אלף סביבונים שהצליחו לסובב אותה

היא התמכרה לצעצוע המסתובב לפני שלושים שנה ומאז היא אוספת אותו בכל חומר, עיצוב וצורה - ראיון מיוחד לחג עם האספנית דינה קיין, המוקפת בערימות של סביבונים ייחודיים

חדוה קלינהנדלר
09/12/2012
כל אחד מהסביבונים מצולם ומקוטלג בסדר מופתי(צילום: נמרוד סונדרס)

ביאליק קרא לו "כרכר", קפקא כתב עליו סיפור טורד מנוחה ובוויסקונסין הקדישו לו מוזיאון. מהמרים משתמשים בו כדי להמר מתחת לעינו הפקוחה של החוק, הוא מחקה את תנועת כדור הארץ ואפשר למצוא אותו עשוי כמעט מכל חומר - הסביבון. בראיון מיוחד לחג, מספרת דינה קיין, אספנית שמחזיקה למעלה מ-1,000 סביבונים, כי למרות מה שנהוג לחשוב, הצעצוע המסתובב לא עוצב במיוחד עבור החג היהודי המואר.

קיין (65) החלה באיסוף הסביבונים ב-76'. היא אספה סביבונים באופן ספונטני, כמשחק ושעשוע עבור הילדים עד שהבחינה כי האוסף המשפחתי, האקראי כמעט, מכיל למעלה ממאה סביבונים. מאותו רגע, החלה קיין לעסוק באיסוף באופן פעיל – היא יצרה קשר עם אספנים ברחבי העולם, חקרה את המשיכה שלנו כבני אדם לסביבונים מכל המינים והסוגים ואף הקימה אתר בעברית ובאנגלית שבו היא אוספת אנקדוטות, פניני חכמה, סיפורים וכל מה שקשור בסביבונים. גם המשפחה והחברים מיהרו להירתם למשימה. "מהרגע הראשון, כולם התלהבו מהאוסף וכל קרוב שנסע בעולם ומצא סביבון הביא לי אותו."

עוד בוואלה!

המוצרים האלה נחטפים באמאזון. עכשיו הם גם ליד הבית שלך

מערכת וואלה! בשיתוף טרמינל X
סביבוני ליצנים צבעוניים מצרפת(צילום: נמרוד סונדרס)
גם אגדות ילדים כמו פינוקיו מקבלות ביטוי בעיצוב הסביבונים - סביבון איטלקי(צילום: נמרוד סונדרס)

מדי שנה מציג המוזיאון הארכיאולוגי "מזגגה" בקיבוץ נחשולים (מקום מגוריה של קיין) תערוכה ממיטב האוסף שבאמתחתה. כמו כן, במהלך השנה היא מקבלת בקשות מבתי ספר ברחבי הארץ המעוניינים לחשוף בפני התלמידים את האוסף המרהיב. האוסף שמונה (נכון לעתה) למעלה מאלפיים סביבונים, נגיש לכל מי שמתעניין בעיקרו. קיין זוכרת שהוא החל כמשחק לילדים ומאפשרת למשפחה ולחברים לגעת בסביבונים ולהשתעשע בחלק מהם "זה תלוי בכמה מאמץ השגתי את הסביבון," אומרת קיין בחיוך.

תחביב שהפך לעיסוק - האספנית דינה קיין(צילום: נמרוד סונדרס)
סביבון שמתהפך תוך כדי סיבוב. מצידו האחד מצוירים ביצים וזחל, ומצידו השני - פרפר(צילום: נמרוד סונדרס)

הסיפורים הכרוכים בסביבונים לא נשארים בגבולות הקיבוץ של קיין וגם לא בגבולות המדינה – הם חובקי עולם. קיין, גילתה שחלק מהאהבה האינטואיטיבית של ילדים לסביבונים, מגיע מן העובדה שאנו חיים על כוכב לכת שמסתובב כל הזמן. אפילו הסביבון הפשוט והזול עם הקפיץ, שאפשר לרכוש בשקלים בודדים בכל פינת רחוב לקראת החג, פועל על פי העיקרון העתיק של "מוט ארכימדס", אותו מהנדסים מומחים לתנועה הסיבובית חוקרים עד היום. ואכן על פני כדור הארץ, כמעט בכל תרבות אפשר למצוא סביבונים עם מאפיינים ושמות שונים ומיוחדים. באוסטרליה לדוגמה, אפשר למצוא שלושה שמות שונים לסוגי סביבונים, ובבלגיה חמישה. ביפן, מספרת קיין, יש כאלף סוגי סביבונים (הנקראים "קומה"). חלקם מיועדים לילדים וחלקם משמשים כמשחק מנהלים, סוג של פאזל שנפתר עם התנועה הסיבובית. סביבון יפני כזה, שזכור לאספנית במיוחד, מרכיב צורת דרקון ומתפצל עם הסיבוב לשני סביבונים שונים.

אוסף הסביבונים הגדול של דינה קיין. נמרוד סונדרס
סביבונים בצורת כדור הארץ(צילום: נמרוד סונדרס)
סביבון צרפתי המכונה בצרפתית "טופי"(צילום: נמרוד סונדרס)

מסתבר שדווקא בארצות שמעבר לים מתפעלים מהעיצוב של סביבון חנוכה. "אספן יפני שאל אותי איך ייתכן שהיהודים מגבילים את עצמם לסביבון בעל ארבע פאות (בהתאם לאותיות נס גדול היה פה) ובכל זאת מגיעים למגוון רחב כל כך של עיצובים שונים." עם זאת, מספרת קיין, ליפנים יש בהחלט סיבה להתגאות מכושר ההמצאה של עצמם, הודות לסביבונים שמגוונים לא רק בעיצוב שלעיתים קרובות מציגים איורים מסורתיים או ממותגים, אלא גם באופני ההפעלה המגוונים: בעזרת כף היד כולה, באצבע, בחוט ועוד.

חברה שטיילה במרקש ראתה ילד שמשחק בסביבון הזה, וקנתה אותו תמורת 5 דולר עבור קיין(צילום: נמרוד סונדרס)
סביבון שחברת החשמל חילקה כפרסומת לקראת חנוכה, נמצא בחנות בחיפה לפני מספר שנים(צילום: נמרוד סונדרס)

קיין נהנית מהקשר עם אספנים ברחבי העולם שחושפים אותה לעיצובים מפתיעים במיוחד. כך לדוגמה, אספן אוסטרלי שלח לאספנית הישראלית סביבון שעשוי מעצמות. קיין כבר הספיקה להיחרד מהרעיון ולדמיין תרחישים איומים שהביאו ליצירת הסביבון ה"ייחודי" הזה, כשקיבלה מן האוסטרלי אות הרגעה: "הוא כתב לי שהוא גר ליד אטליז, והסביבון עשוי משאריות של עצמות פרה." עוד סביבון עם חוויה ייחודית אך נעימה יותר הוא סביבון גדול וכבד ממלזיה, שמשמש שם לתחרות ספורט המזכירה את השלכת הדיסקוס. האספן המלזי לא הסכים לשלוח את הסביבון לישראל וקהילת הסביבונים הבינלאומית נכנסה לתמונה והצליחה בכל זאת בסיוע המשלוח המסתובב שהגיע עד פתח ביתה של קיין.

סביבון אמריקאי שעשוי משתי פורפרות מחוברות שניתן לשחק בו גם כיו-יו(צילום: נמרוד סונדרס)
סביבון איטלקי שמופעל בעזרת החוט - ידית העץ שומרת עליו מהתפרקות(צילום: נמרוד סונדרס)

כל אחד מהסביבונים של קיין מצולם ומקוטלג על פי החומרים שמהם הוא עשוי, אופן הסיבוב, הפעלתו ושם המעצב היוצר (אם הוא ידוע). באוסף, סביבונים מפלסטיק עץ – צבוע, חימר, קרמיקה, שיש ומתכות שונות. מחירים ותוויות לא מרגשים את קיין, שמעדיפה עיצוב מיוחד על פני יוקרה; הריגוש האמיתי מגיע במפגש עם היוצרים המקוריים. אחד המפגשים הללו הביא לקשר עם ערן גרבלר, יוצר סביבונים ומי שהקים בהמשך את בית הסביבון בנמל קיסריה, שגם בו אפשר לראות אוסף מכובד של 500 סביבונים ייחודיים – מסביבון בצורת פיל ועד סביבון שהוא מגרש כדורגל קטן. בתחנת הרכבת בקיסריה אפשר גם לראות את הסביבון הגדול ביותר בעולם, שגם לו אחראי גרבלר.

מכל האוסף העצום והססגוני שמקיף את סביבת מגוריה של קין אפילו על הגג ובגינה, הסביבונים האהובים ביותר עליה הם סביבוני עופרת שנתנו את יריית הפתיחה והוכנו על ידי ילדיה לפני כ-30 שנה.

הסביבון האהוב על קיין: סביבונים מעופרת שהכינו הילדים לפני 30 שנה(צילום: נמרוד סונדרס)
סביבון עץ צרפתי מעוצב כקוביית שש בש(צילום: נמרוד סונדרס)
פסל סביבון שיצר אחיה של קיין לכבוד האוסף - בכניסה לביתה של האספנית בקיבוץ נחשולים(צילום: נמרוד סונדרס)
סביבון יפני שמתפרק תוך כדי סיבוב לשלושה חלקים(צילום: נמרוד סונדרס)
וככה הוא נראה מפורק(צילום: נמרוד סונדרס)
סביבונים שהם מיניאטורות של דמויות סומו מיפן, משמשים למשחק תחרותי(צילום: נמרוד סונדרס)
חלקים ישנים של עמודי חשמל ישנים מתפקדים כסביבונים בגינה של האספנית(צילום: נמרוד סונדרס)
סביבון עשוי רשת מוזהבת מארצות הברית(צילום: נמרוד סונדרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully