וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

יורדים נמוך: הפרקט צובר תאוצה

אביטל מאור

16.7.2012 / 0:24

המקרצפים את ביתם עם כמויות של מים סרבו לקבל אותו לפני כעשור, מעצבי הפנים שמרו את השימוש בו רק לחדרי השינה והיום כולם מחזרים אחריו- כל מה שצריך לדעת על ריצוף פרקט

פרקטים. בית ונוי
הפך לאהוב במיוחד על הישראלים ולא רק בחדרי שינה/בית ונוי

חיפוי הרצפה באמצעות פרקט הפך בשנים האחרונות לאחת האופציות המקובלות בתחום עיצוב הפנים. יותר מכך, אם בתחילה הפך הפרקט לבחירה מועדפת בחדרי השינה, ניתן לראות כיום זליגה גם לחללים הציבוריים ואף לחדרי רחצה ושירותים.

ההיצע הגדול שקיים היום כולל שפע של אפשרויות: רמות שונות של איכות, סוגים מגוונים, גוונים, דיגומים וסגנונות גימור. אם נוסיף לכך את הקלות היחסית של ההתקנה (עד לרמה של התקנה עצמית), רמת עמידות גבוהה, הרצון לשבור מראה מנוכר ושפה עיצובית נקיה מידי באמצעות מראה טבעי וחומר חמים ולבסוף גם נוחות השימוש ומדרך נעים, נקבל את ההסבר למהפכה שחלה בתחום.

פרקטים רצפת פרקט. בית ונוי
זה נראה כמו ומרגיש כמו אך עולה הרבה פחות מעץ טבעי - פרקט למינציה/בית ונוי

את סוגי הפרקט ניתן לחלק כיום לשלוש קטגוריות עיקריות, עץ טבעי, פרקט שכבתי ופרקט למינציה.

פרקט עץ מבוסס על לוחות עץ טבעי (Plank) שעשויים מסוגי עץ שונים: אלון, דובדבן, טיק, אגוז ועצים אקזוטיים ונדירים יותר. הלוחות מגיעים ברוחב ועובי שונים, המשפיעים על מחיר הפרקט. את הלוחות ניתן להניח בדרכים שונות ליצירת דיגומים המתאימים לעיצוב הרצוי (דוגמת 'אדרת דג', שתי וערב, אלכסונים ועוד) ולסגנון המבוקש.

יתרונות: שימוש בחומר טבעי המעניק לחלל מראה ייחודי ויוקרתי ובנוסף, ניתן לטיפול לאורך זמן משתבח עם השנים.

חסרונות: עלות גבוהה, התקנה מורכבת (בשיטת המסמור בלבד), דורש תחזוקה, אינו מתאים לסביבה רטובה

טיפ: מי שבוחר לרכוש פרקט עץ טבעי והתפיסה האקולוגית יקרה לו יכול לבדוק האם לוחות העץ מסומנים בתו ירוק המעיד כי הכריתה היא כריתה מבוקרת ביערות המיועדים לתעשיית העץ.

sheen-shitof

שדרגו את הביצועים

הארכת משך האקט ושיפור ההנאה במיטה - במבצע מיוחד

בשיתוף "גברא"
פרקטים. בית ונוי
פרקט עץ שכבתי בשיטת התקנה קלאסית של המותג Devon & Devon/בית ונוי

הפרקט השכבתי הינו הסוג שיכול להיות דו או תלת שכבתי, כאשר שכבות הבסיס עשויות בדרך כלל מעץ לבן או סיבית דחוסה (HDF) ואילו רק השכבה העליונה היא לוח עץ מלא איכותי, בדרך כלל בעובי של 4 מ"מ.
מאחר והשכבה העליונה היא שכבת עץ טבעי, מאפייני פרקט זה דומים לפרקט עץ מלא. המגוון הוא רחב מאוד, בהתאמה למגוון רחב של עצים וכן ניתן לייצר דוגמאות פרקט קלאסיות, כמו אדרת דג, או שתי וערב.

יתרונות: עלות נמוכה יותר מלוחות עץ, שכבה עליונה טבעית המעניקה לחלל מראה ייחודי ויוקרתי, ניתן לטיפול לאורך זמן,
התקנה פשוטה יחסית (בדרך כלל בשיטת 'הפרקט הצף' על גבי יריעות ספוג)

חסרונות: עלות גבוהה יותר מפרקט למינציה, אינו מתאים לסביבה רטובה, מאחר ושכבת העץ העליונה דקה, יכולת החידוש לאורך זמן מוגבלת.

טיפ: רצוי לוודא שהשכבה העליונה, שכבת העץ הטבעי, אינה פחותה מ- 4 מ"מ, על מנת לאפשר יכולת טיפול לאורך זמן.

פרקטים. בית ונוי
מעניק תחושה ביתית וחמימה בחדרי השינה/בית ונוי

אחד האלמנטים המרכזיים שהפכו את הפרקט לפופולרי ונפוץ כל כך הוא בסופו של דבר פיתוח הפרקט הסינתטי, זה שאינו מכיל עץ טבעי בשכבה העליונה, אך מעניק (בעיקר כאשר מדובר על פרקט איכותי) תחושה חזותית המדמה עץ טבעי, במחיר נוח. פרקט הלמינציה מורכב מתשתית של לוח עץ דחוס (HDF) שעליו שכבת צילום של פרקט מנייר המצופה שכבת מגן שקופה המעניקה לו עמידותו. הלוחות מגיעים במגוון רחב מאוד של דיגומים וצבעים, המדמים סוגים שונים של עץ טבעי.

יתרונות: מחיר נוח, עמידות גבוהה בהתאם לפרמטר של דרגת שחיקה (ר' בהמשך), התקנה מהירה ופשוטה (בדרך כלל בשיטת 'הפרקט הצף' על גבי יריעות ספוג), קלות תחזוקה שוטפת.

חסרונות: למי שהדבר מפריע, אינו חומר טבעי, כמעט ואינו ניתן לטיפול ותיקון במקרה של שחיקה/קריעה, אינו עמיד בסביבה רטובה.

טיפ: פרקט למינציה מנקים על ידי מטאטא ולאחר מכן על ידי שימוש במטלית לחה ייעודית בלבד.

דרגות שחיקה: עבור פרקט למינציה, ששכבתו העליונה אינה חומר טבעי, פותח תקן סטנדרטי לעמידות – AC, המחלק את סוגי הפרקט לפי רמת העמידות שלהם ויכולת ההתאמה שלהם לאזורי שימוש שונים: מסחרי/ציבורי, אזורי Heavy Duty לעומת חללים 'רכים' יותר מבחינת שימוש. במסגרת בדיקות התקינה נבדקת עמידות הפרקט ביחס לפרמטרים שונים: שחיקה, פגיעה, כתמים, חריכת סיגריות, התנפחות בלחות ועוד. הדירוג הוא מ- AC1 (רמת עמידות נמוכה) ועד ל- AC5 (רמת עמידות גבוהה), כאשר בסופו של דבר יש להתאים את רמת העמידות למטרת השימוש. בשימוש ביתי מקובל לעשות שימוש בדרגות 3 או 4.

פרקטים. בית ונוי
נראה לא פחות טוב מהפרקט המקורי - פרקט למינציה/בית ונוי

לפי מה בוחרים ומתקינים על הריצפה?

יש לשים לב לכיווניות הפרקט (העמדה אורכית או רוחבית) בקונטקסט של החלל כולו. במפגש עם מדרגות רצוי שהפרקט יתחבר במקביל ולא בניצב אליהן. את כל סוגי הפרקט ניתן ליישם על תשתית קיימת, נקיה ומפולסת, וכן לשלב חימום תת רצפתי. בנוסף, כאשר מדובר על עץ טבעי, חשוב לוודא שבעת ההתקנה משאירים מרווח מספיק להתפשטות והתכווצות החומר.

פרקטים. בית ונוי
ויש גם אפשרות לקבל אותו צבוע בלבן לחובבי המראה הנקי/בית ונוי

מה חדש?

לוחות עשויים PVC בעלי מראה של פרקט עץ, המיושמים בשיטת הדבקה וניתנים להתקנה עצמית. לוחות אלה ניתן ליישם בכל חללי הבית, לרבות חללים רטובים.

אריחי גרניט פורצלן דמויי פרקט שמספקים את החוזק והעמידות של הגרניט פורצלן עם מראה העץ הטבעי ומאפשרים יישום גם בחללי חוץ (כתחליף לדק) ובחללים רטובים.

שימוש בלוחות עץ ישנים שפורקו מרצפות פרקט מקוריות ממקומות שונים בעולם, או מאדני רכבת, בקתות, מחסנים וכד'. השימוש החוזר תואם את המגמה הירוקה והמראה הייחודי מספק סגנון לחלל הפנים.

פרקט עשוי מלוחות במבוק, בדרך כלל בעובי של 12 מ"מ הנחשבים עמידים ואקולוגיים.

כניסה של גוונים מפתיעים בתחום הפרקט, שאינם צבעי העץ המקוריים: עץ מולבן, גווני אפור וכד'.

פרקטים. בית ונוי
דגמים מיוחדים לחדר הרחצה שעמידים בלחות ובמים/בית ונוי

טיפ בקטנה:

מאחר ופרקט למינציה כולל שכבה עליונה המהווה תמונה של עץ טבעי, כאשר בוחרים פרקט מסוג זה כדאי לבדוק מה כמות החזרות בתמונת הלמינציה. ככל שמספר החזרות גדול יותר, המראה המתקבל דומה יותר לחומר הטבעי (מאחר ובטבע אין לוח אחד השווה בדיוק למשנהו). כמות של בין 12-18 חזרות יתנו תמונה טובה מבחינת הדמיון לחזות החומר הטבעי.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
נעים ורך למגע בכל עונות השנה/מערכת וואלה, צילום מסך

סתם ככה, לידע כללי

חיפוי אלגנטי ואמנותי בעץ החל להיות נפוץ רק במאה ה-17, אז נקבע גם המושג 'Parquet' שמקורו צרפתי. ככל הנראה אחת מרצפות הפרקט הראשונות יוצרו בארמון וורסאי של תקופת לואי ה-14 והפכו במהירה לסמל של אלגנטיות, עידון, תחכום עיצובי ויכולות אמנותיות גבוהות.


לפורטל העיצוב מבית מגזין בית ונוי

  • עוד באותו נושא:
  • פרקטים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully