מעדיפים לעשות את זה באור: ספר תאורה חדש - בקרוב על המדף

בלי סטיילינג, סט מפונפן או אפילו דוגמנים, ספר בריטי חדש ייצא לאור בתחילת ינואר ובו 44 גופי תאורה מקוריים מחומרים מפתיעים ומאתגרים, בעיצוב מעצבים אנונימיים

חדוה קלינהנדלר
13/12/2012
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
נברשת Weaver בעיצוב רייצ'ל או'ניל. עשויה מוולקרו ירוק, נוצות אווז וסיבים אופטיים שנצבעו בירוק עז(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

יש שיתפייטו ויגדירו אותם כתכשיטים של הבית, מעין פסלים מאירים, יש בעיצובם מקום ליצירתיות וסקס אפיל ויזואלי הרבה יותר מאריחים וצבע לקירות, והם זוכים למקום של כבוד בעולם העיצוב. גופי תאורה שמעצבים רבים הקדישו את התמחותם עבורם, אף זוכים לתערוכה משלהם אחת לשנתיים בתערוכת העיצוב הנחשבת בעולם Salon DeL Mobile שנערכת תדיר במילאנו, בה נחשפים כל החידושים והפנטזיות המוארות של המעצבים בתחום. בין השמות הגדולים בתחום התאורה נמנים טום דיקסון, אינגו מאורר ואיילה צרפתי שלנו המייצגת את פרטיה בגאון ברחבי העולם. לרשימה המתארכת של תשומת הלב שניתנת לעניין התאורה בעולם בעיצוב יצטרף בקרוב ספר חדש המוקדש לתאורה, ובו 44 מעצבים שגילו את האור באמצעות עבודת יד פשוטה וקסומה.

טוב לדעת (מקודם)

הבדיקה החכמה שמאתרת סיכון מוגבר ללקות בשבץ מוחי

מוגש מטעם שחל
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
כריכת הספר Illuminate- Contemporary Craft Lighting(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

ברוב הבתים בארץ נוטים משום מה להסתפק בגוף תאורת תקרה אחד, גדול (יש שיאמרו אפילו מפלצתי) ועם הרבה יותר מדי וואטים. במקום זה כדאי לחלק את התאורה על פני נקודות וגופי תאורה שונים בחדר, שישוו לו מראה שהוא לא רק מעוצב יותר אלא גם נעים יותר, וגם מחמיא יותר לאפידרמיס של האנשים הנמצאים בו. למי שעדיין בטוח כי תאורה מגיעה רק מכיוון אחד ובמגוון מוגבל של צורות וחומרים צפוי ליהנות במיוחד מהספר החדש Illuminate שייצא בינואר הקרוב בהוצאת הספרים הבריטית Bloomsbury. במקום להטיף על החשיבות והוורסטיליות של גופי תאורה, בחרה האנה נון, אמנית מגזרות נייר שהפכה למעצבת גופי תאורה מנייר, להראות לעולם כמה נפלאים ובלתי צפויים גופי תאורה יכולים להיראות. במאה וארבעים עמודי הספר הצבעוניים, כינסה נון 44 מעצבי תאורה שאותם מיינה תחת קטגוריות שונות הכוללות: קרמיקה, טקסטיל, נייר, הדפס, עץ, מתכת, זכוכית וחומרים ממוחזרים.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
גוף תאורה עשוי מגזרת נייר של כותבת הספר, האנה נאן(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

האנה, שהייתה יכולה לעשות לעצמה חיים פשוטים ולכלול את כוכבי העיצוב התורנים או של חברות העיצוב המוערצים על ידי רבים, בחרה בדרך האחרת, פחות נוחה אך מאתגרת. כמעצבת שעסקה בתחילה בתחום מוגדר ושונה - נייר שבזכותו "גילתה את האור", בחרה נון לעסוק במעצבים כמוה, שהגיעו מדיסציפלינות שונות וגילו את תחום התאורה דווקא דרכן. בשניים עד שלושה עמודים אותם היא מקדישה לכל מעצב חוקרת נון מה הניע אותם לעסוק בתאורה, מה היה הרגע שבו לכאורה "נדלקה להם הנורה מעל לראש" כדבריה, ואיך האור משפיע על החומרים שמהם הם יוצרים.

כך לדוגמה, המעצבת הקרמית איימי אדאמס, בעלת הקו העיצוב שמכונה Perch ציינה, "אני חושבת שמעצבים טובים נמדדים בראייה של הפוטנציאל הגלום בחומרים וגם בהוצאת פריט מסוים מן הקונטקסט המצופה". לכן, לאחר שהתנסתה בתאורה "הייתי מוכנה לתקוע נורה פחות או יותר בכל דבר." אך היצירתיות של אדאמס, וכמוה גם רבים אחרים מהמעצבים בספר, לא הסתכמה ב"לתקוע נורה בכל דבר". גוף התאורה שלה Early Bird, למשל, נראה כמו פסל קרמי אניגמאטי שהיה יכול להפוך גם לגוף תאורה די משעמם לולא ההחלטה היצירתית למקם את הנורות דווקא בתוך כנפי הציפור וקרוב לזנבה – כך שהציפור ממש זוהרת, והחדר נהנה משני סוגי תאורה: אור עילי שמגיע מן הכנפיים כלפי מעלה, ואור שנשפך מזנב הציפור ושוטף את החדר.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
מנורת ציפור של Perch נדלקת בשני אופנים(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

במקרים אחרים, הבחירה היצירתית היא דווקא בחומרים. המעצב האירית רייצ'ל או'ניל התנסתה בחומרים שונים ומגוונים ולבסוף התרצתה באופן מפתיע מהוולקרו (צמדן בעברית, או סקוצ' בעברית מדוברת). רחוק מלהיות בחירה סטנדרטית לעיצוב פריטים מפוסלים, לא כל שכן לעיצוב גופי תאורה, אך הנברשות הססגוניות של או'ניל רחוקות ממה שאפשר לדמיין על שימוש בסקוצ'. בעזרת החומר הדביק והנוקשה, יצרה המעצבת גופים גדולים שנראים כמעט מלכותיים, בעיקר כשמשולבים בהם אבני סוורובסקי, והאור מעורר אותם לחיים. "אור יוצר ומגדיל עומקים, ומרקיד צללים על הקירות, התקרות והרצפה," אומרת או'ניל על הסיבה שהכניסה את התאורה לחייה ולעיצוביה. עוד גופי תאורה מרשימים אפשר למצוא בספר על פני העמודים שהוקדשו לצמד המעצבים רוטשילד וביקרס שהפכו את עיסוקם בזכוכית לעסק לעיצוב נברשות זכוכית יפהפיות וצבעוניות בהשראה ויקטוריאנית.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
מנורת "ליריקה" של רייצ'ל או'ניל עשויה מוולקרו, נוצות לבנות ומסגרת אלומיניום(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

מלבד גופי התאורה פיסוליים, המקוריים והמפתיעים, יש בספר החדש גם עיצובים פשוטים וארציים יותר. חלקם, כמו מנורות השולחן העשויות עץ של המעצבת שרה לוק מיוחדים באופן צביעתם וצורתם המפוסלת. מאחר שמדובר במעצבים עצמאיים ולא בחברות ענק מסחריות, שרובם מעצבים את הגופים ביד. בספר אין יותר מדיי סטיילינג, תפאורה ובטח שלא דוגמנים שיגבו את האובייקטים המוארים,אך יאמר לזכותה של נון יש בו עבודת האוצרות טובה. חוסר האחידות בין גופים פשוטים ליוקרתיים עשוי להיתפס כקסם של עולם העיצוב העצמאי וחסר הליטוש. מה שלא ניתן לקחת מהאנה נון, שמתחזקת גם חנות תאורה בצפון אנגליה, הוא נקודת המבט המקורית שלה. הוצאת הספרים הוותיקה והמוערכת בלומסברי לקחה בתחילה ריזיקה קטנה אך שפכה אור על הצד הפחות זוהר של עולם העיצוב, אותו צד שבו מעצבים אנונימיים עובדים בעבודת כפיים. שורה תחתונה, את תחילת השנה האזרחית אפשר לפתוח בספר מסקרן מרתק זה, גם אם הוא לא מושלם, מהוקצע ומלוטש.

Illuminate- Contemporary Craft Lighting, האנה נון, 140עמודים, הוצאת Bloomsbury, מחיר: 29.95 דולר (19.77 דולר באמזון). יוצא לאור ב-1 בינואר 2013

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
גוף תאורה "קן ציפור" מוולקרו ונוצות אווז של רייצ'ל או'ניל(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
נברשת עשויה ולקרו עם קריסטלים של סוורובסקי בעיצוב רייצ'ל או'ניל מפתיעה מעל שולחן אוכל מסורתי(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
חיבור בין זכוכית לסרטי וינטג' יוצר גוף תאורה ויקטוריאני(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
מיני - נברשת בעיצוב Perch עשויה מארבעה כדורי קרמיקה שיוצרו ונצבעו בעבודת יד בסגנון שנות ה-60(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
גוף תאורה "בועה" של רוטשילד וביקרס - זכוכית מנופחת וצבועה(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
צורתו של הקנקן העליז מקבלת משמעות נוספת בתור מנורת שולחן(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
שרה לוק יוצרת מעץ מנורות שולחן שמתהדרות בהדפסים ובצורות מפתיעות העשויות מן החומר הבסיסי(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
כל אחד מן המעצבים המוצגים בספר החל את דרכו בהתמחות בחומר שונה. אצל רוטשילד וביקרס היתה זו הזכוכית(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
כשנקודת ההתחלה היא עבודת היד, אפשר להתנסות בסוגים שונים שלה - כמו השבלונות המקשטות את גוף התאורה הזה בעיצוב Perch(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
אהילים עשויים בדי וינטג' עם בסיסי עץ מגולפים וצבועים ביד מותאמים זה לזה בקפדנות - בעיצוב שרה לוק(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
גוף תאורה בעיצוב רוטשילד וביקרס עשוי זכוכית מנופחת וגדילי בד ויקטוריאניים(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
עבור האהילים שעשויים ממפות וינטאג' משנות ה-50 וה-60 בירה המעצבת ליצור בסיסים פשוטים מעץ אלון(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
גוף תאורה מזכוכית של רוטשילד וביקרס בהשראת חדרי שינה ויקטוריאנים(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)
  • ספרי עיצוב
  • תאורה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully