פרובנס בשרון: בית בריכה עוצב בחומרים טבעיים וצבעוניות רגועה

בית במושב בשרון אשר תוכנן על בסיס חומרים טבעיים וגוונים קרים-אפורים-לבנים בולט בארומה פרובנסית וטעם של פעם, אך בגרסת לייט שאינה משוללת ממד עכשווי

גילי בן
21/04/2012
בית בשרון בתכנון שירלי דן אשר עוצב בחומרים טבעיים. עוזי פורת, בית ונוי
החזית קדמית: שני גושים ופטיו חיצוני המפריד ביניהם. המעטפת משלבת טיח מינרלי בגון חול ולבני פירוק בגוונים טבעיים(צילום: בית ונוי, עוזי פורת)
חזית אחורית: פתחים גדולים מקשרים את הפנים והחוץ, רחבה מרוצפת 'מיקס' וסלעי בזלת התוחמים את בריכת השחייה עם מפל הזורם עליהם ישירות לתוכה(צילום: בית ונוי, עוזי פורת)

"בבסיס תכנונו של הבית עמדה העדפתם של בעליו לסגנון חמים וטבעי, מה גם שהוא חובר היטב לקונטקסט הסביבתי של מיקומו בקרבת פרדסים באזור כפרי פסטורלי" אומרת שירלי דן על הבית שתכננה ועיצבה באחד ממושבי השרון. בהמשך לכך, הקונספט שגיבשה שירלי, העובדת בשיתוף פעולה עם בעלה גבי דן, האמון על פיקוח וניהול הפרויקטים שהיא מתכננת, אכן נוטה לדבריה לכיוון כפרי- פרובנסי משהו, אך בגרסת "לייט" רכה- עושה שימוש במוטיבים וחומרים המאפיינים אותו, אך בה אינו גורף מידי ואינו משולל ממד עכשווי.

מתארו של הבית משופע הגג ומחופה הרעפים מתקבל משני גושים שביניהם מפריד פטיו חיצוני, ומעטפתו מרובת הפתחים משלבת חיפוי בלבני פירוק ושליכט מינראלי בגון חול. הכניסה אליו "פוגשת" מבואה מרווחת שתוכננה כחלל גבוה תחום בויטרינת ענק מרצפה לתקרה, כשנופם של בונסאי מעוצב גזע ו"שטיח" רקפות שנשתלו בפטיו חודר דרכה לחלל הפנים ומדגיש את קשריו עם החוץ כאחד המוטיבים המאפיינים את החלל כולו. במיקומו בין שני גושי המבנה, נחשף הפטיו מכל פינה במרחב הקומה ומסמן את חלוקתו לאגפים: סלון ופינת אוכל מעברו האחד, מטבח וחדר משפחה מעברו השני.

עוד בוואלה!

כולל הופעות של ריטה ואמיר דדון: הפסטיבל הצבעוני שאסור לכם לפספס

בשיתוף קק"ל
מבואת הכניסה: חלל גבוה ורחב ידיים תחום בוויטרינה מרצפה לתקרה המחדירה את מראה הפטיו פנימה, ומיקומו מסמן 'הסתעפות' לאגפים - סלון ופינת אוכל(צילום: בית ונוי, עוזי פורת)
חלל הסלון: צבעוניות נעימה בגוונים טבעיים-בהירים, תאורה סמויה בתקרה מרחפת משתלבת עם גופים דקורטיביים, נוכחות חמימה של עץ ולבני פירוק, ופתחים נתונים במסגרות עץ אלומיניום מייצרים קשר ישיר אל החוץ(צילום: בית ונוי, עוזי פורת)

למרות היותם ממוקמים בשני עברי הקומה הזרימה ביניהם רכה, כשהם כמו "זולגים" זה לתוך זה באורח טבעי והרמוני, ושניהם תחומים בויטרינות גדולות עם יציאה לגינה. בדומה לקומת הכניסה, כך גם קומת המגורים נחלקת לשני אגפים הממוקמים בשני קצותיו של גשר עשוי קונסטרוקציית בטון וריצוף עץ, החוצה את גובהה הכפול של המבואה, צופה אליה ונצפה ממנה. בקצהו האחד ממוקמים שלושה חדרי ילדים שתוכננו כחללים נוחים (חדרה של הבת עם חדר רחצה צמוד, ושני הבנים חולקים חדר רחצה אחד הממוקם בתווך ביניהם), ובקצהו השני סוויטת הורים רחבת ידיים. אף קומת המרתף, אשר כאן בבית מהווה אזור חי ופעיל בו ממוקמים, בין היתר, חדר קולנוע, פינת מחשב משותפת ובר-מטבחון, נחלקת לאזורים מוגדרים, וכוללת את כל התשתיות והפונקציות הנדרשות, כך שבמידת הרצון/צורך תוכל לשמש למגורים כיחידה עצמאית לכל דבר.

"אופן חלוקת החלל " אומרת דן "מייצר הרבה זוויות מבט וקשרי עין ישירים, הן בין חוץ ופנים והן בין החללים השונים במרחבי הקומות, כאשר בתוך כך הוא משרת את אופייה החם של המשפחה, שקשרים אלה ותחושת ה"ביחד" חשובים לה מאד".

החומריות המשמשת בבית מגלמת את הקונספט העיצובי שהנחה את שירלי - חומרים טבעיים בעלי נוכחות חמימה, ובעיקר אבן, עץ ולבני פירוק הטווים את חזות מסגרתו. לריצוף קומת הכניסה נבחרו אריחי אבן טרוונטין בעיבוד עתיק במידות גדולות ולא אחידות, לקומות המגורים והמרתף נבחר פרקט עץ אלון עתיק, תקרתה המשופעת של קומת המגורים חושפת קורות עץ גלויות בגון מיושן, מדרכי גרם המדרגות עשויים עץ אלון גושני, ובכל פתחי הבית הותקנו חלונות/דלתות מעץ-אלומיניום (אלומיניום בחוץ ועץ בתוך הבית) המיישרים קו עם המארג החומרי.

נוכחות משמעותית אחרת שמורה ללבני פירוק בגוונים טבעיים, המאצילות את ערכן החומרי- אסתטי על החלל באורח דומיננטי. שירלי:"הבחירה בבריקים תואמת את הסגנון העיצובי של הבית ונועדה לייצר את האווירה המבוקשת. אמנם כדי להימנע מעומס ויזאלי הן שולבו בחלל הפנים באורח מדוד ובמיקומים ספורים בלבד, כמו, למשל, לכל גובהו של קיר חלל המדרגות כמוטיב מקשר בין הקומות, בקיר סמוך למטבח ובחלקת קיר בסלון, אך הפתחים הגדולים שחושפים, בין היתר, גם את קירות המעטפת שחופו בהן מעצימים את תחושת נוכחותן".

המטבח: חלל מרווח שבמרכזו יחידת אי גדולה עשויה עץ אלון עם משטח בוצ'ר בלוק ומשני עבריו מערכי יחידות תחתונות בגון שמנת. היחידה מאכלסת בתוכה תנור בעיצוב רטרו, מעליה מותקן קולט אדים בגון שמנת תואם(צילום: בית ונוי, עוזי פורת)
המטבח מזווית נוספת(צילום: בית ונוי, עוזי פורת)
כמו 'הפוך על הפוך': בתוך קיר לבנים משתלב קמין אינטגרלי בעיצוב עכשווי(צילום: בית ונוי, עוזי פורת)

בקיר מחופה הלבנים שבסלון מפתיע שילוב של קמין אינטגראלי בעיצוב מודרני, לאו דווקא מהסוג שמצופה היה למצוא בתוך קיר אבנים עתיקות. "כמו הפוך על הפוך" אומרת שירלי על הבחירה הלא צפויה שמייצגת את הממד העכשווי ששולב בתכנון, ובא לידי ביטוי גם בעיצוב תאורה מוקפד - שילוב של גופים סמויים שהוצנעו בהיקף תקרה מרחפת המהווה גם מסתור לוילונות אווריריים ה"גולשים" ממנה, וגופים שקועים ופסי תאורה שהותקנו על פני שטחה.

לצד אלה משובצים בו גם גופים דקורטיביים שהינם חלק משפת העיצוב, דוגמת שנדליירים עשירים או גופים קבועי קיר בעיצוב דמוי עששיות, אך ככלל, הזיקה שהיא מגלמת לסגנון כפרי ולטעם של פעם אינה באה על חשבון תחושת ניקיון המאפיינת את מרחב הבית, שחומריו הטבעיים ופלטת צבעים רגועה מייצרים בו הרמוניה נעימה לעין. כל פריטי הריהוט והנגרות עוצבו ע"י שירלי, תוך הקפדה על קוצו של כל פרט וניואנס- אם בגימור, אם בגון ואם בבחירת הפרזול, ותוך שימוש במוטיבים צורניים מאפיינים המייצרים זרימה קוהרנטית. כך, למשל, למעט חדר הרחצה של הבנים המאופיין בעיצוב "גברי", כל חדרי הרחצה והשירותים מעוצבים בשפה דומה ברוח הסגנון השולט בבית, עם יחידות כיור כארוניות דקורטיביות מסוגננות, מראות נתונות במסגרות דוגמת אלה המשמשות בתמונות, וברזים ואביזרים סניטאריים בעיצוב רטרו המשלים את החזות הכפרית-פרובאנסית.

הסלון ופינת האוכל חולקים מרחב אחד ומתגלים כחלל נקי בעיקרו, מצומצם יחסית מבחינת פריטי הריהוט והנוי ששולבו בו, אך בה בעת עשיר למראה ושזור בנוכחותם החמימה של לבני הפירוק, עץ גושני, וטקסטילים בצבעוניות נעימה של גוונים טבעיים- בהירים. המטבח המרווח, שחזותו אינה "מטבחית" אופיינית, הוא חלל מזמין הנשלט על ידי גוון שמנת ובמרכז שטחו ניצבת יחידת אי גדולה המשמשת גם כשולחן אוכל נוח לשישה אנשים.

בתוך היחידה, העשויה עץ אלון עם משטח בוצ'ר, משתלבים כיריים ותנור בישול בעיצוב מסורתי, ומעליה מתנוסס קולט אדים מרשים במידותיו, שעוצב ייעודית על ידי שירלי כך שיתאים לצבעוניות השלטת ולגון הארונות הממוקמים משני עבריה. אף המקרר, ולמעשה צמד המקררים, מתנאה באותו גון (נרכשו כהזמנה מיוחדת אחרי כמה חודשי חיפוש טובים) והוא "הוטמע" בתוך יחידת מזווה גדולה, שחזיתותיה, המעוצבות כמשבצות עם "זכוכית סבתא" וסרגלי עץ דקים, משוות לה חזות של ויטרינה בטעם של פעם.

גשר הגלריה החוצה את חללה הגבוה של המבואה, צופה אליה ונצפה ממנה. בנוי מקונסטרוקציית בטון וריצוף עץ, מקורה בקורות עץ גלויות בגון מיושן, תחום במעקה ברזל דקורטיבי ובשני קצותיו ממוקמים החדרים: יחידת הורים בקצה אחד, ושלושה חדרי ילדים בקצה השני(צילום: בית ונוי, עוזי פורת)
סוויטת ההורים: מרחב נוח מרוצף בפרקט ומקורה בתקרת עץ משופעת, ונחלק לאזורי שינה, ארונות/ הלבשה, ורחצה. העיצוב רומנטי ורך, משלב מיטה עם רגלי לואי ומשענת גב בריפוד קפיטונאז', שולחנות לילה תואמים(צילום: בית ונוי, עוזי פורת)
סוויטת ההורים מזווית נוספת(צילום: בית ונוי, עוזי פורת)
חדר הרחצה המתוכנן בחלוקה לאזור 'קדמי' בו ממוקמת יחידת הכיור, ולאזור רחצה/ מקלחת מפנק במיוחד המחופה באריחי אבן טרוונטין ומרוצף בסרגלי עץ טיק. שני עבריו מתוכננים כמקלחונים 'ליחיד' ומרכזו כמקלחון זוגי עם ספסל בנוי, ג'טים שנקבעו בקיר וראש טוש ענק משולב בתאורת לד. ברזים ואביזרים סניטאריים(צילום: בית ונוי, עוזי פורת)
חדרה של הבת הכולל חדר רחצה צמוד: מעוצב כחדר נסיכות בגון לבן, וכך גם חדר הרחצה המשלב יחידת כיור כארונית בסגנון עתיק ומראה נתונה במסגרת דקורטיבית(צילום: בית ונוי, עוזי פורת)
חדר הרחצה הצמוד של הבת(צילום: בית ונוי, עוזי פורת)

בקומה העליונה מגלם עיצוב חדרים מוקפד סוג של הגשמת חלומות. חדרה של הבת, למשל, מעוצב על טהרת הגון הלבן ועוטה חזות של חדר נסיכות חלומי, בחדרו של הבן הבכור מחפה את הקיר טפט עם דיגום המשקף את אהבתו לספורט הכדורגל, וחדרו של הבן הקטן מאופיין בצבעוניות עליזה.

סוויטת ההורים רחבת הידיים, שממנה ישנה יציאה למרפסת הצופה היישר אל הבריכה שבגינה, מתוכננת כרצף אזורים המשווה לה תחושת מרחב לצד פונקציונאליות מיטבית: אזור שינה רך ורומנטי עם מיטה מהודרת בעלת משענת גב בריפוד קפיטונאז' ורגלי "לואי", אזור ארונות/הלבשה מרווח ומשופע במקומות אחסון, וחדר רחצה כמרחב המאחד פונקציונאליות ואסתטיקה. חללו נחלק לאזור "קדמי" בו ממוקמת יחידת הכיור, ולאזור רחצה/מקלחת הממוקם בעומק שטחו ומעוצב באורח מפנק במיוחד: מחופה באריחי אבן טרוונטין ומרוצף בסרגלי עץ טיק, שני עבריו מתוכננים כמקלחונים "ליחיד" ומרכזו כמקלחון זוגי עם ספסל בנוי, ג'טים שנקבעו בקיר וראש טוש ענק משולב בתאורת לד.

קומת המרתף: מהווה חלק בלתי נפרד מהפעילות הביתית ומעוצבת באותה רוח. אקווריום גדול חוצץ/תוחם את חדר הקולנוע המעוצב כסלון נוסף(צילום: בית ונוי, עוזי פורת)
בריכת השחייה עם מפל הזורם לתוכה(צילום: בית ונוי, עוזי פורת)

קומת המרתף שהינה, כאמור, חלק בלתי נפרד מהתנהלות החיים בבית, אינה חורגת משפת העיצוב, הן בסגנונה והן בשימושי חומריה, ואלמנט מלבב שתוכנן בה הוא אקווריום עתיר דגי נוי צבעוניים המהווה תיחום/חציצה של חדר הקולנוע המעוצב כסלון ביתי נוסף.

הקוהרנטיות הויזואלית המאפיינת את חלל הפנים גולשת גם אל הגינה האחורית, שבשטחה משתלבת בריכה הנצפית מכל פינה במרחב הבית, ויתרתו הינה רחבה מרוצפת כ"מיקס" של אבנים בעיבוד עתיק (טרוונטין וסוגים נוספים) במידות וגוונים שונים המייצרים תחושת גודל. בחלקה הסמוך ליציאה מהמטבח ניצבים שולחן אוכל נדיב ממדים, עמדת ברבקיו ופינת ישיבה, מוכנים ומזומנים לאירוח, וחלקה הסמוך לבריכה תחום בצמחייה ובסלעי בזלת גדולים עם מפל מים הזורם על פני שטחם ישירות לבריכה. לבני הפירוק המחפות את חלקו התחתון של המבנה משרות את נוכחותן החמימה גם כאן בחוץ, "קושרות" אותו עם חלל הפנים, והפתחים הגדולים החושפים אותו משלימים את תמונתה של חוויית מגורים נעימה, ספוגת ארומה חמימה.


ניהול ופיקוח: גבי דן


מתוך כתבה "בניחוח פרובאנס". מגזין 122, ינואר-פברואר 2012

צילום: עוזי פורת
לפורטל עיצוב פנים ואדריכלות של מגזין "בית ונוי"

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully