האתגר של קרת: בית צר ומקורי של הסופר הישראלי בוורשה

הבית הצר ביותר בוורשה הוקדש לפרויקט יוצרים מיוחד. אתגר קרת הוא הדייר הראשון שעבר לגור בו כדי לכתוב את ספריו כיוזמה להנצחת זכרם של בני משפחת הוריו, שנספו בשואה. למרות מידותיו המיניאטוריות בבית מטבח, שירותים, מיטה ואף חדר עבודה

מילי טל-שוורץ
09/09/2013
סוגר מעגל רגשי(צילום: אסור להשתמש, photo by Bartek Warzecha © Polish Modern Art Foundation)

בהשראת סיפוריו הקצרים של אתגר קרת, תכנן האדריכל הפולני Jakub Szczęsny את 'בית-קרת',- מבנה מגורים מיניאטורי שנחנך השנה בוורשה, בירת פולין, וטוען להיות "הבית הצר ביותר בעולם".

יש מטבחון קטן שמספק את כל מבוקשו של הסופר(צילום: אסור להשתמש, photo by Bartek Warzecha © Polish Modern Art Foundation)
הכניסה לבית צר המידות(צילום: אסור להשתמש, photo by Bartek Warzecha © Polish Modern Art Foundation)

הבית של קרת ממוקם בסמטה זעירה בין 2 מבנים קיימים -רק 92 ס"מ בחלקה הצר ו-152 ס"מ בחלקה הרחב (בפינת הרחובות חלודנה 22 ו- ז'לזנה 74) ברובע המגורים Wola, שבמרכז העיר. הפרויקט נעשה ביוזמתו של יעקב שצ'אסני, ממייסדי קבוצת העיצוב Centrala (צ'נטרלה) בשיתוף "העמותה הפולנית לאמנות עכשווית", ארגון עצמאי ללא מטרות רווח הפועל לקידום שדה האמנות המודרנית ובתמיכת גופי תרבות פולניים ביניהם עיריית ורשה, המרכז הלאומי לתרבות וקבוצת LHI. "נופה האורבאני של ורשה מכיל בתוכו את ההיסטוריה המורכבת והכאובה של העיר, כשם שהוא מכיל מרקם עירוני אקראי, לא רציף וקטוע. עם זאת, זוהי עיר ייחודית ויוצאת מן הכלל, של פתרונות בלתי צפויים, חללים מסתוריים וכאוס יצירתי"; כזה הוא גם בית קרת, -"שאנו מאמינים ומקווים להפכו לאחד הסמלים של וורשה המודרנית", כך לדבריהן של סילביה שימאנייק ו-סארמן בגלאריאן , אוצרות הפרויקט.

פחות מגובהו של הסופר - המרחק בין דופן לדופן בבית(צילום: אסור להשתמש, photo by Bartek Warzecha © Polish Modern Art Foundation)
הכניסה למבנה שתכנן האדריכל הפולני יעקב שצ?אסני(צילום: אסור להשתמש, photo by Bartek Warzecha © Polish Modern Art Foundation)

את הרקמה העירונית של וורשה החדשה מרכיב מארג היסטורי סבוך של סדקים שנפערו במערכת האורבאנית ורווחים הפועלים כחללים שאינם פרודוקטיביים; מפגש אקראי ומבורך בין שצ'אסני (בפולנית=בר מזל) לאחד מהסדקים הללו שימש כמקור השראה לאתר הבנייה היצירתי, המתרגם את קנה המידה הפרוזאי של קרת ל-'מיקרו -ארכיטקטורה' מושלמת המיועדת למגורים לדייר יחיד. "הבית שוכן בין שני בנינים המייצגים משני צדדיו שתי תקופות היסטוריות, ובדומה למבנים אחרים בוורשה, השכנות ביניהם היא מקרית", כך לדבריו של שצ'אסני: "האחד, מבנה לבנים ברחוב ז'לזנה ושריד טרום מלחמת העולם השנייה. השני, מבנה מגורים מבטון ואלמנט מבני שנכפה על הסביבה. במובן זה, 'בית- קרת' הוא דוגמה נהדרת ל-'חוסר האחידות' העירוני והקיים של וורשה: הוא נדחק ומשתלב ברצועת החלל ומבטא באופן יוצא מן הכלל את רוחה הפנטסטית, הדינאמית והרב-תרבותית של העיר. בנוסף, בעצם המיקום שלו ברח' חלודנה ההיסטורי, מרחק פסיעה מהגשר שחיבר בין ה"גטו הגדול' ו"הגטו הקטן", הוא מעצב מחדש את זיכרונות המלחמה ומחבר בין 2 החלקים. זהו מיזם שמדבר על עבר ועתיד, על ההיסטוריה ועל ארכיטקטורה בלתי אפשרית".

מיטה ברוחב הבית כולו(צילום: אסור להשתמש, photo by Bartek Warzecha © Polish Modern Art Foundation)
פינת עבודה אינטימית שמאפשרת ריכוז מרבי לסופר(צילום: אסור להשתמש, photo by Bartek Warzecha © Polish Modern Art Foundation)

כפי שקיוו יוזמיו, 'הבית של קרת' הפך בן רגע לשיח תקשורתי ואטרקציה אדריכלית, תיירותית, בינלאומית ואייקונית; תוספת מלאכותית המחברת בין ישן לחדש ומכווצת את קנה המידה המסורתי למיצב קונספטואלי ומעורר השראה; יצירת אמנות ארעית ואורבאנית אשר ממלאת את הפער הבלתי אפשרי לכאורה בין המבנה ההיסטורי לבין הסגנון הנקי והמודרני העוטפים אותו משני צידיו; אלמנט מגשר, מחבר, ממזג ומשלים את החסר ,על ידי הפיכתו של הסדק שבסמטה הצרה למרחב מחייה במידות פטיט: רק 72 ס"מ בחלקו הצר ביותר ו-122 ס"מ בחלקו הרחב. למרות מידותיו המצומצמות מדובר בסטודיו דו -מפלסי המאובזר ומרוהט באופן מלא עד אחרון הפריטים, החל ממחצלת כניסה (הממוקמת למעשה במדרגה האחרונה של גרם המדרגות) ועד למקרר (שיכול כמובן להכיל רק כמה פחיות שתייה), כאשר כל אלמנט בו הוא פונקציונאלי, ממש כמו בביתם של הגמדים מהאגדות", מתאר שצ'אסני. הוא מכיל מיני-חדר שינה, מיני-מטבח, מיני-חדר רחצה, סלון קטנטן וריהוט "שנתפר בהתאמה לקנה המידה של החלל". הכניסה לבניין מתבצעת דרך דלת כניסה מתכתית הממוקמת בין שני הבניינים. גרם מדרגות מתכתי ומתקפל מוביל אל המפלס התחתון המוגבה מעל הקרקע, כאשר הגישה לחדרי הדירה מתבצעת באמצעות סולם אנכי ודקיק המקשר בין הקומות. הבניין עצמו עשוי מפאנלים מורכבים מאלומיניום מסוג sandwich בגימור יריעות 'פוליקרבונט- תאי' וחזית פלדה מחוררת כאלטרנטיבה יצירתית למפתחי התאורה המסורתיים. עיצוב הפנים עכשווי ושומר ברובו על קו נקי ובהיר למעט נגיעות צבע מודרניות כמו כורסת רביצה כתומה, כיסא שולחני צהוב ומתלה מעילים אייקוני בעיצוב צ'רלס וריי איימס. קומת הקרקע כוללת שירותים ומקלחת אינטגרלים, יחידת מטבח (עם כיור, מקרר, כיריים ויחידת אחסון), שולחן וכורסה. בקומה השנייה מיטה ופינת עבודה.

מגורי השראה לתקופה מוגבלת עד 2016(צילום: אסור להשתמש, photo by Bartek Warzecha © Polish Modern Art Foundation)
ויש בו גם פריטי אייקונים מוכרים כמו קולב הכדורים הצבעוני של הזוג איימס(צילום: אסור להשתמש, photo by Bartek Warzecha © Polish Modern Art Foundation)

בקונספט ה-'פופ-אפ' 'הבית של קרת' הינו מבנה זמני המתוכנן לפעול עד 2016 ולשמש עד אז כ"פלטפורמה אינטלקטואלית ובינלאומית למגורים וליצירה"; אתגר קרת, תסריטאי וסופר ישראלי ממוצא פולני, בן לניצולי שואה, שאחדים מספריו תורגמו לפולנית, היה כאמור הדייר הראשון שהוזמן להתגורר זמנית במבנה. בימים אלו נפתחה תכנית המגורים 'void spaces 2013' ,- פרויקט חדשני מטעם הקרן הפולנית לאמנות עכשווית (בשיתוף המכון הפולני תל אביב ועיריית וורשה), במסגרתה היא מציעה מלגה ליוצרים צעירים עד גיל 35 (משדות האדריכלות, הספרות, האמנות חזותית, המוזיקה והקולנוע) ומזמינה אותם לשהות וליצור באתר למשך תקופה של כשלושה שבועות. "ההשתתפות בתכנית תהווה הזדמנות חד פעמית לחשוף לקהל הבינלאומי את הצד המרתק של העיר ולהעניק משמעות חדשה לתרבות ולהיסטוריה המקומית, דרך זווית ראיה אחרת, אמנותית ויוצאת דופן". החל מאוגוסט הבית פתח לראשונה את דלתותיו לסיורים פרטיים- לתורמים מינימום של 20PLN לעמותה הפולנית לאמנות עכשווית.

יום פתוח לסיורים, יום ראשון ה-21 בספטמבר בשעות 12.00-15.00

לאתר ביתו של קרת בוורשה

ביתו של הסופר אתגר קרת בוורשה(צילום: אסור להשתמש, photo by Bartek Warzecha © Polish Modern Art Foundation)
וכך הבית נראה מבחוץ, ברובע המגורים Wola, שבמרכז ורשה(צילום: אסור להשתמש, photo by Bartek Warzecha © Polish Modern Art Foundation)
  • אתגר קרת

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully