פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   יורדים נמוך: טום קרוז וטרנד הבונקרים המפוארים

   לא משתעממים בהם לרגע וגם לא ממתינים בדריכות שפיקוד העורף יאשר לצאת מהם - הבונקרים המפוארים בעולם עושים חשק לבלות בהם לא רק במצבי חירום. טום קרוז סידר לעצמו אחד כזה

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   כל הפסיליטיז והפינוקים עשרות מטרים מתחת לאדמה - הדמיה של חברת Vivos

   בימים האחרונים למדנו להכיר היטב כל סנטימטר רבוע של המרחב המוגן, בין אם מדובר בחדר מדרגות, מקלט או ממ"ד. בעוד שבארצנו למודת הלחימות, המרחבים הללו פעילים מדי פעם כהכרח, הרי שהאמריקאים מספקים אתנחתא קומית חביבה עם אובססיה כבדה לבונקרים ומקלטים שהחלה עוד בשנות ה-50 של המאה הקודמת, במלחמה הקרה.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   נראה כמו מלון יוקרתי מאשר מרחב מקלט - הדמיה של הבונקרים לחברת Vivos

   תושבים או מבקרים ברחבי ארצות הברית, עם כמה סנטים מיותרים וחשש ממתקפה גרעינית, צונאמי, הוריקן או פלישת חייזרים בוודאי לא יהססו להשקיע בבונקר תת - קרקעי של Vivos. החברה, כפי שסיפר מנהלה רוברט ויסינו ל BBC, מפעילה קומפלקסים של 20 בונקרים כל אחד, שב-1,800 מ"ר יכולים להיכנס 4,000 איש וליהנות מאוויר נקי, לחות שמתאימה לחיים אנושיים, מים, וגם פסיליטיז כמו חדרי קולנוע מרווחים ומסכי טלוויזיה משוכללים.

   טום קרוז, לעומת זאת, כנראה מעדיף את הבונקר שלו לעצמו. על אף האמונה החזקה שלו בתורת הסיינטלוגיה הרוחנית, הכוכב ההוליוודי רכש על פי הדיווחים בונקר פרטי ומושקע באזור קולורדו בעלות של 10 מיליון דולר. בבונקר הוי אי פי הזה, מקום מרבי לעשרה אנשים (שכנראה יכללו את בתו סורי ושני ילדיו המאומצים מנישואין לניקול קידמן) שיזכו לאוויר נקי על אף השהייה בחלל השוכן עמוק עמוק באדמה. תנאים נוספים להם דאג קרוז הוא מנחת מסוקים ובריכת שחייה, כך ששעמום וחיפוש מייגע אחר תעסוקה כנראה לא יהווה בעיה במרחב המוגן הזה.

   טום קרוז (AP)
   פוחד מחייזרים - טום קרוז רכש לעצמו בונקר ב- 10 מיליון דולר

   קדחת הבונקרים היא שיגעון ישן מאוד בארצות הברית. בשנות ה-50 עם המלחמה הקרה והפחד ממתקפה גרעינית מכיוון ברית המועצות, נבנו במרץ כמויות של בונקרים בארצות הברית. הקונגרס, כמובן, לא עמד להסתפק במבנה אפור ומאובק, ובונקר מיוחד נבנה עבור אנשי הממשל במערב וירג'יניה, מתחת למלון Greenbrier היוקרתי, הידוע בעיצובו הייחודי. אפילו הכניסה לבונקר קושטה בטפט צהוב מעוטר באלמנטים אדריכליים לבנים. הבונקר לא רק נבנה ועוצב באותן שנים, אלא נשמר בסוד במשך 30 שנה שבהן תוחזק ברציפות. רק בשנים האחרונות הותר לגלות את סוד קיומו, וכעת מתקיימים בו סיורים מודרכים שמושכים סקרנים רבים.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   מלון גרינברייר הוירג'יניה שמתחתיו שכן בונקר הקונגרס האמריקאי במשך 30 שנה
   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   הכניסה לבונקר הממשלתי החשאי חופתה בטפט צהוב ניאוני - היום מהווה אתר למבקרים

   הקשר בין עיצוב לבונקרים לא מסיים כאן. המבנים המיוחדים ואף המשונים שבו את דמיונם של אדריכלים ומעצבים רבים, והיוו כר ללא מעט פרויקטים: ביניהם מעניינים, ביניהם מעוררי מחשבה וביניהם הזויים. יש שמביעים מחאה באמצעות קישוט ועיצוב בונקרים ישנים, כמו האלמונים שהוסיפו ראש סוס וזנב לבונקר ישן בדנמרק, ויש שמשתמשים בהם כבסיס לפרויקטים מסחריים.

   סטודיו Unstudio ההולנדי- סיני בנה בין השנים 2004-2006 מלון עסקים על שטחם של שני בונקרים בעיר ורילנד שבהולנד. אלו נבנו ב- 1936 כתוספת לקו המים ההולנדי החדש – קו הגנה שאפשר הצפת מישורים שסביב הערים במים כדי למנוע גישה צבאית של סירות אויב. לאחר שנות המלחמה, האזור הפך למרכז עסקים, קניות ורכיבה, ואנשי הסטודיו בחרו שלא להתעלם מהשימוש הקודם של המבנים, אלא לחדד את מראהו האורבאני והלוחמני באמצעות שימוש בפלדה, זכוכית וצורות גיאומטריות שמקנות לו מראה המזכיר כלי תחבורה. בחירה זו עשויה להיות שנויה במחלוקת ולהעלות את השאלה האם לא עדיף היה למחוק את הייעוד הקודם של השטח? במיוחד בשעה שהמבנה החדש אינו משמש כאנדרטה אלא נועד לשימוש מסחרי.

   כן או אחרת, יש לקוות שיבוא יום ובו בונקרים ברחבי העולם, מעוצבים, מקושקשים, מחופים בטפטים או מאובזרים בכל הפינוקים האפשריים, יהיו רק תזכורת עמומה לזיכרון רחוק.

   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   סוס וגרפיטי כקישוט בונקר בדנמרק כאות מחאה
   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   מלון עסקי בנוי על שני בונקרים משנת 1936 בעיר ורילנד שבהולנד
   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   קווים גיאומטריים, פלדה וזכוכית במראה של כלי מלחמתי - משתלבים עם הבונקרים שבפנים
   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   תמונת חתך מלמעלה על אחד מהבונקרים המפוארים שחברת vivos מציעה
   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   תחושה של בית לכל דבר - המקלטים של Vivos (הדמיה)
   דיפולט (יח"צ , פסטיבל הקולנוע ירושלים)
   לא פחות טוב ממלון - בונקר של Vivos