טור אישי של מנקה מסור

יומנו של מנקה: לנקות את הכתמים שחנוכה מביא אתו

חג השמן בעיצומו והמנקה המסור- ריצ'י פז, במשימת קרצוף הכתמים שמביא אתו חנוכה. מהסרת השעווה שטפטפה על השיש שיש ועד העלמת השמן מהסירים

ריצ'י פז
29/11/2013

השנה החלטתי שאני לא מתפתה לסופגניות כמו בשנה שעברה. זה מזיק לעור ולפיגורה ואל לי למעוד ברגעים מתוקים אלו. לאורך כל שמונת ימי החג אני מרשה לעצמי לאכול סופגנייה אחת בלבד. המבחן האמיתי שלי יהיה אם אשרוד את הניקיון אצל משפחת כהן.

השבוע היה נר ראשון של חנוכה. הוזמנתי לנקות את הבית של הכהנים יום אחרי מסיבת הדלקת הנר המסורתית. צריך להבין שמשפחת כהן היא בעלת רשת קונדיטוריות מצליחה, כך שאם המשפחה, אופה בחנוכה את הסופגניות בעצמה בתנורים שבדירתם. יוצרת במלאכת אמנות סופגניות מגרות וטעימות שמפילות אותי בפח בכל פעם בחדש.

כשאני נכנס לבית אפשר מיד להבין שאתמול התחוללה שם הילולה. אני ניגש למטבח הגדול כדי לאמוד את הנזק וליצור לעצמי בראש סדר פעולה לניקיון. אני מתחיל קודם עם הסירים שמלאים בשאריות של שמן, בצק, קמח וכל חומר אפשרי שממנו ניתן וצריך להכין סופגניות. אני שופך לכל סיר כמות נדיבה של סבון כלים ומתחיל למלא אותם כמו חיילים במים מתחת לכיור. ככה אני דואג להשרות אותם כדי שמלאכת הניקוי שלי תהיה קלה וזריזה. משם אני עובר לנקות את התנורים ואת אי הכיריים.
מבט זריז לתנור מגלה שאריות של שמן בחלקו שרוף. אני לוקח את מסיר השומנים שנמצא מתחת לכיור עם שאר חומרי הניקיון ומתיז כמות נדיבה על כל החלק הפנימי של התנור, מה שהופך אותו באופן זמני מתנור בצבע שחור לתנור לבן. גם פה אני נותן לחומר לעשות את שלו , ובינתיים ניגש לנקות את הכיריים ואת משטח השיש.

הפינה שבה מוצבת החנוכייה מלאה שאריות של שעווה שהדביקו וקיבעו את החנוכייה בעל כורחה למשטח השיש. גם פה צריך לדעת לעבוד בזהירות ומתוך מחשבה. הטיפ שלי אליכם להסרת השעווה הוא להיות שיפוצניק לרגע. מה הכוונה? ובכן, לקחת "שפכטל" ולהסיר בעדינות את השעווה שנדבקה לשיש. אך רגע לפני שאתם רצים לארון הכלים, עצרו. כל מה שצריך הוא לפתוח את מגירת המטבח ולהוציא משם את התרבד מפלסטיק שמנוח שם. רק מפלסטיק, אל תשכחו שאנחנו רוצים להסיר את השעווה אבל לא לפגוע או חלילה לשרוט את השיש. זאת משימה שלוקחת קצת זמן, כך שאם יש לכם בחופשת החג ילדים קטנים עם מצב רוח ואקסטרה אנרגיות, אפשר להטיל עליהם את המשימה המיוחדת הזאת.
אחרי ניקוי השיש והסרת "אנדרטת" החנוכייה ממנו, ולאחר שאני מוודא שאין שאריות של לכלוך או שמן על הכיריים, אני ניגש להמשיך את מלאכת הניקיון בשאר חלקי המטבח. קודם כל הסירים שהשרתי בסבון, ומתחת לזרם המים החמים הם פשוט חוזרים להיות צעירים ומבריקים כמו פעם. לאחר שאני מניח אותם בצד להתייבש, אני דואג לנקות את משטח השיש ולנקז את המים העודפים לכיור, משם אני עובר לתנור. גם פה חשוב לשמור על הצבע ומשטח המתכת שלו, לכן אין לנקות את התנור עם צמר פלדה. זאת טעות קלאסית. סמרטוט יעשה את העבודה, הקצת מעייפת, אך כל כך דרושה.

כשהתנור חוזר לצבעו השחור והנקי, כשהכיריים נראים כאילו יצאו עכשיו מניילון, וכשהשיש והסירים מבריקים לחלוטין, כל שנותר לי הוא למרק את הרצפה ולהעניק למטבח הזה ריח של ניקיון לפני שהוא ישוב להפיץ ניחוחות של בישול ואפייה. אני לוקח את הדלי, ממלא בכמות נדיבה של חומר ניקיון לרצפה ובצורה מסודרת אני מנקה תוך כדי שאני זז לכיוון הכניסה.
בסוף כמו כל שנה, אני נופל עם אותה מחווה. כי ליד המעטפה שלי מחכה לה אריזה מהודרת במתנה, של הסופגניות שגברת כהן אפתה לי השנה.


לכל טורי הניקיון של ריצ'י פז

  • ניקיון

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully