תאמינו או לא

תליית תמונה של זוג בחדר השינה לא תוביל אתכם בהכרח לחופה - מדריך הפנג שואי החדש של סיימון בראון לא מוכר לכם מעשיות

אפרת בראשי

הרבה אנשים מתייחסים בסקפטיות לנושא הפנג שואי, ומקשרים אותו בד"כ למושגים ערטילאיים כמו אנרגיית חיים, מזל (טוב או רע) ואמונות תפלות. המדריך החדש של סיימון בראון "פנג שואי - המדריך השלם לשיפור החיים, הבית, הבריאות והמצב הכלכלי", מצליח לגרום לקורא בו להבין את התורה הסינית.

"תורת הפנג שואי התפתחה לפני כ-4000 שנה, תוך כדי חיפושם של הסינים אחר אתרים מתאימים לקבורה של אבותיהם", מספרת שרלי גלפר, יועצת פנג שואי. "הסינים האמינו, כי רוחות אבותיהם מאריכות את חיי בני המשפחה, כשהנחת היסוד היא שכל דבר שנמצא סביבך יכול לסייע או לפעול נגדך. כך התפתחה לה תורה שבעל פה, שעברה מאב לבן".

פנג שואי הוא דיאלוג אנרגטי בין האדם וסביבתו, המתנהל בעזרת איזון של שני כוחות פנג - רוח, ושואי - מים. "שני כוחות אלו מכילים את אנרגיית החיים - הצ'י, ותנועתם מעבירה אותו ממקום למקום", מוסיפה גלפר. "מטרת הפנג שואי היא איזון זרימת הצ'י שתעזור לאדם לחיות במרחב פיזי הרמוני. תנועה טובה והרמונית, תיצור השפעה חיובית על חיינו. תנועה חזקה מידי או תקועה (למשל חוסר באוויר), תהיה אחראית להשפעה שלילית".

גלפר מסבירה כי בשנים האחרונות הפך הפנג שואי לטרנד במדינות המערב, דבר שהביא איתו גם נזק תדמיתי לתורה הקדומה. חלק מהאנשים שלקחו על עצמם להעביר את התורה לאנשי המערב, לא השתמשו בכלים הנכונים ולא טרחו ללמוד ולהבין את הידע המסורתי, אלא הגדירו אותה באמצעות חוקים של "עשה ואל תעשה". חוקים שאולי מותאמים לעולם המערבי, אך ברוב המקרים מפספסים את הדבר האמיתי.

המדריך של בראון מצליח להפוך את הסינית לברורה. בראון הוא מורה ויועץ פנג שואי בריטי, שעסק בהנדסת העיצוב ולמד את תורות הריפוי מהמזרח הרחוק וזוכה להכרה רבה באירופה. הספר דן בתחומים שונים הקושרים לאורח חיים נכון מבחינת הפנג שואי, ואיזו תועלת תצא לכם מיישום התורה בתחומים השונים.

המטבח כדרך חיים

במסגרת נושא פנג שואי ובית, למשל, מתייחס בראון לאזור המטבח:

"נושא - המטבח והמזווה.

תועלת - מוסיף צ'י בריא למזון שאתם מאחסנים מכינים ואוכלים.

מה עליכם לעשות - דאגו שהמטבח יהיה קל ונוח לניקוי, נטול לחות, דאגו שהמטבח יהיה מלא באור טבעי ובאוויר נקי. אם יש לכם אפשרות לבחור את מיקומו של המטבח בחרו במזרח הפונה לזריחת השמש. הימנעו מלשים אריגים ריהוט רך ושטיחים המקשים על שמירת הניקיון וחוסמים את אנרגית הצ'י". (עמ' 128)

נושאים נוספים בהם דן בראון הם פנג שואי ובריאות, פנג שואי ומצבי רוח, פנג שואי ומערכות יחסים, פנג שואי וכספים, פנג שואי ומשפחה, פנג שואי וקריירה, פנג שואי וקבע, פנג שואי וחיים רוחניים. הוא מעניק לתורת הפנג שואי הסבר הגיוני ומלומד, שלא יגרום לכם לעשות דברים בלי הבנה, כמו לתלות תמונה של זוג בחדר השינה ולצפות שבעוד כשנה תעמדו מתחת לחופה.

הספר כולל הקדמה כללית קצרה בנושא הפנג שואי, והוא בעיקר פרקטי. לא תמצאו בו סיפורים אנושיים מהחיים או כל התפלספות מיותרת אחרת. המדריך קליל וידידותי ויש בו תמונות, מפות ומילון מונחים.

עדיין יש לקחת בחשבון שמדובר במדריך, שעומד לחלק לכם משימות שיש לעמוד בהן. אם כבד לכם ליישם את כל הספר על ההתחלה (ובצדק) אמצו תחום בו אתם רוצים לטפל והתמידו איתו כדרך חיים.

"פנג שואי" מאת סיימון בראון, "המדריך השלם לשיפור החיים, הבית, הבריאות והמצב הכלכלי". 400 עמודים. הוצאת כנרת. מחיר: 84 שקלים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully