מחסן הסיפורים של ז'אק

הם אוספים צעצועים נוסטלגיים, קומיקס וספרים מפעם, משפצים ומרגישים שלכל חפץ בחנות יש סיפור. ז'אק אין דה בוקס – חנות עם נשמה

לרה רוטר

גבי וז'אק פימה, בעליה של החנות "ז'אק אין דה בוקס" מנחלת בינימין בתל אביב, מציגים את החנות שלהם ככזו שמספרת סיפור שלא נגמר אף פעם. "החפצים שבחנות ממשיכים לבנות סביבם סיפור כל הזמן" אומרת גבי פימה "אני בכלל מאמינה שלאובייקטים יש נפש. המון פעמים אני ממש חשה כשחפץ נקנה באמת על ידי האדם אליו הוא שייך. כמו למשל מצלמה אחת שהיתה לנו, שז'אק בנה אותה. אף אחד לא התעניין בה במשך חודשים רבים ואז יום אחד הגיע זוג צלמים וקנה אותה באהבה לסטודיו שלהם. מיד אפשר היה להרגיש שהמצלמה הלכה למקומה הטבעי”.

"ז'אק אין דה בוקס" היא חנות צעצועים וספרי ילדים שהתפתחה מאוסף פרטי שהלך והתרחב ואיים כבר לעלות על גדותיו. האוסף כולל ספרי ילדים, כרזות קולנוע מקוריות, אוסף ענק של מכוניות קורגי ודינקי טויס, ספרי "טין טין" משנות הארבעים והשישים, ביניהם כאלו בתרגום לאספרנטו, תורכית ועוד מיני שפות. במחלקת הקומיקס אפשר למצוא קומיקס היסטורי מראשית המאה שעברה כמו ווינסור מק'איי ומאמצע המאה שעברה את הוגו פראט האיטלקי ואת מוביוס הצרפתי. ובנוסף לכל זה, מציעה החנות גם ספרי אמנות וצילום. ומכיוון שהתקרה של החנות בנויה לגובה לגובה, אין מי שיכנס לתוכה ולא ירגיש לרגע שגם הוא קצת ילד.

סיפורה של כבאית

מבין כל הצעצועים הנוסטלגים בולטת מכונית כיבוי אדומה שעיטרה קרוסלה בלונה פארק ישן ושופצה על ידי ז'אק. “הכבאית הגיעה אלינו מחבר שגם הוא אספן של צעצועים ישנים. כשז'אק שיפץ אותה הוא גילה שכתוב עליה שהיא יוצרה בקוני איילנד, ואז יום אחד נכנס גבר לחנות ואמר לנו שהוא נסע על אחת כזו כשהיה ילד בלונה פארק ביפו. אז הסקנו שהכבאית ודאי הגיעה אלינו משם. לזה אני מתכוונת כשאני אומרת שהחפצים לא מפסיקים לבנות סביבם סיפור.

"ועוד משהו: יש לנו בחנות גם תקליט של ישראל יצחקי, זה ששר את 'אבאל'ה בוא ללונה פארק'. אז גם סיפרו לנו שאת השיר הזה הוא חיבר במיוחד לרגל הפתיחה של אותו הלונה פארק ביפו. ותרחישים כאלו קורים הרבה בחנות, שאנשים באים עם הסיפורים שלהם על החפצים שנמצאים בחנות ומצליחים להתחבר דרכם לאיזו נוסטלגיה נשכחת”.

גבי וז'אק הם גם זוג לחיים ולשניהם תחומי עיסוק נוספים. גבי היא בוגרת בצלאל במחלקה לצילום ועוסקת בתחום עד היום. ז'אק הוא תפאורן שעלה ארצה מצרפת וכבר בהיותו שם החל לאסוף את כל החפצים האלה. “אני באתי עם החיבה שלי לספרי ילדים ישנים וז'אק עם חיבתו לצעצועים ישנים וביחד בנינו אוסף” מספרת גבי. הם לא עוזבים את החנות ותמיד אחד מהם נמצא מאחורי הדלפק. מה שמחזק את האופי האישי ויוצא הדופן של החנות.

טווח מחירים:
מ-10 ש"ח עבור צעצועים של ביצת קינדר ועד 10,000 עבור הכבאית האדומה.
JACK IN THE BOOKS, רח' רמב"ם 8, נחלת בנימין, ת"א. טל': 03-5160308.
שעות פתיחה: ימים א-ה: 10-18, יום ו': מ- 10 עד חצי שעה לפני כניסת השבת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully