את הפה ולשלם את הסכום המבוקש ובלבד שיהיה שקט בבניין. זאת כמובן במקרים שבהם אתם לא רוצים להחזיק בתפקיד "הנחשק". יחד עם זאת, מן הראוי לציין שאם בכל זאת הרגשתם עוולה יוצאת דופן ויש לכם את הסבלנות להתעסק בזה, פנו לאגודה לתרבות הדיור באזור המגורים שתדאג ליישב את ההדורים בבניין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/הלתנאי שימוש
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully