החממה

פרויקט ההתמחות של קבוצת כתר, d-Vision, משמש כצלחת פטרי להצמחת דור חדש של מעצבים. התוצאות הוצגו במילאנו ועכשיו גם בהרצליה

שביל הכניסה אל הווילה על חוף ימה של הרצליה אינו מרמז על המתרחש בתוכה, גם לא הבריכה הפרטית שבחצר. מי שייכנס פנימה יגלה שאין זה בית פרטי או מלון דיסקרטי, אלא משרדי ההנהלה הבכירה של קבוצת כתר ומרכז הפיתוח והעיצוב שלה. עיקר פעילות הפיתוח מתרחשת בחלל אחד גדול שכולל עשרות עמדות מחשב, כולן גדושות ספרי סקיצות, מגזיני עיצוב מחו"ל ודגמים שעליהם עובדים המעצבים. לפי התכונה ששוררת במקום, נדמה שלמעצבים לא נותר כלל זמן ליהנות מהנוף הנשקף מהחלון.

גולת הכותרת של מרכז הפיתוח והעיצוב של הקבוצה היא d-Vision, פרויקט התמחות ייחודי בפיתוח ובעיצוב מוצרים, שאמור להיות החוליה החסרה שבין האקדמיה לתעשייה. הפרויקט נולד מחזונו של סמי סגול, הבעלים של קבוצת כתר, ומטרתו להצמיח דור חדש של מעצבים. משתתפים בו בוגרים מצטיינים של האקדמיות לעיצוב בישראל, רובם מחזיקים בתואר ראשון בעיצוב תעשייתי.

המנהל המקצועי של התוכנית הוא פרופ' עזרי טרזי, מעצב וראש התוכנית ללימודי מוסמך בעיצוב תעשייתי בבצלאל. טרזי מספר שהרעיון קרם עור וגידים לאחר שיחות שניהל עם סמי סגול, שבא אליו בטענות ש"האקדמיות לא מוציאות מעצבים שמבינים מה זה אומר פיתוח מוצר". ב-2004, כשנפתחה התוכנית לתואר שני, טרזי פנה שוב לסגול, ו"כשהוא אמר שהוא רוצה לפתוח סטודיו עם 40 מעצבים הייתי בהלם. הייתי בטוח שלא שמעתי טוב ושהוא התכוון לארבעה. המספר התייצב לבסוף על 30 מעצבים". המחזור הראשון של המתמחים נקלט ב-2005.

מולקולה לתבלינים

בשבוע הבא תינתן לציבור הזדמנות להכיר מקרוב את הפרויקט, ולבקר בתערוכה שכבר הוצגה באפריל ביריד העיצוב במילאנו. כבכל שנה, גם הפעם הציגו מעצבים צעירים מכל העולם בסלון הלוויין של היריד פרויקטים שאינם מסחריים, במה שנהפך לאחד ממוקדי המשיכה של היריד. קבוצה אחת של מעצבים הגיעה ממרכז הפיתוח של כתר. "היה לנו ברור שאנחנו צריכים להישאר בטריטוריה של כתר", אומר טרזי, "ולכן החלטנו להציג כלים לפיקניק או לגינה עשויים מפלסטיק, אבל מתאימים לשימוש רב-פעמי".

בדפדוף בקטלוג התערוכה אפשר להתרשם מכלים שכל חובב עיצוב היה שמח לאחוז בהם. המעצבים חקרו את נושא היציאה לטבע, והצליחו להעניק פרשנות אישית ומקורית לתחושות שמלוות פעולה זו. מה שמקנה לכלים תחושה רעננה היא העובדה שבעיצוב יש גם קריצה. לדוגמה, במגש הברביקיו חרצו חריצים דמויי ורידים שיכולים לקלוט את הדם שנוזל מחתיכת הבשר.

"Sunny Side UP" הוא סכו"ם ירקרק מכופף שכאילו פונה לעבר השמש, מתמתח לעבר מקור האנרגיה שאינו נראה לעין. צלחת קטנה לתפוח, שיש בה שקע בצורת תפוח אכול, מצליחה להפוך את הפסולת לחלק אסתטי ובלתי נפרד מהארוחה. ב-"The Necessary 10%", סט של סכו"ם מפלסטיק שבו רק החלק שנוגע במזון עשוי מתכת, נוצר מתח מעניין בין שני החומרים. "Anafim" הוא משחק קונצפטואלי בסכו"ם מפלסטיק חד-פעמי שניתן להברגה לענפים שאפשר למצוא בכל שדה, "מולקולה של טעמים" כוללת מכלים לתבלינים השואבים את צורתם מצורתו של התא, פרויקט שהגתה אחת המתמחות שלמדה בעבר כימיה.

משכורת של מעצב צעיר

המוטיבציה של המעצבים הצעירים להשתלב בתוכנית ברורה. באופן דומה, גם קבוצת כתר מרוויחה בכך שהיא מעסיקה את מיטב המוחות הצעירים. אולם מעבר לברור מאליו, טרזי מספר שסמי סגול רואה בפרויקט חשיבות שעולה בהרבה על הרווח המיידי של הקבוצה: "הוא היה יכול לקחת שלושה או ארבעה מעצבים כמו שהוא עשה עד אז, אבל הוא לוקח בכל שנה 15 מעצבים מכיוון שהוא רואה בכך תרומה לתעשייה".

בתהליך ההתמחות מתוודעים המעצבים לעולם התעשייה, כולל מפגש עם לקוחות, מנהלים בכירים ואנשי מקצוע מתחומים שונים. "הם מקבלים משכורת של מעצב צעיר", אומר טרזי, "ופעמיים בשנה הם נוסעים לתערוכות מקצועיות בחו"ל. אנחנו גם משתדלים לתת להם העשרה בכל מיני תחומים, שמשלימים את העבודה היום-יומית. לדוגמה, הם עברו השתלמות בשיווק קמעונאי ובתוכנות מחשב, קיבלו הרצאות מעשיות מאנשי המקצוע של כתר, ועוד".

במשך שנתיים עוברים המעצבים התמחות מקצועית, וזוכים למלגת לימודים לתואר שני בתמיכת קבוצת כתר. רובם בוחרים במסלול של תואר שני בעיצוב תעשייתי, אולם הם יכולים לבחור גם בתחומי עניין מקבילים כמו פילוסופיה של המדע. מתוך 15 מסיימי המחזור הראשון בשנה שעברה נקלטו 10 מעצבים בקבוצת כתר. בימים אלו מסיים המחזור השני את תקופת ההתמחות ונקלטים מתמחי המחזור הרביעי.

חיי מדף

כשנפתח המחזור הראשון של הפרויקט, מי שאמורים היו להשתמש בווילה היו רק קבוצת המעצבים, אולם מהר מאוד התמקמו שם משרדיה של כל ההנהלה הבכירה. סגול מעביר בכך מסר ברור על החשיבות שהוא נותן לעיצוב כגורם שמשפיע על מדיניות הקבוצה, הן כלפי חוץ, אולם חשוב מכך גם מבחינה פנים-ארגונית. כחברה שכמעט אינה משקיעה במיתוג בגלל המבנה שלה, הבין סגול שהעיצוב יכול להפוך את החברה למובילה מסוגה מבחינת החדשנות שבמוצריה.

קבוצת המתמחים עוסקת לפיכך בשני סוגים של פרויקטים. הסוג הראשון הוא מוצרי מדף שאמורים להימכר. טרזי מספר כדוגמה על חברה ששייכת לקבוצה, שעוסקת בצעצועי ילדים, שהשתמשה במתמחים לצורך עיצוב צעצועים חדשים. "צוות המעצבים ישב עם מנהלי החברה, הבין מה נדרש ממנו, וכעבור כמה חודשים הגיש מאות סקיצות רעיוניות. אלו צומצמו לעשרות אבות טיפוס מצוירים, עד שלבסוף נבחרו 15 אבות טיפוס שעברו תכנון קפדני והוצגו לקניינים בתערוכה".

הסוג השני הוא פרויקטים מחקריים וניסיוניים, שהכוונה מאחוריהם היא לשחרר את המעצבים מהצורך לחשוב תחת המגבלות של כתר. ואולם, חלק מהמוצרים הללו נהפכים בסופו של דבר למוצרים אמיתיים. למשל, כיסא ניסיוני שתוכנן לבתי קפה ולבסוף יועד לילדים. לאחר שתוכנן לו גם שולחן נלווה, הוא נמכר בחנויות ברחבי העולם.

דוגמה נוספת היא תערוכת הכלים שהוצגה במילאנו, שגררה בקשות רבות לרכוש את המוצרים. על השאלה אם יהיה אפשר לקנות אותם עונה טרזי כי התשובה נמצאת אצל מנהלי החברות של קבוצת כתר, שצריכים להביע עניין כלכלי בייצור. בינתיים יוצגו כלי הפלסטיק ביום רביעי בווילה שבהרצליה.

"די-ויז'ן", רמת ים 6, הרצליה פיתוח. יום רביעי (2 ביולי), 19:00-24:00.

הכל התחיל בכיסא פלסטיק

כתר פלסטיק היא לא רק אותו כיסא פלסטיק שנהפך במרוצת השנים לאייקון עיצוב מקומי. קבוצת כתר היא גוף גדול שמייצר מוצרי צריכה, בעיקר מפלסטיק, החל בקופסאות אחסון קטנות וכלה במחסני גינה גדולים. הקבוצה מונה כ-30 חברות בישראל, בארצות הברית ובאירופה, ומחזור המכירות השנתי שלה עולה על מיליארד דולר. בשנים האחרונות רכשה הקבוצה חברות שהן ה"כתר פלסטיק" של הולנד או של צרפת, למשל, ומוצריה נמכרים בארצות אלו תחת השמות של המותגים המקומיים. גם בארץ רכשה הקבוצה חברות כמו חרסה, חמת ופוליגל, וחלקו הגדול של הייצור נעשה בישראל.