עזרה בדרך

לשאול במקומות מפתיעים שלא חשבתם, להיעזר בשירות גרפולוגיה, לערוך ביקורי פתע ולא לשכוח לנקות לפני הפעם הראשונה - כל השיטות למציאת המנקה המושלמת שתקרצף לכם את הבית

יעל חן
23/09/2012
הדרך הבטוחה לבית נקי(צילום: ShutterStock)

"יש לך עוזרת בשבילי"? היא שאלה קבועה שרבים נתקלים בה לפחות פעם בחודש. מי שהחליט להוציא כסף על ניקיון, יתקשה למצוא ברגע אחד מנקים אמינים, שלא יעלימו חפצים וגם שלא ייעלמו אי מתי שמתחשק להם. ברגע שהתמזל המזל ואותרו המנקים האידיאליים איך נוכל להבטיח שאלו לא מחטטים לנו במגירות בזמן שאנחנו בעבודה וכאלה שמתמהמהים במקום להרביץ עבודה? את נושא המעקב אחרי המטפלת זוגות רבים פותרים בהצבת מצלמות. אך במקרה של מנקה, אין להניח שבשביל פעם בשבוע או שבועיים נכנס להוצאה של מעקב באמצעות מצלמה, ונקדיש זמן צפייה למעבריה בין החדרים במקום.

העתיד כבר כאן

בדיקה חכמה חושפת סיכון לשבץ מוחי - כעת במבצע מיוחד

מוגש מטעם שחל
תמיד אפשר לפברק המלצות טלפוניות, אך גם את זה אפשר לאמת(צילום: ShutterStock)

הטוב ביותר הוא לאמץ מנקה שעובד אצל חברים פרק זמן ממושך. אין הכוונה לחודש, אלא יותר מחצי שנה, ושהחברים נותנים מילתם על מעלותיו או מעלותיה הרבות. למרבה הצער כוכבי העל האלה בדרך כלל תפוסים, אך בכל זאת מומלץ לדבר עם אחד מהם - אולי הם יוכלו להמליץ על חבר או חברה אופציונאליים.

אם לא מדובר בהעברה מיד ראשונה, לא מומלץ להכניס הביתה מנקה ללא המלצה. גם בעניין ההמלצות לא כדאי להיות תמימים - גם כאן יכולים להערים, ומעברו השני של הקו תלהג חברה של המנקה הפוטנציאלית. אך כמו כל דבר בחיים אולי כדאי לזנוח בשלב זה את הפרנויה ואם יש ממליצים אפשר לצאת לדרך.

בדיקה גרפולוגית תסייע לבחון את האישיות של המנקה החדשה(צילום: ShutterStock)

אפשרות סבירה לבדוק את אמינות המנקה החדש/ה היא לשלוח כתב ידם לבדיקה גרפולוגית. זה עולה כסף, אבל במקרה כזה תדעו מיד האם מדובר באדם ישר שלא ילטוש עיניו וישלח ידיו לחפצים שלכם, ואפשר להשאירו לבד בבית.

בנוסף, קיימות בשוק חברות השמה שעוסקות בהתאמת מנקה ללקוח, בדרך כלל התשלום הוא חד פעמי, או פר שעות הניקיון. החברות אמורות לברר היטב את קורות חייה של המנקה לפני שהם שולחים אותה לנקות. עם זאת, כדאי לסמוך על האינטואיציות שלכם ותחושת הבטן. גם בין מנקה למעסיקים צריכה להיות כימיה, אם מגיע מישהו שלא נראה לכם, אתם לא מוכרחים להגיד כן.

מצאתם מנקה דרך מודעה בעיתון? הפגשו איתה מחוץ לבית וגבו את כל הפרטים הדרושים(צילום: ShutterStock)

במידה ומצאתם מנקה מגזיר מודעה שתלוי על עץ או בלוחות ה"דרושים" באינטרנט או בעיתון, חשוב להיפגש עם המנקה לפני שהיא מגיעה הביתה, לברר מה התנאים שלה ומה אתם מוכנים לתת כגון, תשלום לבטוח לאומי ועוד. כבר במפגש הראשון רצוי לקחת מספר תעודת זהות, כתובת מגורים, ובאופן כללי לנסות לברר כמה שיותר פרטים אישיים.

דרך נוספת למצוא מנקה היא להסתובב בסמינרים למורות ובאוניברסיטאות, שם תלויות מודעות של סטודנטיות שמחפשות עבודה. עם זאת כדאי לזכור שלא תמיד מדובר במישהי שיש לה ניסיון בעבודת נקיון, ולפדנטים במיוחד לא בטוח שהשיטה הזו תתאים. כדאי לזכור שגם כשאשר מדובר במישהי שניקיון הוא משאת נפשה, יש עדיין לקבל המלצות.

אולי הסייעת בגן הילדים תשמח לעשות השלמת הכנסה - סביר להניח שמדובר בבנאדם הגון(צילום: ShutterStock)

עוד שיטה שעובדת היא גישוש במקום העבודה. למקרה שאתם בקשר טוב עם המנקות במשרד, סביר להניח שהם ישמחו לקבל הצעת עבודה נוספת או לשדרג חברה שלהן במקום. כאן כבר הסיכוי לכישלון הוא קטן כי עובדות ותיקות מן הסתם יודעות לנקות וככל הנראה נבדקו היטב לפני שהתקבלו לעבודה.

יש גם אפשרות כמובן לברר בגן של הילדים. מומלץ לשאול את הסייעות, אולי הן יתעניינו בהשלמת כנסה, או לחילופין החברות שלהן. גם כאן, כמו במקום העבודה מכירים את העובדת ורוב הסיכויים שהיא בנאדם הגון, שאם לא תנקה מבריק, גם לא תחבל לכם בבית.

אל תשאירו את הבית מטונף לפעם הראשונה שהמנקה מגיעה - היא עלולה לברוח ולא לחזור(צילום: ShutterStock)

בפעם הראשונה שהמנקה מגיעה לנקות חובה להישאר בבית. אם צריך אפילו לקחת יום חופש מהעבודה או לצאת מוקדם. יתרה מזו, אולי זה ישמע מופרך אך מומלץ לנקות מעט את הבית לפני הגעתה לראשונה. בית מוזנח בצורה קטסטרופאלית, מזוהם ומצחין ירחיק לאלתר כל מנקה. אחרי שזו כבר נשארה ואימצה את הסחבה הקרובה, כדאי לעבור איתה בכל החדרים; להדגיש מה חשוב ועל מה להקפיד.

מנקה חדשה תמיד תרצה להרשים את מעסיקיה כמו כל עובד חדש, אך יחד עם זאת אפשר להבין גם בפעם הראשונה אם מדובר במנקה שעובדת כמו צב או כמו ארנב.

גם במקרים שבהם המנקה שלכם עברה כל מבחן אפשרי, מומלץ לעשות מדי פעם ביקור פתע. אף פעם לא מזיק לבצע מעקב קטן בזמן אמת.

  • ניקיון
  • עוזרת בית

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully