חדר משלהם

מחירי שוק? 4,000 שקלים לדירת סטודיו בשוק הפשפשים

באחד מגלגולי הדירה הזו שימשה כאורוות גמלים ואחר כך מחסן עצים. היום, מתגוררים בה זוג אוהבים שמרבים לארח משפחה וחברים. הצצה לדירה קסומה בלב השוק

10/03/2015
דירה שכורה בשוק הפשפשים. דרור עינב
גם חלל עבודה גם מגורים(צילום: דרור עינב)

לאן הגענו
רחוב אלעזר בן עזריה בלב שוק הפשפשים, דירת סטודיו - 60 מ"ר. הדירה, בעלת וותק מפואר, שימשה בעבר כאורוות גמלים בימי האימפריה העות'מנית, לאחר מכן הפכה לנגרייה ואחריה למחסן עצים.

כאן גרים
בן יוסטר (32) וענבל מנדלוביץ' (27). הוא צלם המתמחה בצילומי קולינריה, החל משערים למגזיני אוכל וכלה בקמפיינים מסחריים גדולים. היא סטודנטית שנה שלישית לריפוי בעיסוק ו"בת זוג של בן במשרה מלאה" כלשונה. השניים הכירו לפני שנה וחצי דרך חברים משותפים. את הדייט הראשון הם קבעו בחוף הים ומאז אותו ערב שכלל שקיעה רומנטית, שיחה מלב אל לב ובקבוק יין, דרכיהם לא נפרדו. את זמנם הפנוי הם אוהבים לבלות בעיקר בבית, בזמן איכות זוגי או באירוח חברים לארוחות דשנות. דלת ביתם פתוחה תמיד, מטאפורית ופיזית, ולכן, פעמים רבות עוברי אורח נכנסים לבדוק האם מדובר בגלריה או מסעדה, ולעיתים אף מצטרפים לחגיגה.

עוד בוואלה!

מי צריכה טובות? המוצרים המיוחדים של הדיוטי במרחק נגיעה

בשיתוף ג'יימס ריצ'רדסון
כאן מבשלים מסביב לשעון(צילום: דרור עינב)
יוצרים, אוספים, מארחים ובעיקר בני זוג במשרה מלאה. בן וענבל(צילום: דרור עינב)

הום סטיילינג
בן מתגורר בדירה מזה שנתיים, ענבל הצטרפה לפני שנה. בחיפושיו אחר דירה, השיקול המרכזי שהנחה אותו היה מציאת חלל גדול שישמש כסטודיו לצילום, כמו גם מקום למגורים. באחד משיטוטיו בשוק הפשפשים, הוא נתקל בדירה והתאהב בה ממבט ראשון. "המקום היה חירבה אבל קלטתי את הפוטנציאל". לאחר תקופה ארוכה של מגורים בתל אביב, שמח לשנות אווירה. "יש ביפו אנרגיה אותנטית ואווירה של יצירה", מסביר בן את הבחירה. לפני הכניסה לדירה החל בתהליך שיפוץ מאסיבי שכלל בנייה של מטבח, שירותים ומקלחת מאפס, והחלפת המדרגות המובילות לגלריה.

לבני הזוג היה חשוב שהעיצוב יהיה מחובר לרוח המקום. "את כל הפריטים בדירה מצאנו או שיפצנו, לרהיט ישן יש מטען, יש סיפור וזה מה שהופך אותו למעניין". כך למשל בכניסה לדירה ניצבת ספרייה שהייתה במקור משטח להובלת מכולות. את המשטח מצאו ברחוב, ניקו שייפו והסבו לרהיט שימושי. שלוש מזוודות ישנות, מצאו גם הן את דרכן מהרחוב אל הדירה. בן נתקל בהן כשהיה בדרכו לפגישה חשובה, ועל אף שהיו כבדות והוא איחר לפגישה, אימץ אותן אל חיקו ללא היסוס.

מאוורר משנות ה-60 העליזות מככב במרכז הסלון(צילום: דרור עינב)
מלווים את הדייר עוד מילדותו. כיסא רופאים מבית סבא וחבית יין ישנה(צילום: דרור עינב)

בסלון הדירה מושך את תשומת הלב כיסא וינטג', המתגלה כבעל ערך סנטימנטלי. את הכיסא קיבל בן בירושה מסבו, שהיה רופא שיניים ברומניה. פריט נוסף היקר לליבו הוא חבית יין ישנה. "אין לי מושג מאיפה הגיעה, אבל היא מלווה אותי מאז שאני זוכר את עצמי". החבית בעלת שימושים רבים, כמו שולחן, משענת לרגליים ואף "ניצבת" בהפקות האוכל השונות. בכל בוקר הופך הבית לסטודיו לצילום, הריהוט זז לפינה ואת מקומו תופסים פלאשים, מצלמות ורקעים שונים. צילומי אוכל, מתוך סדרת צילומים שבן שוקד עליה, בולטים על אחד הקירות. הרעיון מאחורי הסדרה הוא ניתוק של אוכל מהקונטקסט המקורי על מנת לייצר משמעות חדשה ומעניינת.

משטח מכולות ושלישיית מזוודות מהרחוב, הפכו לפריטים דקורטיביים בדירה(צילום: דרור עינב)
צילומי אוכל מתוך סדרה שבן שוקד עליה, מקשטים את קירות הסלון(צילום: דרור עינב)

חלל המגורים מרוכז בעיקרו בקומת הגלריה, שם מצוי חדר השינה. מכיוון שמדובר בחלל קטן יחסית, מצאו הדיירים פתרונות אחסון יצירתיים. כך למשל, פרטי לבוש שונים נתלו באמצעות קולבים על קורת ברזל. "אני חושבת שזה מייצג את דרך החיים שלנו, לעשות את המקסימום ממה שיש", מסבירה ענבל. הגישה מוכיחה עצמה גם בשירותים ובחדר הרחצה, אותם בנה בן בנה בעצמו, עם מעט עזרה מאינסטלטור. ובכדי להוסיף עניין לחדר השירותים תלו בני הזוג מקבץ צילומי פולרואיד של חבריהם. "אנשים עומדים בתור כדי להופיע על קיר השירותים שלנו ", הם מספרים בגאווה.

דירה שכורה בשוק הפשפשים(צילום: דרור עינב)
לוח גיר צבוע על קיר המטבח, שימושי מאוד בימי צילום(צילום: דרור עינב)

מוציאים חוזה
שכ"ד- 4,000 שקלים ארנונה- 360 שקלים לחודשיים. חשמל- 400 שקלים לחודשיים

מצב רוח
בדירה קיים מזגן חדש שהותקן לאחרונה. בחורף הוא פעל "פול טיים ג'וב" לדברי הדיירים, אך בקיץ הם מאמינים שיסתפקו במאווררים.

שניים מתוך מדפי המקרר עמוסים בירקות טריים, הנוכחים תמיד בתפריט של הזוג(צילום: דרור עינב)

דו"ח מקרר
מכיוון שמדובר בדיירים שמארחים שעות נוספות לא מפתיע כי בני הזוג מבשלים והרבה. המקרר בדירה מלא בכל טוב, החל מתבשילים ביתיים וכלה בתבשילים מורכבים בימים של אירוח, כמו גם אלכוהול משובח. עם זאת, שניהם משתדלים לאכול בריא ולכן כמעט כל ארוחה כוללת מגוון ירקות.

כביסה
"מחלקת כביסה זה ענבל", מסביר בן נחרצות. "גם כשאני מנסה להעביר את התפקיד זה לא עובד", אומרת ענבל בתגובה. בדירה קיימת מכונת כביסה, המופעלת אחת לשבוע על ידי הדיירת החרוצה.

חלל קטן אך ביתי. חדר השינה של בני הזוג במעלה הגלריה(צילום: דרור עינב)
צילומי פולרואיד של הדיירים וחבריהם מוסיפים עניין לחדר השירותים(צילום: דרור עינב)

פאנלים
בתחום הניקיון, חלוקת התפקידים ברורה יותר. בן אמון על ניקיון החלל התחתון וענבל על הגלריה וחדר הרחצה. "בגלל שמצטלמות פה הפקות על בסיס יום-יומי, חשוב לשמור על הסטודיו נקי", מסביר בן. ואכן, השניים מעידים כי הם עושים ספונג'ה לפחות שלוש פעמים בשבוע ואחת לשבוע מנקים באופן יסודי יותר.

עתידות
בן וענבל אוהבים מאוד את הדירה ואת האזור. "אנחנו נהנים מהאווירה, מהקסם של המקום, מהאנשים מסביב שמכירים אותנו ואנחנו אותם. זה מרגיש אינטימי ונוח", מספרים הדיירים. עם זאת, שניהם "אנשים של כפר" כלשונם, ותחושת הטבע חסרה להם. בשלב זה הם מפנטזים על מעבר למושב באזור הרי ירושלים, אבל על הסטודיו הם לא מוכנים לוותר. לכשיגיע המעבר הצפוי, הוא ישמש לעבודה בלבד, בזמן שאת מגוריהם יעתיקו לאזור כפרי יותר.

רוצים להשתתף במדור? שלחו מייל לגילי אלעד
gili_elad@hotmail.com

בקרו אותנו באינסטגרם

Instagram
גוף תאורה עשוי קפיצים של מזרון ונורות, מאיר את הכניסה לסטודיו(צילום: דרור עינב)
פרחים ועציצים מוסיפים ירוק בעיניים לדיירים חובבי טבע(צילום: דרור עינב)
כפתרון אחסון יצירתי, תלו הדיירים פריטי לבוש על קורות הברזל בגלריה(צילום: דרור עינב)
פריטים שנאספו ברחוב ושופצו מרכיבים סלון צבעוני ונעים(צילום: דרור עינב)
דירה שכורה בשוק הפשפשים. דרור עינב
סטודיו לצילום ביום, דירה למגורים בערב. מבט מקומת הגלריה(צילום: דרור עינב)
שקט, מצלמים. חצובות, מצלמות ופלאשים ממלאים את חלל הסטודיו במהלך היום(צילום: דרור עינב)
  • שכירות
  • שוק הפשפשים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully