פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מתכננים שלום בית

   איך בוחרים אדריכל, על מה הוא אחראי ולאילו נתונים הוא זקוק כדי להתחיל לעבוד. מתכננים את פרויקט 100

   האדריכל הוא דמות מחויבת בכל בניית בית. הוא הפונקציה האמונה על התכנון מהשלבים ההתחלתיים ביותר ועד תוכנית הגמר.

   האדריכל אחראי בעיקר על הממד הפונקציונלי – הגודל הנכון של החללים והקשר ביניהם, תוך התייחסות למיקום הבית על המגרש ולקונטקסט הסביבתי. תוכנית האדריכל היא עמוד השדרה של הבית, וכל אנשי הצוות נשענים עליה.

   לכן, לפני כל דבר אחר, מומלץ להגדיר ולהבין היטב את תפקיד האדריכל; איפה מתחילה ומסתיימת האחריות שלו, ואיך יכולים הלקוחות לעזור לו למלא את תפקידו.

   איך בוחרים אדריכל?

   כמעט כמו שבוחרים בן זוג. בדומה לפסיכולוג, אנו חייבים לחשוף בפני האדריכל את פרטי היומיום שלנו. ככל שנפרט יותר, כך יצליח האדריכל להתאים את תוכניותיו לצרכים של בני המשפחה.

   בפגישה הראשונה משתתפים כולם: האדריכל, הדייר/ים, מנהל הפרויקט ואפילו הילדים. פגישה זו אינה מחייבת. היא לצורך היכרות, שבה כל ההצעות והרעיונות הם בגדר דיבור בלבד. הלקוחות מציגים את רצונותיהם לגבי הבית - גודל, פונקציות, סגנון, וכמובן תקציב. האדריכל מציג את דרך עבודתו והסגנון המועדף עליו, מראה צילומים של בתים שתוכננו על ידו, ורשימת לקוחות ממליצים.

   ההחלטה על התקשרות מתקבלת אחרי פגישות נוספות, במהלכן מגיש האדריכל את הפרוגרמה, הכוללת תוכנית בסיסית, הצעת מחיר, ומכלול התחייבויות, כולל מועד סיום תפקידו של האדריכל. (אפשר שעבודתו תכלול גם את עיצוב פנים הבית, אפשר לבחור מעצב פנים בנפרד, ואפשר גם, שנעצב את הבית בעצמנו).

   בפגישות ההכנה עם האדריכל לאחר ההתקשרות, חשוב מאוד להקשיב לאינטואיציות, ולהיות ערים לקשר שלו עם כל אחד מבני הזוג.

   מהם הדברים הדרושים לאדריכל לתחילת עבודתו?

   שתי תוכניות מדידה של המגרש והסביבה, מעודכנות לחצי שנה אחרונה, שנערכות ע"י מודד מוסמך. תוכניות אלה מצורפות לתיק מידע אותו מקבלים ברשות המקומית.

   תיק המידע כולל: קווי בניין, המצוינים על גבי תוכנית המדידה, פרוט ת.ב.ע. (תכנית בינוי עירונית) מספרי גוש וחלקה ותת-חלקה אם יש, הנחיות בנייה, מיגבלות, כגון: גדרות, גדלים, אחוזי בנייה, סגנון בנייה, גגות וכדומה.

   לאחר מכן מתחיל השלב השני, המורכב יותר: התאמת תוכנית הבנייה ללקוחות.

   לשלב זה כדאי להקדיש זמן ככל שיידרש, עד שיהיה ברור שכולם מדברים באותה שפה, ושקיימת הסכמה ושביעות הרצון מכל הכיוונים.

   האדריכל מתחיל בתכנון הבית בהתאמה לכל הנתונים שבידיו, ואנו, צריכים להיות המאשרים הראשונים של התוכנית. רק עם קבלת הסכמתנו הבסיסית פונה האדריכל לקבלת רישיונות הבנייה.

   מי מפחד מרשיונות בנייה?

   מקבץ התוכניות, אותן מגישים לרשויות לצורך קבלת התר בנייה, מכונה בפי העם "גרמושקה" (על פי צורת התיק, שבו הן מאוכסנות).

   על האדריכל להכין את התוכניות הנדרשות יחד עם מהנדס הבניין, שחותם על התוכנית, מהנדס האינסטלציה והמודד שכבר הוזכר.
   כאשר התוכניות מוכנות להגשה, מחתימים עליהן את בעלי המגרש/הבית. כשמדובר במושבים, יש להחתים גם את ועד המושב.

   כמו כן, יש להמציא אישור וחתימה של הג"א על הממ"ד, אישור ממינהל מקרקעי ישראל, (אם זו אדמת מינהל), ולבסוף חתימה של הוועדה המקומית, העירייה או המועצה המקומית.

   איך לנצל את תקופת ההמתנה?

   במקביל לאישור התוכניות, (וגם בתקופת ההמתנה לקבלת האישורים) ניתן לרדת לפרטי התכנית, שמעבר למעטפת ולחלוקה לחללים:

   מגדירים ומתאימים באופן כללי את האלמנטים העיצוביים הנכללים בבנייה: ריצוף, כלים סניטריים, פרקטים, חיפוי קירות, תקרות מסוגננות, דלתות פנים וחוץ, חדרי ארונות, מדרגות ומטבח. לכל אלה מצרפים את היועצים הנדרשים בתחומי חשמל, תאורה, "בית חכם", איטום ומזגנים.

   עם קבלת כל האישורים הנדרשים, מתחילה הבנייה שתנוהל על ידי מנהל הפרויקט.