נעים להיזכר: בית קסום על צלע הר בזיכרון יעקב

הרבה לפני שהבית היה מוכן רכשו הדיירים רהיטים שאהבו וכך, בשלב הפוך מהרגיל התאימו את הבית לחפצים שהיו ברשותם והגיעו לתוצאה פנטסטית

חדווה אלמוז
14/11/2013
צנוע, אותנטי ואקלקטי(צילום: בנין ודיור, עודד סמדר)

כשנכנסים לבית הזה, שנמצא על צלע הר בזיכרון יעקב, לא ברור מיד אם מדובר בבית חדש או ישן ששופץ. גם פנים הבית, על אף היותו בן פחות משנה, משרה תחושה של בית ששייך למשפחה מזה דורות, אבל שיחה עם הדיירת, שהיא גם האדריכלית, נעלם הספק וברור שהבית חדש והוא נבנה מן היסוד. בניית המעטפת והחלוקה הפנימית ערכה קצת יותר משנה, אבל התגשמות חלום הבית כולו ארכה למעלה מעשר שנים. "לפני 12 שנה חיינו עם שני ילדים בדרום הארץ וחלמנו על בית 'זכרוני' ישן. לא ליד הים ולא בעמק אלא שיהיה במרכז הארץ על ציר תנועה המחבר בין צפון לדרום", מספרת האדריכלית. "חלמנו על בית בסגנון ים תיכוני, שייראה כאילו יש מאחוריו היסטוריה, חיים וסיפורים משלו, כמו הסיפורים שעליהם גדלנו, של משפחת אהרונסון. לא מצאנו את שביקשנו, ולכן קנינו מגרש והחלטנו לבנות".

בני המשפחה לא מיהרו לבנות על המגרש שרכשו, השנים חלפו ובינתיים נולדו שני ילדים נוספים. במסגרת עיסוקיהם עברה המשפחה כולה לחיות בסינגפור לתקופה של שנתיים ובמשך כל זמן שהותם שם הם ידעו שבתום ההתחייבות הם חוזרים לזיכרון יעקב, לבנות את בית חלומותיהם. לנסיעה לסינגפור ארזו גם את הסקיצה הרעיונית שהייתה כבר מגובשת. החיים במזרח הרחוק כללו טיולים רבים בוויאטנם, תאילנד וקמבודיה, מקומות שהשפיעו על טעמם והשאירו בהם את חותמם ובזמן הזה גם החלו ללקט, מדלתות ותריסים, דרך פרטי ריהוט, טקסטיל ותאורה ועד הפרטים הקטנים של ידיות וצירים מיוחדים. את מסע הקניות המתמשך, שלמעשה נועד לבית שאפילו התוכניות שלו עדיין לא גובשו, ערכו לאורך כל התקופה והחלו צוברים עוד ועוד פריטים.

עוד בוואלה!

הסרת שיער ב-18 דקות בלבד: פיתוח ישראלי חדש מציג טכנולוגיה ייחודית

בשיתוף לאונרדו קוסמטיקה
הרהיטים שקבעו את הצביון הכללי ש להבית(צילום: בנין ודיור, עודד סמדר)

כשזמן השהייה בסינגפור תם, חזרה המשפחה ארצה עם כל האוצרות, עם אוסף של רכישות שאותן צריך היה להרכיב יחד לבית, בתהליך הפוך מהמקובל, וכך הבנייה חייבת הייתה להתאים לאלמנטים קיימים, עובדה שחייבה תכנון מדויק ופיקוח צמוד והדוק בכל תהליך הבנייה. רק קיום התנאי הזה אפשר שילוב של כל הפרטים ליצירה אחת מיוחדת עם המון אופי ופיסה אחר פיסה נבנה הבית, ובכל פעם נשלף אלמנט שנבחר בהתרגשות רבה ונשכח שנרכש שנה קודם לכן אי שם באסיה.

דלת הכניסה לבית עשויה עץ גושני התואם לריצוף(צילום: בנין ודיור, עודד סמדר)

הרעיון הראשוני של בית 'זכרוני' ישן נשאר והבית מתוכנן מגוש מרכזי ריבועי בשתי קומות, שמחופה כולו באבן חדשה שעברה עיבוד המיישן אותה. מעל גג רעפים ריבועי עם גל גבוה בגוון טבעי פתחה המגרעת מהקומה השנייה מרפסת מקורה שמשקיפה לנוף מקסים של הים ממערב ושמורת הברון דה רוטשילד מדרום הגובלת במגרש. העמודים התומכים בגג הנם עמודי עץ גליליים ישנים מראג'סטאן המונחים על בסיסי אבן מקוריים ומעוטרים בכותרות עץ מסותתות, עליהן מונחת קורת העץ של הגג. להתאמת הגובה הושלם לכל עמוד בסיס אבן בתיאום מדויק ומשני צדי הבית גושים של קומה אחת מטויחים טיח מינרלי ונראים כתוספת לבית "הישן". הכניסה לבית כולו היא מחצר ריבועית גדולה ושוקקת חיים, אם ממשחק הילדים ואם מאירוח סביב שולחן.

האתגר והקסם הגדולים בפרויקט היו הפיכת חלומות של אנשים למקום ולבית שבו הם חיים וכך, גם כאן, שילוב המגע העיצובי הייחודי יצר בית מיוחד וקסום שכל כך נעים לחיות בו.


לאינדקס מדרגות מעוצבות; לאינדקס ארונות חדר שינה
לפורטל העיצוב מבית מגזין בניין ודיור

מטבח אבן נוח לעבודה , עם מדפים פתוחים וחלונות מאירים(צילום: בנין ודיור, עודד סמדר)
בית בזיכרון יעקב. אדריכלות: ניצן שלומי. עודד סמדר, בנין ודיור
פינת האוכל משקיפה לנופו הקסום של צלע ההר באזור זיכרון יעקב(צילום: בנין ודיור, עודד סמדר)
שולחן העץ בפינת האוכל משרת גם כשולחן עבודה(צילום: בנין ודיור, עודד סמדר)
מבט מהמטבח לפינת האוכל - מסגרת של כלים תלויים(צילום: בנין ודיור, עודד סמדר)
שילוב של עמודי לבנים, רצפת עץ ומדרגות אבן(צילום: בנין ודיור, עודד סמדר)
יחידת ההורים תוכננה בקפידה כשחדר הרחצה מרוחק מאזור השינה(צילום: בנין ודיור, עודד סמדר)
ארון קיר לאורך כל חדר השינה של ההורים(צילום: בנין ודיור, עודד סמדר)
חדר ילדים נעים ומרגיע(צילום: בנין ודיור, עודד סמדר)
חדר הרחצה מעוטר בריצוף שחור לבן מסוגנן(צילום: בנין ודיור, עודד סמדר)
מקלחון זכוכית כהה - מחשבה פרקטית(צילום: בנין ודיור, עודד סמדר)
יציאה נוחה לגינה(צילום: בנין ודיור, עודד סמדר)
מבט כללי על הבית מבחוץ - שילוב עץ ואבן(צילום: בנין ודיור, עודד סמדר)
מרפסת עץ שניתן לצפות ממנה על כל אזור זיכרון יעקב(צילום: בנין ודיור, עודד סמדר)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully