פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   אובר סייז: בניין משרדים פאלי בסין

   מגדל המשרדים החדש של מערכת העיתון הפופולארי בסין People's Daily הופך ללהיט ברשת בשל צורתו, ומצטרף לרפרטואר המבנים בעולם שמתהדרים במראה פאלוס

   מבנה מערכת העיתון People's Daily בבייג'ינג (יח"צ)
   מערכת העיתון הסיני People's Daily בבייג'ינג (צילומים: יחצ)

   בימים כתיקונם, מערכת עיתון התנועה הקומוניסטית בסין People's Daily, מייצרת כותרות חמות וחושפת סנסציות מעוררות שיח, הן בשפה הסינית בגרסה המודפסת, והן בשפות רבות באתר המקוון של העיתון. אך בימים אלו, המערכת עצמה היא שמושכת את תשומת הלב והופכת לנושא המבדר ביותר בקרב המקומיים. מדובר במשכנם החדש של משרדי העיתון שנבנה עתה בבייג'ינג וצורתו הפכה ללהיט התורן ברשת. המבנה מתנשא לגובה 150 מ' וצורת שלדו האדריכלי כצורת איבר מין גברי בגודל עצום. כל מי שחולף על פני המבנה ופיגומיו הבולטים בקודקודו, מקפיד לצלם אותו, להצטלם על ידו ולהפוך את העניין למטעמים ויזואליים ברחבי הרשתות החברתיות.

   בלוגרים סיניים רבים לא התעלמו מהתופעה, השתעשעו עם התמונות והוסיפו באמצעות פוטושופ לתמונת המבנה המתהווה, תמונה של מערכת הטלוויזיה הסינית שתוכננה על ידי משרד האדריכלים OMA המזכיר זוג רגליים, והוסיפו את הכיתוב "יין-יאנג". הרשויות הקומוניסטיות של סין לא נשארו חייבות ועשו סוף לחגיגת ההומור הזו בפעולה אגרסיבית של חסימת האווירה ההיתולית ברשתות, דבר שגרם לתסכול רב בקרב הגולשים.

   המגדל החדש טרם הושלם, אך מתוך ההדמיות הסופיות ניכר כי עובדי המערכת של People's Daily יכולים להיות רגועים. אף אחד לא מתכוון לשלוח אותם לעבוד יום יום בתוך צורה שכזו. וכשהמעטפת החיצונית תתווסף, התמונה תתבהר בהתאם. במקרה כזה אולי היה עדיף לאחד ממפרסמי הקונדומים בסין לנצל את המומנטום ולהציע כרזת פרסום ענק שתתלה על השלד, כמו שמקובל במקומות רבים. הרשויות בסין דווקא היו צריכות לעודד שלט מסוג זה במרכז בייג'ינג, בזמן שדיכוי הילודה בארצם, עדיין עומד בעינו. המבנה החדש שהבנייה עליו תושלם במהלך החודשים הקרובים אמנם לא ישאיר זכר לאנדרטה הגברית שבולטת למרחקים, אך יותיר באוויר את השאלה הפתוחה: האם כשזה מגיע לבניין משרדים הגודל כן קובע?

   המבנה האמור מצטרף לרפרטואר מגדלים שזכו לתשומת לב מיוחדת בשל צורה שהתפרשה בעיני רבים בקונוטציה מינית. ביניהם, בניין סוויס רה בלונדון, שמתנשא לגובה 1.80 מ', ותוכנן על ידי האדריכל נורמן פוסטר. כמו הסינים, גם הבריטים לא יכלו להישאר אדישים לצורתו הדומיננטית, והמגדל זכה למגוון כינויים כגון, "מלפפון חמוץ" ו"מלפפון ארוטי", מה שלא מנע ממנו קבלת פרס סטירלינג לאדריכלות. גם במחוזותינו יש נציגות לתופעה, בבניין המגורים שעיצב האדריכל אילן פיבקו על נתיבי איילון. המגדל מתרומם ל-70 מ' ב-16 קומות, משלב זכוכית וברזל וגורף עד היום מטר של ביקורות.

   מבנה מערכת העיתון People's Daily בבייג'ינג (יח"צ)
   150 קומות של שלד המבנה הנראה למרחקים
   מערכת עיתון People's Daily בסין (הדמייה) (יח"צ)
   כך המבנה יראה בסופו של דבר (הדמיה)
   מבנה מערכת העיתון People's Daily בבייג'ינג (יח"צ)
   לא משאיר מקום לספק
   מבנה מערכת העיתון People's Daily בבייג'ינג (יח"צ)
   כל מי שעובר על פניו מקפיד להצטלם ולהעלות לרשת
   מבנה הטלוויזיה הסינית בתכנון משרד האדריכלים OMA (יח"צ)
   מבנה הטלוויזיה הסינית בתכנון משרד האדריכלים OMA