על מה תחלמו בלילה

המיקום: סביון. חייבים: בריכה. חוץ מזה: קירות עגולים וערסל בסלון שנראה כמו מקדש לחיים הטובים

אביגיל אדם
08/12/2007

בירכתיו של גן פרטי גדול בסביון מתנוסס לו בית גדול ומעוגל חמוקיים המעוצב סביב בריכה פנימית. במבנה לא שיגרתי, הבנוי על מגרש של חמישה דונמים, נבנה בית של 400 מ"ר הפרושים על פני שלושה מפלסים. הבית נמסר בשעתו לאדריכל אלדר שרון, אשר הפקיד את תכנונו בידי מיכל רום. התכנון נעשה בשיתוף פעולה מלא עם מעצבת הפנים שולה ורנר, חברת ילדות של רום. העבודה המשותפת של השתיים, שלימים נעשו שותפות עצמאיות, הולידה בית זורם ויוצא דופן.

הבניין כולו נבנה בהשראה מעוגלת קווים, המשלבת את חזיתות המבנה עם הגן בצד אחד והבריכה בצד שני לכדי הרמוניה שקופה וזורמת. המבנה מציע פינות אינטימיות בתוך התצורה הגיאומטרית המעוגלת הזאת, ועם זאת חללים הפתוחים זה לזה ומעניקים תחושת חיבוק בתוך אווירת המרחב.

הקווים המעוגלים, מספרת מיכל רום, מבטאים למעשה שאיפה להשתלב בטבע של הגינה. "הם משלבים בין חזיתות המבנה והגן ונועדו ליצור בתוך הבית אווירת הרמוניה וזרימה ממרחב אחד למשנהו, מתוך תחושה שהינך חבוק בכל אחד מהמרחבים", היא אומרת.

הבית, שנבנה לפני שנים היה למעשה חלוץ בתפישה האקולוגית שלו ובשאיפתו לנצל את משאבי האקלים לטובת הדיירים בחשיבה ירוקה ובחיסכון באנרגיה. נכנסים אליו ממפלס הגן דרך חלל מבואה קטן ומעוגל כאות ריש הפתוח אל החלל הגדול. במפלס זה ממשיכים לאורך הקיר העשוי בנישות מעוגלות, הפתוחות בחלונות גדולים אל החוץ, ומגיעים למטבח. אחת הנישות בדרך משמשת פינת אוכל והשנייה חדר הסבה ופינת עבודה. המטבח פתוח כחלל ארוך בין הבריכה שבחצר הפנימית לחצר הגדולה בחזית. ניתן להיכנס אל המטבח גם דרך החנייה.

טוב לדעת (מקודם)

הלחצן שיכול להציל את חייך במקרה חירום רפואי

מוגש מטעם שחל

אוויר זוויתי מריאה ירוקה

פינת האוכל משמשת הן את הבית והן את הבריכה. באותו חלל ממש, המכיל את המטבח ואת הנישות העגולות לאורך קיר החזית החיצונית, נמצא גם, בהפרש של שלוש מדרגות יורדות, הסלון הגדול, הפונה דרך קיר זכוכית אל הבריכה העוברית דמוית פייזלי, שעועית יבשה או פול, שמיקומה מתוכנן כך שתשמש אלמנט מצנן. מכיוון שהבריכה היא חלק בלתי נפרד מהבית ומשמשת כריאה ירוקה שלו וכבאר לצינון האוויר הנכנס פנימה, פונה אליה הסלון וכך גם החלונות של הקומה השנייה.

כל האגף הציבורי בנוי למעשה בקומפוזיציות מעוגלות שזורות זו בזו: הספה בנויה בעיגול כתשובה למדרגות וגם לכיפה המתנוססת ממעל בגימור טיח תבליטי (טיח טרמי לבידוד טוב). בפינה מול הספה ניצב כאלמנט פיסולי אח, הפונה בעברו השני של הקיר (החיצוני) כבר-בי-קיו של הבריכה.

גם הריצוף תורם את חלקו. האריחים, בקרמיקה של פלור-גרייס אפור בהיר עם פוגות מודגשות באפור כהה יותר, מונחים בקווים מעוגלים העוקבים אחר מעטפת הבית. כחלק מטשטוש הגבולות בין הפנים לחוץ נכנסים אלמנטים אדריכליים הממשיכים את הפרגולה החיצונית כקורות מובנות פנימה. פרגולה זו יוצרת קונסטרוקציה בין החזית, הסלון והבריכה, ומכיוון שהיא בנויה בשני שלישים מגובה הויטרינה, נוצרים גם הצללה וגם מקום לזרימת אוויר מפולשת (זרימה ישרה) בין החלונות הקדמיים בחזית הכניסה לוויטרינה שמול הבריכה.

אל המפלס העליון עולים שליש קומה בשש מדרגות פרושות כמניפה. אל אגף הילדים עולים בגרם הקרוב יותר לכניסה ואל אגף ההורים עולים בצד הקרוב יותר לבריכה. בין שני גרמי המדרגות יורדים בגרם אחר (שני שליש קומה מתחת לקומת המגורים) אל חלל גדול המשמש חדר קולנוע וחדר כושר. חדרי השינה תוכננו בקווים ישרים המשדרים רוגע ושקט. החלונות מועמדים בזווית של 45 מעלות לקווי הקירות, מה שיוצר גם פרטיות וגם פלישה קטנה אל החוץ ומאפשר כניסת אוויר מהזוויות הרצויות.

לצד כל חלון ניצב טור אנכי של לבני זכוכית תכלכלה הצובעת את החלל באור קסום. קומה זו מחופה שטיח חבלים (סיזאל) מקיר אל קיר. אל כל חדר צמוד גם חדר אמבטיה וביניהם מרפסת. אצל הילדים שקועים הכלים הסניטריים במפלסי המשטחים השונים. אצל ההורים יש יותר מרחב ובהירות הנוצרת מקיר זכוכית שקוף המגיע עד הרצפה וכמו מכניס פנימה את צמחיית הגן, האור והדק המולבן מהחוץ. זה מתחבר אל בימת האמבטיה לתחושת מרחב בהירה וחגיגית הנותנת לטקס הרחצה כבוד של מלכים.

חדר השינה של ההורים הוא חלל מעוגל המשקיף מעל הבריכה. מכל חלונות הקומה השנייה שבצד הזה נשקפת הבריכה ומתקבלת אווירת קיט קליפורנית.

נשים מבינות יותר

למרות כל מפלסיו של הבית, נמצא הגג במפלס אחיד וסוגר בקו שקט על חמוקיו הדינמיים של הבית. הקומפוזיציות המעוגלות תואמות את רוח הארט-דקו של העיצוב, הבאה לידי ביטוי בכיסאות מעוגלי גב של פרנק לויד רייט, במדפים הבנויים כחלק אינטגרלי מהנישות העגולות, בריהוט אקזוטי, מעניין במיוחד, המיוצר ברוח שנות ה-30 במזרח הרחוק ומעוצב על ידי מעצב צרפתי וגם: באוספים מעניינים מכל העולם, דוגמת אוסף כלי עישון מהמזרח, כלי שחמט וגביעי בדולח צבעוניים מוונציה.

ההרמוניה הייחודית הזאת של העיצוב מתחילה כבר מהרהיט המעניין בשחור וזהב שבכניסה, עם אוסף צלחות מאוירות של פורנסטי שמעליו. זוהי קומפוזיציית פתיחה המבשרת על אופיו הכללי של הבית: ארט-נובו אקזוטי, דרך כלים מעוצבים בארונות המטבח ועד לכריות הספה המקבילה למדרגות הסלון, המרופדת באלמנטים נמריים (עיצוב של פרגמו, המוכר יותר כמעצב נעליים) ומשדרת אווירה אקזוטית אל מול הבריכה.

"בעבודותינו אנחנו רוצות לשלב ניסיון בוגר עם גישה צעירה", אומרות האדריכלית מיכל רום ושותפתה מעצבת הפנים שולה ורנר. "אנחנו נושמות אדריכלות במסעותינו ברחבי העולם, שזה בית ספר בפני עצמו לערכים תרבותיים, סגנונות אדריכליים מגוונים ודרך חיים. אנחנו יוצרות אדריכלות חזקה עם נופך נשי ומבינות את צורכי הדיירים מעצם היותנו נשים. בתוך התכנון הרציונלי של כל פרויקט אנחנו יוצקות רגש ואסתטיקה המשולבים בשיקולים של טכנולוגיה מתקדמת וחשיבה ירוקה. ולאור בגרותנו אנו גם חושבות על אדריכלות שתעמוד במבחן הזמנים והאופנות החולפות, עם קלאסיקה ונגיעה מאוד אישית".

  • עיצוב
  • סביון

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully