כדורסל, מכוניות, מטבחים

את המטבחים האיטלקיים של "סקבוליני", ייסדו וולטר ואחיו המנוח אלווינו, המוכרים יותר כבעליה של קבוצת הכדורסל של פזרו. ראיון אישי

רעיה הנרי

"PMAS" הינה תערוכת רהיטים שמעטים, מחוץ לגבולות איטליה מכירים. המוצגים בתערוכה שיקפו את תעשיית העץ האיטלקית, והרשים במיוחד ביתן המטבחים. התערוכה התקיימה בפזרו, השוכנת לחופי הים האדריאטי, שהיא עיר תיירות וקיט, המוכרת לרבים דווקא בזכות קבוצת הכדורסל שלה - "סקבוליני", על שם הספונסר שלה וולטר סקבוליני, שהוא בעליו של מפעל המטבחים המפורסם "סקבוליני".

וולטר ואחיו המנוח אלווינו, אנשי פזרו, ייסדו את חברת המטבחים ב-1961, השכילו להביא אותה למקום הראשון באיטליה, ובכך שמו גם את המטבחים האיטלקיים על המפה. וולטר, שהפך לבעליה של אימפריה נשאר אדם צנוע ונעים הליכות, אשר אינו מנכס את ההצלחה לעצמו בלבד, ומאציל ממנה על סביבתו הקרובה."

טוב לדעת (מקודם)

איך צפוי להיראות עתידנו בעידן הרכבים האוטונומיים?

יניב הלוי
לכתבה המלאה

אתה מאמץ את קבוצת הכדורסל "סקבוליני-פזרו" כבר 23 שנה, התמיכה הארוכה ביותר בעולם הספורט, בנית את האצטדיון היפה של העיר, שיפצת את בית הקברות היהודי בפזרו, אתה מממן את "פסטיבל רוסיני", המוקדש למלחין הדגול בן עירך, והרשימה עוד ארוכה. זה מחייב הסבר

"אחי ואני גדלנו כאן, וחונכנו לערכים חברתיים של קשר לסביבה ולהיסטוריה שלנו, לכבוד לטבע ולאנשים. אני אסיר תודה לאנשים בסביבתי, ואני רוצה לגמול להם על הצלחתי. רבים מהם גם עובדים אצלי, והם חרוצים ונאמנים. אנחנו חייבים אלה לאלה את ההצלחה. אסירות התודה שלי מתבטאת בדאגה לקהילה בכלל ולאנשי האזור בפרט."

הגישה ההומניסטית הזו מתבטאת גם בעסקי המטבחים?

"הגישה ההומניסטית וההתחשבות בסביבה הם חלק בלתי נפרד מהפילוסופיה הכללית שלנו. אנחנו שמים דגש על ייצור ידידותי לסביבה, ועובדים בשיטות אקולוגיות. קיבלנו תו תקן שוויצרי מחמיר, וגם את התקן הבינלאומי ISO 14001, המצוי גם בישראל. אנחנו מקפידים, לדוגמה, להשתמש בצבעים, המבוססים על מים, שאינם מרעילים את הסביבה. כמו כן, הצגנו בתערוכה האחרונה במילאנו מטבח, שעיצבנו במיוחד לאנשים בעלי מוגבלויות פיסיות. אלה מטבחים המתאימים לנכים, לקשישים וכו', והם בנויים באופן שמקל עליהם את התפקוד במטבח בחיי היומיום. את המטבח שהיה בתערוכה תרמנו לבית החולים "ניגוארדה" במילאנו."

לאיטלקים יש חוש מיוחד לעיצוב. איך זה בא לידי ביטוי במטבחים שלכם?

"באיטליה העיצוב הוא עניין חשוב, ומהווה חלק בלתי נפרד מהתכנון השימושי. אם בארצות אחרות הפונקציונאליות תופסת 60 אחוז משיקולי הקנייה ו-40 אחוז תופסת האסתטיקה, אצל האיטלקים העיצוב הוא שיקול מכריע. כשם שהגרמנים מזוהים עם איכות כך האיטלקים מזוהים עם עיצוב. אנחנו רואים עצמנו כמובילים בעיצוב איטלקי ובאיכות ברמה גרמנית. לא פשוט להגיע למעמד של מספר אחד בשוק, אבל קשה יותר לשמור על מקום זה, ואנחנו צריכים להתאמץ ולחדש כל הזמן.
אף על פי שעובדים אצלנו מעצבים קבועים כבר 20 שנה, כל אחד עם הקווים המנחים שלו, חשוב לעתים לרענן את הקו ולחדש. לכן, אנחנו יוצאים מדי פעם עם "כוכב אורח" לפרויקטים עיצוביים מיוחדים. למשל, פרויקט "FLUX" (שמזכיר מכונית בגימורים שלו ובקו הכללי) והאיילנד יוניט (עמדת בישול עצמאית), נעשו בשיתוף פעולה עם GIUGIARO DESIGN - סטודיו בעל שם באיטליה ומחוצה לה, אשר עיצב מכוניות בעבור פרארי, אלפא רומיאו ופיאט."

מה ייחודי לעיצוב איטלקי?

"עיצוב איטלקי מתאפיין ב"טאצ'' האלגנטי שלו, בהיותו עשיר ופשוט בעת ובעונה אחת. הקו הפשוט, אבל המתוחכם, בא לידי ביטוי לא רק במטבח, אלא גם בעיצובי המכוניות, האופנועים, הבגדים והנעלים, כמובן. דווקא היום, עם השתלטות הסינים על השווקים, חשוב יותר מתמיד לייצר דברים, שיזוהו מיד כאיטלקיים. לא רק כהגנה מפני חיקוי אלא גם לחיזוק הזהות שלנו."

אינך יכול להיפגש עם ישראלי מבלי לספר לו על הקשר שלך לישראל

"הייתי בישראל לפני כמה שנים במסגרת משחקי הכדורסל של הקבוצה. היה לי גם קשר עסקי מצוין בישראל, כי המטבחים נמכרו בה יפה. עכשיו אין לי נציג בישראל, ואשמח מאוד למצוא אחד."

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully