פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   בימים ההם, בזמן הזה

   התערוכה "הישן החדש" נפתחה השבוע בבכורה עולמית במוזיאון העיצוב בחולון, ומפגישה עיצובים מגרמניה וישראל שמצטטים מהעבר בסגנון חופשי

   בימים ההם, בזמן הזה
   "סודות", אריק בן שמחון (יח"צ)
   "סודות", אריק בן שמחון (צילום: יח"צ)
   "כסא פלסטיק" מעץ, מרטין באס (יח"צ)
   "כסא פלסטיק" מעץ, מרטין באס (צילום: יח"צ)

   התערוכה הבינלאומית "הישן החדש – עיצוב בהווה מתמשך", שנפתחה השבוע במוזיאון העיצוב בחולון, מציגה באור עכשווי מסורות עיצוב ותיקות ורהיטים נשכחים. אצר אותה וולקר אלבוס בשיתוף עם מכון גתה בתל אביב ובתמיכתו של המכון לקשרי חוץ ותרבות בשטוטגרט (IFA). משתתפים בה 70 מעצבים מגרמניה ומישראל, אשר בוחנים את הקשר בין העבר לעתיד, ובין דרכי הייצור הנושנות לטכנולוגיות חדישות.

   אחד מהאובייקטים המייצרים פרשנות חדשה לרהיטים המוכרים הוא שידת עץ בעיצובם של אריק בן שמחון ובן פרנקפורטר. בעולם הווירטואלי של ימינו, השידה המשמשת לכתיבת מכתבים, נותרה פריט אספנות ששייך לעבר. בתפקידה הנוכחי שמחון ופרנקפורטר הופכים אותה למחבוא מסתורי לאקדח. בנוסף למכתבה מוצגים בתערוכה גם כורסת "מיקי מאקס", המשלבת את צורתה של כורסה בריטית מוכרת עם אופיו העליז של עולם הצעצועים, ואוסף מגרות סודיות בעיצובו של בן שמחון.

   רהיט אחר, חלק מסדרת מוצרים המציגים התייחסות שונה למוצר אייקוני, הוא "ספסל חבל", שעיצב יואב רכס. רכס ויתר על השימוש השגרתי בדבק או במחברים ישנים ובחר לחבר את חלקי הספסל דווקא בחבל. התוצאה היא ספסל שנראה כמו מושב רגיל, מלבד החבל האדום המלופף לכל אורכו, כאשר המשתמש יכול בכל עת לפרק או להרכיב את הרהיט לחלקיו.

   איילה צרפתי עיצבה את "פרימו בלאנקו", כורסת ישיבה העשויה מצמר כבשים וממשי מולברי. הבדים עשויים בטכנולוגיה ייחודית המשלבת עבודת יד עם טכניקות ייצור מסורתיות. התוצאה המתקבלת היא ספה בעלת מראה שורשי, המזכיר פני שטח סלעיים.

   התערוכה מציגה במוזיאון העיצוב במתחם המדיטק - רחוב פנחס אילון 8, חולון. פתוחה לקהל הרחב עד ה- 10 בספטמבר. שעות פתיחת המוזיאון: ג', ה': 22:00-10:00; ב', ד', ש': 16:00-10:00; ו': 14:00-10:00.

   "פרימו בלאנקו", איילה צרפתי (יח"צ , אלבי צרפתי)
   "פרימו בלאנקו", איילה צרפתי (צילום: יח"צ)
   "פלוס דה מאדאם רובנס", פרנק וילמס (יח"צ , Serge Hagemeier)
   "פלוס דה מאדאם רובנס", פרנק וילמס (צילום: Serge Hagemeier)
   "פאזל פרסי", קתרין זונלייטנר (יח"צ , סטודיו זונלייטנר)
   "פאזל פרסי", קתרין זונלייטנר (צילום: סטודיו זונלייטנר)
   "פיקסל פרסי", פולקר אלבוס (יח"צ , Elmar Schwarze)
   "פיקסל פרסי", פולקר אלבוס (צילום: Elmar Schwarze)
   "הגדה השמאלית, הגדה הימנית", חנן דה לנגה (יח"צ , יורם אשהיים)
   "הגדה השמאלית, הגדה הימנית", חנן דה לנגה (צילום: יורם אשהיים)
   כורסת סלון שחורה, "מיני-מקס" שעיצב אריק בן שמחון (יח"צ)
   "מיני מאקס", אריק בן שמחון (צילום: יח"צ)