פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   תאכלו משהו: המטבחים החדשים שיעוררו לכם את התיאבון

   מה תעדיפו - מטבח שנראה כמו ספריה או מכולה חלודה? קולקציות המטבחים החדשות מושקות בימים אלו בשבוע העיצוב במילאנו. איך ישפיעו על תרבות הבישול ועל צורת המגורים?

   מטבחי Comosit (יח"צ)
   שילוב של שיש ועץ בארונות המעוצבים כמו ספריות - מטבחי Comosit (צילומים: יחצ)

   שינויים מהותיים בהתפתחותו העיצובית של המטבח החלו לפני כעשור. משנה לשנה הוא הפך לחלל הדומיננטי בבית ועמד כמתחרה של הסלון, שאיבד את מעמדו בקרב בני הבית במשחק החדש. מיותר לציין את העובדה שבעבר המטבח היה סגור ומסוגר לבישול וסודותיו בלבד והיום, הוא חשוף לעיני כל. חלפו בו הרבה מתכונים והכללים השתנו לחלוטין. הכל פתוח וגלוי. אין סודות, אין הסתתרות ובמקרים שיש כלים מלוכלכים בכיור - כולם רואים. כברת הדרך שהמטבח החדש עשה ארוכה ומתמשכת. הוא מתפתח בקצב מואץ ומכאן, תערוכת העיצוב המשפיעה שנערכת במילאנו מוקדשת אחת לשנתיים לחידושים שיש בתחום האמור להציע. השנה, יותר מכל שנה חידושים אלה מציפים את השאלה: האם ישפיעו על צורת המגורים ואורח החיים?

   מטבחי Lando (יח"צ)
   בהשראת שולחן שרטוט עם "רגלי חמור" - מטבחי Lando
   מטבחי Lando (יח"צ)
   הכיריים שקועים בתוך יציקת השיש והכיור טמון עמוק בתוכו - מטבחי Lando

   לא בטוח שהמטבח החדש לשנת 2014 נועד לבישול מטעמים מורכבים ומתחכמים. הוא בטח לא ישפר יכולות קולינריות אך מה שכן צפוי לקרות בחלל זה הוא כינוס המשפחה וזמן שהייה ארוך יותר, בלי קשר ישיר למזון. עיצוב ארונות הכלים מקבל טוויסט שמזכיר מראה של ספריה רק שבמקום ספרים מונחים בהם כלים ואביזרים לשולחן. צורת הסגירה של הארונות החדשים, המסגרת והסגנון מגיעים מחדר אחר בבית. אלא שכאן ניתן דגש על עיצוב דק במגירות והארונות שיהיה נוח לפתוח ולסגור בתדירות גבוהה בלי לאמץ יתר על המידה את השרירים. לאלו מצטרפים מדפים פתוחים שמשרתים גם את הדקורציה החודרת אף היא למרחב. במילים אחרות קבלו את הסלון החדש. רק שזה מלווה בכיריים ותנור אפייה.

   מטבחי Lando (יח"צ)
   הכיריים יושבים על שולחן האוכל והבישול הופך לחוויה אינטגרלית - מטבחי Lando
   מטבחי Pedini (יח"צ)
   הנירוסטה לא עוזבת את הזירה - מטבחי Pedini

   משטחי אבן ושיש בצבעים שונים, שילוב של טכנולוגיות דוחות כתמים וטביעות אצבעות, מנגנוני תאורה שנדלקים ונכבים בפתיחת מגירות, שימוש בחומרים דקים אם כי חזקים, כל אלה מתווספים לרשימת ההפתעות שהמטבח החדש טומן בחובו. ואם בהפתעות מדובר הנירוסטה שכבשה את הזירה בשנים האחרונות לא מתכוונת לפנות את מקומה כל כך מהר. למרות שמדובר בחומר המצריך תחזוק מיוחד, ולמרות שכל סימן עליה בולט למרחקים, הנירוסטה עדיין מככבת כחומר גלם מבוקש בקרב אוהדי המראה התעשייתי. הסימנים שנותרים עליה לא הרתיעו את החברות הרבות שהציגו בתערוכה כשנציגיהם נצפו מעבירים משעה לשעה ניגוב על הנירוסטה, (החליפה והעניבה לא הפריעו לאף אחד מהם בביצוע המשימה). המראה התעשייתי צובר השנה מרץ ואפשר אף לראות הפעם אפילו מטבחים במראה חלוד.

   מטבחי Werkhaus (יח"צ)
   חומרים מפתיעים - מטבח שעשוי כגוש סלע - מטבחי Werkhaus
   מטבחי Werkhaus (יח"צ)
   ויש אפילו מגירות בגוש הסלע הטבעי - מטבחי Werkhaus

   מגמה נוספת שבאה לידי ביטוי במטבחים החדשים השנה היא "זליגה" של משטח העבודה לפינת האוכל. יש מקרים שמדובר בתוספת של הכיריים המתיישבת על השולחן הסמוך ויש דגמים ששני האזורים עשויים מאותו החומר בדיוק בלי שום הבדל וכך נוצר למעשה גם מראה הרמוני.

   העובדה שהמטבח נפתח מתחזקת לא רק בשטח וחוסר קירות, מחיצות או דלתות אם כי בפתרונות אחסון שהופכים עתה לשקופים. יש לזה יתרון שמעניק להם קלילות ואווריריות על פני מראה אטום ומסוגר ומעבר לזה גם משמעות פרקטית פונקציונאלית המאפשרת לראות מה יש בארון. איזה כלי לא השתמשנו הרבה זמן ואפילו אם יש אבק בין צלחות הסרוויס.

   מטבחי Leicht (יח"צ)
   המטבח כספריה - מטבחי Leicht
   מטבחי Leicht (יח"צ)
   בדומה לסלון גם במטבח החדש יש מדפי דקורציה - מטבחי Leicht

   צורת המגורים בהחלט הולכת להיות מושפעת מהחידושים האחרונים שיצאו בקרוב מבירת העיצוב האירופאית. כמו כל תהליך ושינויים חברתיים זה לא יקרה ברגע וגם לא תוך שנה. עד שחברות קטנות ופחות יוקרתיות יירשו ויאמצו לפחות חלק מאלו, יצטרך להיכנס לתוקפו זמן התגובה שעולה על שנה-שנתיים. עד אז אפשר להעביר את הזמן בבישול או אפילו אפייה.

   וואלה! בית ועיצוב בסיקור מיוחד ממילאנו

   מטבחי Team7 (יח"צ)
   עיצוב חכם - מגירות שקופות שאפשר לראות מה יש בתוכן גם כשסגורות - מטבחי Team7
   מטבחי Minacciolo (יח"צ)
   קוביית הפלא - אי מרכזי הכולל גם מקומות אחסון, מקרר ותנור - מטבחי Minacciolo
   מטבחי Minacciolo (יח"צ)
   מהדורה מוגבלת של אי למטבח במראה חלוד ותעשייתי - מטבחי Minacciolo
   מטבחי Snaidero (יח"צ)
   צורות עתידניות. משטח העבודה גולש לפינת האוכל - מטבחי Sneidero
   מטבחי Valcucine (יח"צ)
   ארונות דקים במיוחד - מטבחי Valcucina
   מטבחי GeD Arredamenti (יח"צ)
   ארון הסרוויס, כאילו היה ארון בגדים - מטבחי GeD Arredamenti
   מטבחי GeD Arredamenti (יח"צ)
   ולטובת אלו שמוכנים לשבור שגרה, גם מטבחים בצבע - מטבחי GeD Arredamenti
   מטבחי Team7 (יח"צ)
   לא מסתירים שום דבר בארון סגור וחסום - מטבחי Team7
   מטבחי Pedini (יח"צ)
   תשומת לב לגימורים ולסגירת המגירות והארונות הכי פעילים בבית - מטבחי Pedini