חדר משלהם: סליק של ההגנה הפך לדירה מעוצבת

סליק עבר של "ההגנה", רחוב ע"ש משורר יהודי-רוסי. כאן גרים תות ופפוש – קונדיטורית והייטקיסט, פעם הסתירו פה נשק, היום צבעו פה בירוק-אדום-לבן שיקי

מיכל אסף
עשר וחצי שנים יחד. תות ופפוש (צילום: נמרוד סונדרס)
לו ולה. 2 שני מגנטים בירוק ואדום לתליית מפתחות (צילום: נמרוד סונדרס)

לאן הגענו:

לסליק מרתף של ארגון "ההגנה" משנות ה-30 ברחוב פרוג בתל אביב שהיה לדירת מרתף ירוקה-אדומה מעוצבת להפליא בלב העיר הלבנה. חשבנו שהגענו לעוד דירה ברחוב עם עיצוב מגניב, אך הגענו גם לאתר היסטורי מימי המנדט הבריטי אשר שימש במקור להסתרת נשק. בעל ואישה, יפים ואמיצים, חולקים את הפינה הקטנה שלהם, רגע לפני החיים הגדולים שהם מתכננים לעצמם.

כאן גרים:

ליאור ואסף, או בשמות החיבה - תות ופפוש. נשואים טריים, אך מאוהבים כבר עשר "וחצי" שנים. את ה"חצי" הם מוסיפים בתיאום מושלם בשני קולות שלובים. בני 27, חרוצים, שאפתנים ומוכשרים, כל אחד בתחומו. ליאור, קונדיטורית ב"אייסברג", למדה בבית הספר לאומנות הבישול "קורדון-בלו" בלונדון . אסף, מנכ"ל משותף בחברת "'Websem" המספקת שירותי שיווק באינטרנט שהקים עם שותפו לפני כחמש שנים. היום, עובדים בה 34 איש. בנוסף הוא לומד פילוסופיה, מידע ותרבות דיגיטלית לתואר שני באוניברסיטת תל אביב. הוא אוהב לרוץ, היא אוהבת לטוס, הוא אוהב , היא למרבה המזל אוהבת לבשל, הוא אוהב קיאקים היא אוהבת לשייט במעברי הסופר, היא צמחונית, הוא ממש לא. אך בכל שבוע הם דואגים ללכת לסרט ביחד, תחביב אחד המשותף לשניהם. בדירה מתגוררת שותפה שלישית - חתולה העונה לשם בקי שבעליה ביקשו מן השניים לשמור עליה קצת, אבל מעולם לא שבו לאסוף אותה, אבל זה פחות רלוונטי ביחס לסיפור האהבה המשולש שנרקם פה. "בקי היא חתולה מפונקת ביותר", ישנה במיטה זוגית, מוכנה לשתות רק ממים זורמים וזוכה אפילו למזגן שפועל רק בשבילה כאשר השניים לא בבית.

מוציאים חוזה:

"אסף אחראי על התשלומים". שכ"ד: 3,500 שקלים, חשמל: "הרבה. 900 שקלים ,תלוי באיזו תקופה". ארנונה :"שילמנו שנה מראש". ומים, מים, מים: "262".

עוד בוואלה! NEWS

איך מוותרים על סוכר בקפה, בלי לוותר על הטעם?

לכתבה המלאה
פעם היה פה נשק שהוסתר מפני הבריטים (צילום: נמרוד סונדרס)
טריקולור. עיצוב המבוסס על ירוק, אדום ולבן מנחים (צילום: נמרוד סונדרס)

הום סטיילינג:

הדירה היא דירת סטודיו אורכית שמבחינת דייריה היא בת "ארבעה וחצי חדרים". הרוב כאן נרכש בדרך הקלה - מענקית ריהוט שבדית שכולנו מכירים - אך גם שם הושקעה מחשבה רבה. בלי משים, השניים עיצובו את דירתם על בסיס עקרון טריקולור מנחה, ובמקרה הזה: ירוק, אדום ולבן. ארון נעליים בכניסה לדירה משמשת גם כפודיום להצגת השור אותו רכשו בברצלונה. שני מגנטים בירוק ואדום, לו ולה, משמשים כמתלה למפתחות.

חדר האמבטיה "רגיל", אך מכל עבר מגעגעים להם ברווזים. למטבח הוסיפו שולחן נירוסטה וארון מאותה חברה מובילה עליהם הניחו קופסאות מ"טולמנס". מכשור מתקדם לשימושה של הדיירת-הקונדיטורית ואוסף של מאגים וכוסות תרמיות מרשת בתי הקפה האמריקאית "סטארבקס". אל המקרר נדבקים ודבקים בנאמנותם כבר שנים המגנטים השונים ממקומות בהם ביקרו במהלך השנים וכל אחד מהם מספר סיפור אחר לחלוטין.

דלת ישנה נצבעה והפכה לשולחן (צילום: הארץ מוטי קמחי)
השולחן-דלת זכה בכסאות מענקית ריהוט שבדית (צילום: נמרוד סונדרס)

בפינת האוכל מונח לו שולחן שאומנם כיסאותיו נרכשו באיקאה, אך הוא נולד עוד הרבה לפני שהשבדים נחתו פה. פלטת השולחן שימשה כדלת במחסן של סבה של ליאור ועם סיום תפקידה במאונך, החליט הסבא להעבירה למצב מאוזן והעניק לה את שמה החדש - פלטת שולחן – והרכיב לה שתי רגליים שיחזיקו אותה לעוד שנים רבות. אנקדוטה קטנה, היום הרבה חברות מובילות בתחום הריהוט מעצבות בדיוק את אותם הרגליים שסב אחד עיצב מזמן. השולחן עבר בין בני המשפחה במשך 50 שנה וחווה לא מעט שינויים, עד שהגיע לידיה של ליאור שצבעה אותו בלבן.

בסלון ניצבים להם שולחנות ושידות מאיקאה, ספה מאמה של ליאור, פוף מחנות הפופים "מילגה" ומתקן אדום לעיתונים. "זה לא מאיקאה", מציינים פה בגאווה, אלא "מגלריה בתל אביב". קלאסי! ולהשלמת האווירה, שתי ואזות, האחת כוללת אוסף גפרורים ואילו השנייה מחליפה בכל שבוע זר פרחים טרי ומרהיב שמעניק גוון אחר לבית. ליאור מגלה לנו שהיא קונה את זרי הפרחים לעצמה (ומיד מפנה את מבטה לעבר אסף). אנחנו הבנו את הרמז, מקווים שגם הוא.

נישה שהייתה ל"חדר שינה" חמים (צילום: נמרוד סונדרס)
בזכות שולחן העבודה הנישה הפכה להיות "חדר העבודה" (צילום: נמרוד סונדרס)
לונדון ב"חדר הארונות". תמונה מהבירה הבריטית משמשת כרגע כשטיח (צילום: נמרוד סונדרס)

את הנישות בבית החליטו לצבוע בירוק ,"משם התחיל כל העיצוב". תמונה של פינת רחוב בו גרו בלונדון בזמן לימודיה של ליאור ניצבת בפינת הסלון. את התמונה הכין אסף וצייר לבד "במחשב כמובן" כהפתעה לליאור, תמונה אחת שווה אלף פרחים כנראה. בחלק השני של הבית קיימים "החדרים" אליהם אנו נחשפים מיד אחרי חצי קיר שעליו אוטובוסים, צעצוע שקיבלו מסניף מקדונלד'ס אחד בלונדון, צעצוע עם ערך סנטימנטלי שהפך לפריט עיצובי ועיקרי בביתם.

חדר העבודה מוגדר כך בזכות שולחן עבודה מאיקאה. על קירות "החדר" תמונות מנחלת בנימין, שעון שקיבלה ליאור מאמה המסמל את הספר "ויהי ערב" שאהבה לקרוא בילדותה ולידו הזר ממסיבה הרווקות שלה. בסמוך, "חדר הארונות" של הזוג שמדי מספר חודשים נוסף לו ארון להשלמת "הסט" ולמקום אחסון נוסף. על רצפת החדר מונחת תמונה גדולה מלונדון שהשניים רצו לחתוך ולתלות אך ליאור החליטה ליאור להסב אותה לשטיח.

לבסוף "חדר השינה". בכוך מרווח מונחת המיטה ולידה וילונות להשלמת האווירה. למרות שלבקי יש יחידה נפרדת, היא לא מוותרת על התענוג וחולקת עם בני הזוג את המיטה בכל לילה.

מכל העולם. תמונות על המקרר (צילום: נמרוד סונדרס)
חלופה גבוהה. הדיירת-קונדיטורית הולכת לסופרמרקט מספר פעמים ביום (צילום: נמרוד סונדרס)

דו"ח מקרר:

ליאור הולכת כל יום לסופר ופעמים רבות אף מספר פעמים ביום. "כל מוצר והמקום שלו". עקב אהבתה הגדולה לבישול, היא דואגת שיהיו במקרר רק מצרכים טריים למנה אותה היא תבשל באותו היום. לכן התחלופה במקרר גבוהה. המדור מבקש לציין כי מה שאתם רואים בצילום פה, כבר לא יהיה עד פרסום הכתבה.

שותפים להצלחה:

הפעם הסכמנו למסור דרישת שלום לבקשת הדיירים. האחת לאימא של ליאור שהעבירה מספר פריטים לצורך העיצוב מביתה והשנייה לליהי ,חברתה הטובה של ליאור שעזרה בצביעת שולחן האוכל הוותיק.

כביסה:

אולי החשש להרוס את הבגדים, או שמא אלו שעות העבודה הרבות, אבל אסף עונה במהירות בזק: "תות. תות מכבסת".

פנלים:

ליאור מנקה את הבית פעם בשבוע, אך מבלה עם המטאטא בכל יום, תודות לבקי. פעם בחודש, "לפעמים קצת יותר", מגיעה עוזרת.

מצב רוח:

בדירה שני מזגנים. מזגן מפוצל ומזגן נוסף קטן ב"חדר השינה". למרות שהם ביחד כבר עשור, נראה שעד היום הם ממשיכים לגלות דברים האחד על השנייה. לטענת אסף, הם "בקושי מדליקים את המזגן המפוצל, רק המזגן הקטן דולק כמובן בהתאם לעונה". אך מיד ליאור מגלה לנו (וגם לאסף) שהיא מדליקה את המזגן המפוצל די הרבה ויותר מכך, משאירה אותו דולק בימים קרירים במיוחד עבור החתולה, גם כשהם לא בבית.

עתידות:

הם יעזבו לדירה יותר גדולה עם חלוקה לחדרים אמיתיים . מתי זה יקרה? כרגע אין תשובה, "אך מה שבטוח זה שאנחנו נשאר באותה סביבה".

רוצים להשתתף במדור? כתבו למיכל אסף:
micasaf@gmail.com


עוד חדרים יפים של אחרים, עצות וטיפים לארגון וסידור הבית

בוגרת "קורדון-בלו" בבית, מכשור מתקדם במטבח (צילום: נמרוד סונדרס)
וגם מצרכים מפתים ומבטיחים (צילום: נמרוד סונדרס)
"לא מאיקאה". מתקן העיתונים (צילום: נמרוד סונדרס)
אוסף גפרורים ממקומות שונים בוואזה (צילום: נמרוד סונדרס)
כאן גרה החתולה בקי, אבל היא מעדיפה לישון במיטת הדיירים (צילום: נמרוד סונדרס)
וזה מה שהיא רואה מבפנים (צילום: נמרוד סונדרס)
אוטובוסים מ"מקדונלד", סניף אחד בלונדון (צילום: נמרוד סונדרס)
מאגים וכוסות תרמיות מ"סטארבקס" (צילום: נמרוד סונדרס)
מגעגעים מכל עבר. ברווזונים בחדר האמבטיה (צילום: נמרוד סונדרס)
מבט מ"חדר השינה" אל "חדר הארונות" (צילום: נמרוד סונדרס)
מנחלת בנימין. תמונות ב"חדר העבודה" (צילום: נמרוד סונדרס)
מברצלונה. שור על ארון הנעליים (צילום: נמרוד סונדרס)
יעזבו לדירה "יותר גדולה עם חלוקה לחדרים אמיתיים", אבל לא יודעים מתי. תות ופפוש (צילום: נמרוד סונדרס)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully