פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   תצלומי אדריכלות של משה גרוס בחיפה

   הצלם הוותיק משה גרוס מציג תערוכת צילומים בסימן התפתחות האדריכלות והתעשייה בישראל

   תערוכת תצלומי אדריכלות של הצלם החיפאי הוותיק משה גרוס תיפתח היום בגלריה מורל דרפלר באקדמיה לעיצוב ולחינוך ויצו חיפה. גרוס מצלם אדריכלות זה 50 שנה ועבד עם משרדי אדריכלים מובילים, בהם משרד מנספלד ומשרד רוזוב בחיפה, משרד רזניק בירושלים ומשרד רכטר ומשרד זרחי בתל אביב. כמה מתצלומיו מוצגים בימים אלה גם בתערוכה של האדריכל משה זרחי בגלריה של עמותת האדריכלים ביפו.

   תצלומי האדריכלות של גרוס המוצגים בתערוכה בחיפה הם רק חלק מזערי מכלל עבודתו, "המלווה את העשייה הציונית-הישראלית" ואת ההתפתחות האדריכלות והתעשייה בישראל, כדברי אוצרת התערוכה חנה שביב. בדברי ההסבר לתערוכה היא כותבת כי התצלומים ניכרים בפרשנות אישית-אמנותית ובזוויות דרמטיות, ההופכות את המבנים "לצורות פיסוליות אבסטרקטיות" ומציגות אותם כך שיביעו עוצמה וייראו "במיטבם האמיתי או הדמיוני".

   גרוס נולד ב-1925 בלייפציג בגרמניה והגיע לארץ כילד עם משפחתו. הוא התחיל לצלם בזמן שירותו בפלמ"ח והיה ממקימי מחלקת הצילום בחיל המודיעין בצה"ל. ב-1956 הקים את מחלקת הצילום בחברת חשמל, ולאחר מכן עבד כצלם עצמאי בסטודיו "קרן אור" שהקים ברחוב הרצל בחיפה. עם בנו, הצלם אלי גרוס, הוא שוקד כעת על שימור ודיגיטציה של ארכיון תצלומיו.

   התערוכה מצטרפת, כדברי שביב, לעניין הרב שמגלה בשנים האחרונות עולם הצילום הישראלי במקורותיו ההיסטוריים. בפתיחת התערוכה יישאו דברים האדריכל אמנון רכטר, האדריכל שמואל גלבהרט, סגן ראש העיר חיפה, והצלם מיכה קירשנר, ראש המחלקה לצילום באקדמיה החיפאית.