חמסה חמסה: מוזיאון העיצוב חוגג חמש שנים

"שר או שרת החינוך הנכנס חייב להגדיל את תקציבי התרבות. נכון שהאיומים הבטחוניים והכלכליים הם קריטיים, אבל אם לא נשקיע בתרבות לא יהיה לנו ממה לצמוח", גלית גאון האוצרת של מוזיאון העיצוב בחולון מסכמת חמש שנות פעילות

ליאת לב
צלם: קובי אליהו; עורך וידאו: רן צימט

מוזיאון העיצוב בחולון שתוכנן על ידי האדריכל והמעצב רון ארד חוגג חמש שנים. לקראת היום ההולדת נפתחות שלוש תערוכות מרתקות העוסקות בנושאים שונים. המעצב התעשייתי יעקב קאופמן מציג גלגולו של שרפרף ב-450 גרסאות שונות, מוזיאון אלסי האיטלקי מתארח עם עיצובים של 52 המעצבים הגדולים בעולם שהפכו לאייקונים וסטודיו קאהן המקומי מציג תהליך מתבנית לשבר.

"עברו חמש שנים, אנחנו שמחים להגיד עכשיו שיותר קל להגדיר הצלחה מאשר ביום שפתחנו את המוזיאון" מציינת גלית גאון, אוצרת ראשית של מוזיאון העיצוב בחולון. ""מאוד קשה להגדיר האם מוזיאון הוא מצליח או לא. אני חושבת שקודם כל המדד הכי חשוב והראשון ואותו ידענו להגיד בהתחלה, זה שפשוט המוזיאון פתוח ועובד. אז אולי ההצלחה הכי גדולה היא היכולת שלנו לדבר עם האנשים על עיצוב ולהסביר למה העיצוב הוא כל כך חשוב.

בשנה הראשונה לפתיחת המוזיאון הייתה תחושה של אופוריה. מעצבים מכל העולם כמו עלו לרגל למוזיאון, ועכשיו נדמה שיש ירידה במגמה הזו
"התערוכות הראשונות שעשינו במוזיאון היו בינלאומיות, עם הרבה מאוד מעצבים. בתערוכה הראשונה היו 120 עבודות שהגיעו מרחבי העולם והיה חשוב לפתוח את כל היריעה של המעצבים מהמקומות השונים, כדי לתת מבט רחב על מה שקורה בעולם. היום, אנחנו יכולים להרשות לעצמנו להתמקד ולהזמין מעצבים ספציפיים להציג במוזיאון להציג תמות יותר לינאריות".

תוצאות הבחירות שנערכו בשבוע שעבר צפויות להשפיע על פעילות המוזיאון?
"עד שלא יהיה לנו שר/ת תרבות וחינוך חדשים אני לא יודעת מה תהיה ההשפעה על החיים שלנו במוזיאון. אבל אני כן יכולה להגיד שלא משנה מי יהיה שם בתפקיד, הוא חייב לשים לב שתקציבי התרבות והחינוך יגדלו. נכון שיש לנו סכנות, נכון שיש לנו אויבים, נכון שכל האיומים הכלכליים והביטחוניים הם קריטיים לחיים שלנו, אבל אם לא נשקיע בתרבות אנחנו נהיה מאוד מוגנים, אבל לא יהיה לנו על מה לחשוב, לא יהיה לנו מה לאהוב, לא יהיה לנו ממה לצמוח. לא תהיה לנו תרבות.

במהלך השנים המוזיאון התחיל ללבוש צביון של מוזיאון אופנה, לא לשם כך הוא קם
"אנחנו מאמינים שעיצוב הוא עולם שלם שמתחיל בכפות הרגליים ונגמר במכונית שאנחנו נוסעים איתה לעבודה או בטוסטוס, או בבית שאנחנו גרים בו. כל דבר שאנחנו נוגעים בו במהלך החיים מבוקר עד לילה כולל בלילה נגוע בעיצוב. אנחנו ישנים על מיטות שמעצבים עיצבו לנו, מתכסים בשמיכות שמעצבים מייצרים לנו, אנחנו מתלבשים בבגדים שמהנדסים מתכננים לנו את הטקסטיל כדי שיהיה לנו נעים יותר על הגוף, אנחנו יושבים על כיסא שתומך לנו את הגב כמו שצריך. אז אולי חוץ מאהבה כמעט כל דבר בבית אצלנו מעוצב".

עוד באותו נושא

לפני חמש שנים: ראיון עם רון ארד בפתיחת מוזיאון העיצוב בחולון

לכתבה המלאה

בקרו אותנו באינסטגרם

Instagram
אגרטל בעיצוב רון ארב לאלסי במוזיאון העיצוב בחולון (צילום: אורה לפידות)
קערה בעיצוב סקוט הנדרסון לאלסי במוזיאון העיצוב בחולון (צילום: אורה לפידות)
כלי תה וקפה של אלדו רוסי לאלסי (צילום: אורה לפידות)
פותחני בקבוקים בעיצוב אלסנדרו מנדיני לאלסי (צילום: אורה לפידות)
השרפרפים של יעקב קאופמן במוזיאון העיצוב בחולון (צילום: אורה לפידות)
450 שרפרפים בצורות ובעיצובים שונים (צילום: אורה לפידות)
יעקב קאופמן מציג בתערוכה הפותחת את חגיגות חמש שנים של מוזיאון העיצוב בחולון (צילום: אורה לפידות)
מעשה בשרפרף (צילום: אורה לפידות)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully