מעצבים בפלסטלינה: סטודיו ננדו

הוא נחשב למטאור בשמי העיצוב העולמי, עובד במקביל על 200 פרויקטים ביניהם, לחברות אופנה מובילות ומקפיד על סגנון פשוט ונקי - ראיון מיוחד עם המעצב הראשי של סטודיו ננדו

מיה אור
30/09/2012
הקולקציה החדשה שעוצבה על ידי סטודיו "ננדו" עבור חברת MOROSO(צילום: בית ונוי)

למעצב אוקי סאטו, ממקימיו ובעליו של סטודיו "ננדו", אין עניין ליצור איקונות. הגישה שלו הרבה יותר ארצית "אני רוצה שגם הסבתא וגם הנכד שלה יבינו את העיצוב שלי ויוכלו לדבר עליו בטלפון" הוא אומר בריאיון שנערך עמו במילאנו, עשר שנים בדיוק אחרי שביקר לראשונה בתערוכת הרהיטים המתקיימת בעיר ונשבה בקסמו של עולם העיצוב.

עוד בוואלה!

הטיפים שיעזרו לכם לצלוח את הוצאות הקיץ בשלום

בשיתוף כאל
המעצב אוקי סאטו - בן 35 עם הספק של 53 חלק מעיצוביו מוצגים במוזיאון ה"מומה" ובמרכז "פומפידו"(צילום: בית ונוי)

עשר שנות פעילותו בשדה העיצוב הניבו עד היום רשימה ארוכה ומגוונת של עבודות, בין אם עיצובי חללים ובין אם אובייקטים, ידו עוד נטויה עם למעלה מ-200 עבודות בתהליך שמונחות, לדבריו, על שולחנו, וחתימתו של הסטודיו שזורה בגדול בכל רחבי העיר- פריטים שיצר עבור קולקציות של חברות מובילות, חללים וחלונות ראווה שעיצב, ותערוכות שמציגות את עבודותיו. למרות גילו הצעיר, 35, ולצד עיצוביו הרבים, הרזומה שלו עשיר גם בתערוכות יחיד והשתתפות בתערוכות קבוצתיות שהתקיימו ברחבי העולם, הוא זוקף לזכותו זכייה בפרסים ובציוני הוקרה, ועיצוביו נכללים באוספים קבועים של מוזיאונים נחשבים, וביניהם ה"מומה" ו"קופר יואיט" בניו יורק, "ויקטוריה ואלברט" בלונדון, מרכז פומפידו בפריז ועוד.

הראיון נערך איתו ב"לאונג'" של חברת מורוסו שבמתחם התערוכה יחד עם אקיהירו איטו, שהקים יחד איתו את הסטודיו ומשמש כמנכ"ל שלו, ומסביב רוחשת המולה עסקית. אבל זו אינה מסיחה את דעתו של סאטו הנערי למראה ונעים ההליכות. רהוט, מקרין חום אנושי וחף מכל יומרה או גינוני כוכבות, נראה שסאטו, יליד קנדה, אינו נלאה משיחות על עיצוב, התחום בו בחר לעסוק אחרי שסיים תואר שני באדריכלות באוניברסיטת WASEDA ביפן.

התנסות בסיבי פחם, חוקרת אפשרויות ביטוי חדשות - כיסאות בסגנונות שונים(צילום: בית ונוי)

באחד מאינספור הראיונות שהעניק, אמר סאטו כי כדי להיות מעצב צריך להכיר את איטליה ואת העיצוב האיטלקי, ואמירה זו, מסתבר, היא גם הסיפור האישי שלו "ב-2002, במסגרת טיול של סוף הלימודים, הגענו (אוקי, אקיהירו וחברים נוספים מ.א.), לאיטליה ולתערוכת הרהיטים במילאנו והאנרגיה של העיצוב שבתה אותי" הוא מספר. "הכול היה שמח וגמיש כל כך, משוחרר, ושונה מאד מהחוקים, המגבלות והנוקשות של לימודי האדריכלות. הרגשתי שזה, בעצם, מה שאני רוצה לעשות, ליצור בחופשיות" מעיד אוקי על מה שכבר באותה שנה התממש והפך לסטודיו "ננד"ו שהקים עם איטו בטוקיו, אשר אף השם שהעניקו לו נגזר מרעיון הגמישות וחופש היצירה שביקשו לעצמם "ננדו ביפנית זה פלסטלינה, והשם התאים בדיוק למה שרצינו- לשחק עם חומרים כאוות נפשנו, ליצור צורות, לפרק ולשנות אותן, לנסות שוב, לפרק שוב וכן הלאה- פשוט לעצב".

עיצוב חלון ראווה של הרמס בטוקיו(צילום: בית ונוי)
סטודיו ננדו. בית ונוי
פרט נוסף החלון של הרמס שילוב של צבעים חמים עם מראה גיאומטרי פשוט(צילום: בית ונוי)

אחרי לימודים ארוכים ותובעניים וסיום שני תארים החלטת כך בפשטות לעזוב את תחום הארכיטקטורה? "לא עזבתי את תחום הארכיטקטורה, אבל אני מרגיש שיש עוד הרבה דברים שאני רוצה לעשות ונכון לעכשיו עושה אותם. בעצם, התהליך בשני התחומים דומה- מתחיל ברעיון ורק התוצר הוא שונה. אפשר גם לומר שהתפיסה שלי של מתן משמעות לעיצוב וחיפוש אחר פתרון בעיות באמצעותו הם ערכים שאני מביא איתי מארכיטקטורה".

סאטו, שנבחר כמעצב השנה לשנת 2012 על ידי המגזינים "וולפייפר" ו"אל דקו", אמנם מתגורר רשמית ביפן, אך בפועל נמצא בה רק עשרה ימים בחודש. יתר הזמן הוא מבלה במטוסים, נע ונד בין הסטודיו הנוסף שהקים במילאנו בשנת 2005, לבין תערוכות בהן הוא משתתף ברחבי העולם ולפגישות עבודה עם חברות עבורן הוא מעצב, וכשהוא נשאל על זהותו הוא צוחק "ביפן אני מרגיש מערבי, ובאירופה מרגיש יפני". עיצוביו מאופיינים באסתטיקה תמציתית בדומה לשיר הייקו שמנציח רגע או סיטואציה, מהולים לא פעם בממד מחויך, ומעוגנים בחזונו המוצהר של הסטודיו- "ליצור רגעים של " ! " - .. ישנם כל כך הרבה רגעים מפתיעים ששזורים בחיי היומיום, אבל לא תמיד מבחינים בהם. אנחנו מאמינים שרגעים אלה הם שמעשירים את החיים והופכים אותם למעניינים" וסאטו מרחיב " הכוונה היא לגרום לאנשים להבחין ברגעים האלה. ההשראה שלי מגיעה מהם ומסיטואציות "פשוטות" שמושכות את תשומת לבי, כמו צל שאני רואה, המשקפיים האלה כאן או אפילו פירורי הלחם" הוא אומר ומצביע על משקפי השמש שמונחים על השולחן ועל הפירורים שנותרו עליו בעבודת ניקיון רשלנית. "זה אולי לא נשמע פואטי, אבל דברים מסוג זה הם שמספקים לי השראה והופכים לסיפורים/ עיצובים".

ננדו הוא פלסטלינה ביפנית ומשמש כמוטו של הסטודיו המעצב בחומרים בצורה קלילה ומעבד אותם כרצונו(צילום: בית ונוי)

"הטבע הוא במידה רבה החיים, אבל מה שמעניין אותי זה לאו דווקא תופעת הטבע עצמה, אלא מה שהיא מחוללת וההשפעה שלה על אנשים. כמו ילד קטן שרואה משהו, נפעם ממנו, ורץ לספר את הסיפור הלאה, הכוונה היא לגרום לכך שגם ילד וגם סבתא שלו ירצו לראות את מה שאני ראיתי. זה מה שמעניין אותי וזהו, לדעתי, עיצוב טוב- לא רק משחק עם חומרים וצורות, אלא משהו בעל משמעות עמוקה יותר. כזה שאפשר לדבר עליו בטלפון, ושכולם מבינים אותו, ילדים ומבוגרים כאחד".

לצד רגעי ההפתעה והשראות מחיי יומיום, חומרים וחקר חומרי הם ממד נוסף ומשמעותי ביותר שמאפיין את סטודיו ננדו ומניע אצל סאטו את גלגלי היצירה. כך, למשל, תערוכת STILL & SPARKLING שהתקיימה בסופר סטודיו באזור טורטונה והציגה חמישה קונספטים שכל אחד מהם מגלם פן אחר של איכויות הזכוכית, היא תוצר של חקר החומר ומפגשו הראשון עם מלאכת הניפוח "במסגרת עבודה לחברת LASVIT הצ'כית, נסעתי כל חודש למפעל שלה בנוביבור, מרחק שעתיים מפראג, וביליתי שעות בסטודיו בהתבוננות בעבודת המנפחים. זו הייתה הפעם הראשונה שראיתי ניפוח זכוכית, והחומר עצמו היה מלא השראה, כמו דבש או מים. משהו זורם שמקפיאים אותו בנקודה מסוימת, וממנו גם נגזר השם של התערוכה. בדרך כלל כל אמן עובד עם צינור אחד ותבנית אחת, ואני שאלתי מה יקרה אם שני אנשים ינפחו בו זמנית תבנית אחת. הם צחקו, ובטח חשבו איזה רעיונות יש ליפני המוזר הזה, אבל שמחו לעשות זאת, וכך המשכנו הלאה עם הניסיונות והצלחנו ליצור שולחן עם שתיים ושלוש בועות, ואפילו ספסל עם שמונה מנפחים".

השראות שלקוחות מהדברים הפשוטים של החיים - שרפרף Timber(צילום: בית ונוי)

תערוכה אחרת שהתקיימה אף היא באזור טורטונה במילאנו, THE BLACK & BLACK COLLECTION"" שמה את הדגש דווקא על סטרוקטורה וצורה והציגה קולקציה ראשונה שיצר סאטו כארט דירקטור של חברת k% מסינגפור, במסגרת שיתוף פעולה שנרקם בינה לבין סטודיו ננדו. כל פריטי הקולקציה (פריטי ריהוט, אביזרים וגופי תאורה) נוצרו תוך שימוש בעץ ובמתכת בלבד, על מנת להתמקד בערכי המבניות והצורה נטו, ללא כל התערבות של אלמנטים וחומרים נוספים, והבחירה בגון השחור, נאמר בטקסט שהתייחס אליה, נועדה לייצר האחדה ולחדד את תוכן הצורה. לגבי גווני שחור ולבן ככלל, ובעולם העיצוב היפני בפרט, מספק סאטו הסבר מעניין "שחור ולבן הם, למעשה, אור וצל, הזקוקים זה לזה על מנת להיווצר/להתקיים- השחור סופג את האור, והלבן מפיץ ומשקף אותו, בשונה ממעצבים אירופאים העושים שימוש בהרבה צבעים ומבחינים בגוונים שונים שלהם, אצל מעצבים יפנים ההתייחסות היא לא לצבע אלא לאור ולצל שמודגשים באמצעות גווני שחור ולבן. הם מתייחסים יותר לטקסטורות ולמרכיבי החומר וככה הם יוצרים צורות- אם בקווים חדים מאד שמדגישים את הקונטרסט, ואם בצורות רכות".


ואם הזכרת פואטיקה ומקורות השראה- מעצבים יפנים מדברים רבות על הטבע, אשר כמרכיב חזק מאד בתרבות ממנה צמחו מהווה עבורם מקור השראה משמעותי.

כיפת זכוכית שקופה עם שכבה דקיקה של ציפוי מראה היוצרת אפקט מתעתע כשהפרחים מוסתרים ומתגלים חליפות עבור החברה הצ'כית Lasvit(צילום: בית ונוי)

ההיבט המחקרי של עבודת הסטודיו הוצג במילאנו בתערוכה נוספת TRIAL& ERROR"" שהתקיימה בארמון ויסקונטי, ובה הוצגו פריטים מחמש תערוכות יחיד שהתקיימו בגלריות שונות ברחבי העולם, וכן אובייקטים מקולקציית 1% שמציע הסטודיו- קולקציות שמוגבלות ל- 100 פריטים בלבד, כך שאדם הרוכש לעצמו פריט מקולקציה כזו הינו בעליו של אחוז ממנה. המוצגים השונים חשפו את תהליכי הניסוי והתהייה בדרך להיווצרות מוצר סופי, אשר לדברי סאטו הינם חלק דומיננטי ובלתי נפרד מעבודת הסטודיו "לצד עבודת העיצוב השוטפת עבור לקוחות, אנחנו משקיעים הרבה מאד זמן והרבה מאד תקציב בתחום האקספרימנטאלי- בשאלות "מה יקרה אם נעשה כך וכך" ובניסיונות למצוא חומרים חדשים, טכניקות חדשות, שילובים לא שגרתיים וכד'. מטבע הדברים, בדרך אנחנו עושים הרבה טעויות אבל גם מזהים רעיונות מעניינים, ולכן שמחים מאד לשתף פעולה עם גלריות ומוזיאונים שנכונים להציג את התהליכים ואת הרעיונות הגולמיים. הרעיונות האלה, אגב, יכולים להפוך א"כ לאובייקטים מוגמרים בפני עצמם, גם אם אחרים לגמרי ממה שהתכוונו אליו בתחילת התהליך".
בתערוכה האחרונה במילאנו, הציג הסטודיו עיצובים חדשים בין היתר עבור חברת מורוסו, לסביט, KWE. וקולקציית אמבט מרשימה במיוחד לחברת ביזצה, שהוצגה באזור טורטונה בחלל רחב ידיים שאף אותו עיצב הסטודיו "זה היה תהליך מעניין של עירוב הסגנון היפני עם המערבי, ועם ממד ניסויי גדול מאד, בעיקר במישור החומרי: שימוש לא קונבנציונאלי בעץ, הרבה אקספרימנטים עם מוזאיקה ועם צורות הנחה שונות של זכוכית, ושילובי חומרים, כמו, למשל, הדבקת אריחי זכוכית על ספסל משיש קררה".

פרגוד רב שימושי לחללים מסחריים ופרטיים(צילום: בית ונוי)

כמו עיצוביו הנקראים בבהירות ידידותית לעין, כך גם גישתו לסוגיות שונות הנמצאות על סדר היום העכשווי של עולם העיצוב, מבטאת יחס מאוזן, שאינו "נסחף" לשום כיוון קיצוני: הוא מחייב עיצוב אקולוגי אך אינו יוצא מגדרו בהצהרות גורפות, וככלל נמנע מאימוץ הלכי רוח אופנתיים. "כאלה, נולדים כל הזמן, ובהתייחסות אליהם צריך לשמור על פוקוס ומינון נכון". בהמשך לכך, גם גישתו לגבי קו התפר הדק בין עיצוב ואמנות גורסת שאין צורך להבחין בין התחומים בדרך לעיצוב נכון "כשעושים הבחנות ומנסים להגדיר הגדרות זה סוגר דלתות בפני אפשרויות. עדיף לא לשפוט ולא להגדיר, כי רק ככה שומרים על גמישות". המראיינת הבאה כבר נושפת בעורף. אין ברירה אלא לסיים את הריאיון, ו"להגניב" לסאטו שאלה אחרונה לגבי תפקידו של המעצב כפי שהוא נתפס היום, כמהות שנועדה לשנות את הדרך בה מתייחסים לעיצוב וצורכים אותו. תשובתו אינה מפתיעה. נאמן לעצמו הוא חוזר ומדגיש את גישת הרגעים הקטנים שלו "אין לי שום יומרה ליצור איקונות. הסיפור הוא שמעניין אותי, ואני רוצה שהוא יהיה מובן לכולם, בין אם זה עיצוב מוצר, עיצוב תעשייתי או עיצוב חלל".

לפורטל העיצוב מבית מגזין בית ונוי

לעכברים החייתיים של סטודיו ננדו

עיצוב פנים למותג האופנה Beige(צילום: בית ונוי)
גופי תאורה שעוצבו לחברת הזכוכית הצ'כית LASVIT, כשפופרות זכוכית צבוטות בחלק העליון(צילום: בית ונוי)
עיצובים שגם הסבתא וגם הנכד יוכלו להבין ולדבר עליהם בטלפון. כיסאות מתוך התערוכה האחרונה שנערכה במילאנו 2012(צילום: בית ונוי)
כיסא דגם Melt עבור החברה הסינגפורית %K(צילום: בית ונוי)
כיסא - גוף תאורה מתוך תערוכת TRIAL & ERROR, מילאנו 2012(צילום: בית ונוי)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully