לונדון פורחת: הפרויקט האדום בבירה הבריטית

כמעט 900 אלף פרחי קרמיקה הקיפו את המצודה בלונדון כציון ליום זיכרון מלחמת העולם הראשונה. גם המלכה והדוכסית הפגינו נוכחות והתרשמו ממלאכת היד האדומה

יעל חסיד
יום זיכרון אדום בלונדון על רקע המצודה (צילום: AP)

מחזה מרהיב נצפה בשעות הבוקר של יום חמישי בלונדון: כאלף בני אדם החלו לקטוף 888,246 פרגים סביב מצודת לונדון. אל דאגה, לא מדובר בפרחים מוגנים – כל אחד מהפרגים האדומים עוצבו בעבודת יד ועשויים מקרמיקה. פרח הקרמיקה הראשון "נשתל" בחודש יולי. לאורך חודש אוגוסט "התפשטה" חומת הפרחים ויצרה חלוקה בין האזור ההיסטורי של העיר לבין מרכזה. אחרון הפרחים הוצב ביום שלישי (11.11), יום הזיכרון המאה למלחמת העולם הראשונה, על ידי נער בן 13 בשם הארי היידס. כל פרח שנשתל מסמל חייל או אזרח בריטי שנהרגו במלחמה.

על פי ההערכות, כחמישה מיליון בני אדם ביקרו במיצג המרשים שנקרא "סחף של דם וימים אדומים". הביקוש העצום של הציבור להגיע ולצפות בים הפרחים האדומים הצית קמפיין המבקש להשאיר את הפרגים במקומם לזמן ארוך יותר. אך האמן מאחורי המיצג, פול קומינס (לצד המעצב טום פיפר), אמר כי מעולם לא התכוון שהמיצג יהיה קבוע, שכן בכוונתו היה לסמל כיצד "בני אדם הם בני חלוף". גודלו של המיצג אמור גם לשקף את גודלו וחשיבותו של האירוע.

כ-17,500 מתנדבים שתלו את הפרחים לאורך החודשים האחרונים. לדברי דוברת ארגון ארמונות המלוכה ההיסטוריים, מלאכת הסרתם תדרוש מספר שבועות ותסתיים בסוף חודש נובמבר. כאלף מתנדבים (מבין 8,000 מתנדבים בסך הכל) יגיעו למקום מדי יום ו"יקטפו" את פרחי הקרמיקה. עד שעות הצהריים של "יום הקטיף" הראשון כבר פונה שביל של פרחים שהוחלפו במדשאה הירוקה. אלפים מהפרגים יצאו לסיבוב בממלכה עד שנת 2018, אז יוצבו דרך קבע במוזיאוני המלחמה בלונדון ובמנצ'סטר. הסיור הארוך ימומן על ידי הממשלה הבריטית בסכום של חצי מיליון ליש"ט.

יתר פרחי הקרמיקה יובאו למפעל בו ינקו, יארזו וישלחו אותם לאזרחים שהזמינו לעצמם פרח תמורת 25 ליש"ט. הלגיון הבריטי המלכותי אמר כי הוא מקווה להגיע לרווח כולל של 15 מיליון ליש"ט. מי שרוצה לשמור לעצמו פרח אחד, כבר איחר את המועד: ג'וש בראון, סגן מושל המצודה המפקח על הסרת המיצג, אמר כי יותר מ-600 אלף בני אדם קנו לעצמם פרח וכל הפרגים שהוצעו למכירה אזלו. "יש בי חלק שהולך להתגעגע (לפרחים), אך אני מסכים עם עמדת האמן מאחורי זה - זה מעולם לא היה אמור להישאר כאן. זה משקף את החיים שאבדו בקנה מידה כה עצום".

"אנשים רבים לקחו את הפרויקט הזה באופן מאוד אישי", הוסיף בראון. "ולכן רבים קנו פרגים לזכר קרוב משפחה. הם לא היו רוצים לראות את הפרחים קופאים כאן בקור של החורף. אני בטוח שהם מעדיפים שיטפלו בהם ושייקחו אותם משם. אז המתנדבים עושים עבודה קשה להבטיח שהם יגיעו לבעליהם במהירות האפשרית".

טוב לדעת (מקודם)

בי-קיור לייזר- האם זה באמת עוזר לכאבים בברכיים?

לכתבה המלאה

בקרו אותנו באינסטגרם

Instagram
גם הנסיכים הפגינו נוכחות באירוע (צילום: AP)
פרחי קרמיקה שעוצבו במיוחד לאירוע (צילום: AP)
משטר הממלכה משתף פעולה (צילום: AP)
הפרחים כמו נשפכים מהמצודה (צילום: AP)
עבודת יד של קרמיקה צבועה באדום דם (צילום: AP)
גם המלכה פה מראה התעניינות במלאכה העצומה שנעשתה (צילום: AP)
משטר המלכה מצטלם על רקע הפרויקט (צילום: AP)
נראה כמו שיא עונת הפריחה (צילום: AP)
האירוע שמשך אלפי מבקרים (צילום: AP)
כך כל פרח נראה מקרוב (צילום: AP)
בשדה אדום (צילום: רויטרס)
מראה מדהים גם כשהחשכה יורדת (צילום: AP)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully